
Naujausios
Pynimo meistrės dešimtmečiai
Pakruojietė tautodailininkė Zita Adomaitienė iš vytelių pina daugiau nei ketvirtį amžiaus. Per tą laiką po Lietuvą ir kitas šalis išsisklaidė daugybė jos kūrinių – nuo tradicinių iki šiuolaikiškų pynimo interpretacijų. Išsibarstė, kaip ir Zitos dirbtuvėse amato subtilybių išmokę vaikai – studijos „Išmanioji vytelė“ lankytojai.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Tradicinio amato vieta šiandien
Zitos studijos „Išmanioji vytelė“ dirbtuvėse jau stiebiasi į viršų iš didelių kankorėžių sulipdyta Kalėdų eglė. Čia pat – pinti indai pušų kankorėžiukais dekoruotais, dirbtiniu „sniegu“ paryškintais kraštais, stiklinės vazos ir vazelės, puošiamos pjaustytų vytelių gabaliukais.
„Kalėdoms pradedame ruoštis iš anksto. Su moksleiviais diskutuojame, ką kuris norėtų pasidaryti šventinei nuotaikai sukurti, sau ar tėveliams, giminėms, draugams dovanų. Mūsų vytelė – ne šiaip sau išmanioji: tradicinį pynimą jungiame su kompozicijomis iš gamtinių medžiagų, floristiniais, kitokiais elementais. Kadangi studija – meninio pynimo, galime laisvai eksperimentuoti, ieškoti geriausiai atrodančių derinių. Jie kartais būna visiškai netikėti. Antai iš smulkių karoliukų su mokiniais privėrėme vabzdžių – laumžirgių, bičių. Sutupdėme ant vytelių ir grožėjomės vieni kitus paryškinančiais elementais“, – šypsosi Zita.
Pati tautodailininkė ne kartą ir ne du pynė interjero puošybos detales, Kalėdų, kitų švenčių atributiką. Tokių užsakymų Z. Adomaitienė sulaukia kiekvienais metais. Jos kūriniai užsakovams tarnauja ilgai, o pasilikę dirbtuvėje, „dirba“ pavyzdžiais vis naujoms jaunųjų pynėjų kartoms.
Kai kuriuos darbus nupina tokius, kad tiktų ne vienai konkrečiai progai. Antai sukūrė metrinę stilizuotą mergaitės figūrą. Priderinus sparnus, į žiūrovus žvelgia angelas. O sparnus nuėmus, apvilkus palaidine, papuