
Naujausios
Pabandome bent akies krašteliu dirstelėti į jos kūrybos turtus. Kad neklystume, remiamės skaičiais. O gal to ir reikia, juk primiršome faktus, realijas. Labiausiai mums rūpi jos kūrybos datos.
Pirmasis Salomėjos Nėries eilėraščių rinkinys – „Anksti rytą“ – pasirodė 1927-aisiais metais, tada poetei suėjo dvidešimt treji. Debiutinėje knygutėje tebuvo tik 32 kūrinėliai. Kiekvienas puslapis pilnutėlis – eilėmis užpildytas. Bandau palyginti dabartinių lietuvių poetų knygas. Tarp didžiulių, storų, sunkių knygų randų pustuščių puslapių! Kam, kuriam tikslui, toks popieriaus švaistymas? Mieli mūsų girių medeliai, man labai skauda širdį dėl jūsų...
Pirmasis rinkinio eilėraštis – „Anksti rytą“. Cituoju pirmąją eilėraščio dalį:
Anksti rytą parašyta
Daug naujų skambių vardų -
Versiu knygą neskaitytą
Nuo rytų lig vakarų.
Anksti rytą baltos laumės
Laimę lėmė man jaunai -
Ir išbūrė, ir nulėmė
Jauna būti amžinai.
Saulė žeria anksti rytą
Daug auksinių valandų.
Rytą auksu parašytą
Savo vardą aš randu.
Eilėraštis šviesus, skaidrus, pasitikima laime, meile, jaunystės šviesa, ateitimi, švyti viltis, tikima „laumių burtais“. Paskaitome daugiau eilėraščių, matome, kaip staiga gali subiurti nuotaika, sudužti darni jausmų skalė, emocijos ima trūkinėti, lūžti. Yra minorinių eilučių: „Vienumos šaltis supa mane“, „Čia tvanku man, kur gyvatės / Vien bešliaužo po žemes“.
Ar išsipildė laumių pažadai? Taip, išsipildė. Galim pasitikslinti. Kaune, po žaliaisiais beržais atguldama, poetė teturėjo tik 40 metų – juk gimė 1904-ųjų lapkričio 17 d., mirė 1945-ųjų liepos 7 d... Prisimenu ją jauną, graudžiai gražią ir nepaprastai dvasingą.
Pats romantiškiausias (man) eilėraštis „Jaunystė“. Kiek kartų skaičiau, o šiandien dar pakartoju du posmelius:
Saule nudegusi basa -
Tu piemenaitė murzina!
Tau akyse dangaus šviesa,
Tu man viena, viena, viena!
Žiedų, nei auskarų brangių,
Nei šilko rūbų neturi,
Plaukuos tau gėlės iš rugių,
O veide šypsena skaidri.
Šis eilėraštis – tik lengvutis dvelksmas, tik bangelės sušnarėjimas, kurio nespėjai išgirsti. Vaizdas lyg yra, bet pagauti jo nesuspėji.
Vietoj „nei šilko rūbų neturi“ ne poetės lūpomis ištarti svetimi jai žodžiai „nei šilko rūbų neturėjai“ iš romantinio lauko eilėraštį perkėlė į realybę ir poetinio žavesio nebeliko. Per įvairiausias laidas naujieji žodžiai ir išplito.
Po ketverių metų pertraukos (1931 m.) pasirodo antrasis Salomėjos Nėries eilėraščių rinkinys - „Pėdos smėly“ – šiek tiek ilgesnis (35 eilėraščiai), poetei tada buvo 27-eri. Vienas populiariausių šios knygos eilėraščių – „Kaip žydėjimas vyšnios“:
Mūsų dienos - kaip šventė,
Kaip žydėjimas vyšnios, -
Tai skubėkim gyventi,
Nes prabėgs – nebegrįš jos!
Tad skubėkime džiaugtis,
Vai, prabėgs - nebegrįš jos!
Mūsų dienos - kaip paukščiai,
Kaip žydėjimas vyšnios.
Kiek daug žmonių šiuos posmus pasigavo! Tik abejoju, ar pilnai suvokė jų prasmę. Šis eilėraštis nėra džiugus, veikiau mąslus, liūdnokas. Atkreipiame dėmesį į įvaizdžius, palyginimus. Jie byloja apie mūsų dienų trapumą – juk šventės trumpos, ir vyšnių žiedai trumpai težydi. O kodėl kviečia skubėti gyventi? Kokia gyvenimo prasmė? Manau, labai didelė – kviečia šviesesnio gyvenimo kūrimui, grožio kūrybai, kviečia taisyti pasaulio klaidas, kurti pasaulį humaniškesnį, teisingesnį, šviesesnį. Kiekvienas gali prisidėti prie šios kilnios misijos. Šiam kilniam tikslui vieno gyvenimo pritrūks.
Norėčiau apmąstyti du kitus labai svarbius eilėraščius - „Nebark manęs“ ir „Gyvenimo giesmė“. Juos pasiūlė vyresniųjų klasių mokiniai, poezijos skaitymų konkursų dalyviai – skaitydavo tik atmintinai, be jokio lapelio, juk poetės eilėraščiai taip lengvai įsimenami. Cituoju abu:
„Nebark manęs“
Nebausk manęs, o rūstusai patėvi!
Nebark manęs, o pamote pikta!
Neilgai būsiu čia: miškai geltonai dėvi,-
Greit nubyrės darželio radasta.
Aš atėjau pašokti džiaugsmo šokio
Ir padainuoti vasaros dainos,-
Sukurt ugnelę,- saulei nusijuokti,-
Tegu ilgai ilgai ji jum liepsnos.
Kaip šypsanti viešnia išeisiu, kaip šokėja-
Per vystančius laukus - žiogelio lydima...
Aš nieko neėmiau - už viską sumokėjau
Širdies krauju - nemirštama daina.
„Gyvenimo giesmė“
Gyvenimas mano – vėjas palaidas!
Kaip sakalas skrieja per tyrus laukus.
Gyvenimas mano – pavasario aidas.
Gyvenimas mano – tai sapnas klaikus.
Aš myliu gyvenimą – jauną, ugningą,
Kaip myli pavasarį lauko gėlė!
Aš myliu gyvenimo džiaugsmą aistringą, –
Stipriai – kaip jaunystė temoka mylėt.
O žeme, o motina mano brangioji!
Mielai tu puošiesi žiedais ir krauju. –
Jei burtus tavuosius pakeistų man rojum,
Tai būtų ilgu man, ilgu man be jų!
Aš myliu tave, gaivalingas pasauli!
Galbūt kaip žvėris tu mane sudraskysi? –
Vis tiek – aš ir mirsiu šypsodamos saulei,
Ir saulė degs mano akyse!
Pirmasis eilėraštis labai jautrus, atviras, našlaitiškai skaudus, labai švelnūs deminutyvai. Kiek nedaug žmogui tereikia, tik ugnelės šviesios, tik saulelės šilumos, juk taip trumpai žemėje tebus, nieko neįžeis, neįskaudins net piktos pamotės, ir patėvio skriaudas atleis, ir iš gyvenimo išeis niekam skolos nepalikęs.
Antrasis - kitoks. Perkūno smūgiu trenkiantis, gaivališkas, jausmų nesuvaržantis, žemę mylintis, nepaisantis pranašysčių, nors įsitikinęs, kad „gyvenimas kaip žvėris jį sudraskys“ ! Lemtis ir išsipildė.
1935-ieji metai didelių pasikeitimų laikas, vadinčiau jį karžygiškuoju. Tai jau trečiasis Salomėjos Nėries kūrybos rinkinys - „Per lūžtantį ledą“. Tik 20 kūrinėlių (poetei 31-eri metai). Skaitymui renkamės miniatiūrinį „Pavasario tostą“ ir ryžtingąjį „Per lūžtantį ledą“:
„Pavasario tostas“
Į saulę
Pavasaris jau kelia tostą –
Svaiginančias žiedų taures.
Pasauli!
O kaip norėčiau nuo kaktos tau
Nubraukti rūpesčių raukšles!
„Per lūžtantį ledą“
Pavasaris žemę jau veda -
O mane kas ves?
Aš bėgu per lūžtantį ledą
Į jo vestuves.
Kukliais žibuoklėlių žiedais ji
Kasas nusagstys. -
Ar ilgai tu būsi bevaisė,
O žeme skaisti?
Saulėtų krantų pasigedo
Širdis. Nebgaliu.
Ir bėgu per lūžtantį ledą
Skenduolių keliu.
Jei žūsiu, - draugai, nesakykit:
Per greit pailsau...
Aš troškau vien džiaugsmą pavyti
Pasauliui ir sau - - - -
Netikėdama, kad „džiaugsmą galima pavyti“, poetė ryžtasi į kitą krantą keltis „pavojingu skenduolių keliu“. Ar užteko ryžto, o gal žuvo?
1938-ieji metai – gimsta brandžiausias tarpukario Lietuvoj išleistas eilėraščių rinkinys „Diemedžiu žydėsiu“. Poetei 34-eri metai. Knygoje 40 eilėraščių, gausu šedevrų.
Prisimename puikias eiles: „Diemedžiu žydėsiu“, „Alyvos“, „Aš nenoriu mirti“. Juntame susitaikymą su išėjimu. Jis nebe tiek skaudina, bet eilėraštyje „Aš nenoriu mirti“ išgirstame skundą:
Amžius tu šlamėsi,
Šilkalapi uosi. –
---------------------------
Aš nenoriu mirti
Nei žemelėj pūti, –
Aš gyventi trokštu
Su tavim drauge! –
Jei gyvenimas toks brangus, tai kodėl jis nebranginamas? Kodėl darbais sulenkiamas, prispaudžiamas, apsunkinamas? Ne kiekvienas jį iškenčia, silpnesnis neišlaiko.
Eilėraštis „Einam“
(Dail. M. Katiliūtės atminimui)
I
Ką mirtis pakuždėjo
Tau baisioj vienumoj?
"Tu našlaitė tarp vėjų -
Einam! Einam namo!...
„Išėjai Tu“
II
Ir pavasario naktį
Su pirmąja rasa,
Niekam, niekam nematant,
Išėjai tu basa.
Pirmą kartą pažvelgė į minią. Pasibaisėjo ja:
O minia abejinga,
Nuosaiki visada,
Plauks apsunkus, laiminga
Kaip galvijų banda.
Ji pati buvo įskaudinta Kauno miesčionijos (ne miestiečių), miesčionių apkalbų, arogancijos, pavydo, tuštybės, neatjautos nelaimėlėms.
Neprisimenu poetės savo kūryba besididžiuojančios, menkinančios kitą kūrėją. Atsikirto ironija tik kartą „varnoms“, išjuokiančioms jos eiles.
Tau – mažai paukštytei
Varnos pavydės
Ir lakštutės balso
Ir sparnų kregždės.
Aš jom nepavydžiu
Grožio, nė dausų –
Kilkite, išdidžios,
Nors už debesų!
Jūsų vietoj kitos
Po mėšlynus les …
Tik mažos lakštutėsDaugel pasiges –
- Eilėraštis „Varnos“
Ji neparašė nė vieno paradinio eilėraščio, nė vieno nepaskyrė elitinei valdžiai, nei Prezidentui. Kukliame laukinės našlaitės žiede regėjo realias ašaromis paplūdusias našlaitės akis...
1937-aisiais metais parašė eilėraštį „Pavasaris kalėjime“ („Ilgesys pasiutęs bunda / Ir krauju į širdį rašo“).
Pasaulio kančią, skurdą, neteisybę regėjo kitose šalyse: Prancūzijoje, Austrijoje, Japonijoje. Iš eilėraščio „Dvidešimti sū“: „Gyvenime! Aš mirštu, / Dėl dvidešimti sū! “.
O dar baisiau pasidarė, kai išgirdo karo balsus. Į laikus nuo 1940 iki 1945 sugrįžti daug kam nepakeliama!
Po audrų, klajonių 1944-ųjų metų ankstyvą rudenį poetė į tėvynę sugrįžta sugniužusi, susipainiojusi, skaudžiai atgailaujanti, smarkiai serganti.
Pagaliau išaušta džiugi džiugi laisvės diena! Ir iš kažkur atklysta pikta, nuožmi, žiauri, daužanti, griaunanti pabaisa! Prie išdavikės stulpo riša poetę rėkdama, staugdama. Tauta susigūžta, traukiasi iš kelio piktajai... Tautos šviesuomenė buriasi, stiprėja, rengiasi su pabaisa susirungti. Tik šviesuomenės pastangomis Salomėjos Nėries vardas išsaugomas.
Mūsų Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje dirba daug šviesuolių. 115-ąjį poetės gimtadienį pakvietė pažymėti jos kūrybos skaitymais. Atsiliepė daug poetės gerbėjų. Vieni skaitė eiles, kiti susirinko tik paklausyti.
Vakarą puikiai vedė nepakeičiama literatūrinių renginių vedėja Janina Tepliajeva, autoritetinga skaitovė, respublikinių (kad ir tarybinių) konkursų laureatė. Visada ori, mokanti ir pasijuokti, ir pagirti, ir geru žodžiu kiekvieną skaitovą palydėti. Kaip gražiai ji skaitė poemą „Eglė žalčių karalienė“ atmintinai. Atvėrė širdis poetės kūrybos grožiui.
Turime tokį turtą – Lietuvos šviesuomenę, saugančią tautos vertę, gerbiančią talentingus kūrėjus. Tai ji pernešė garbingą genialiosios poetės vardą į dvidešimt pirmąjį amžių.
Tikiu – kažkas jį perneš ir į dvidešimt antrąjį.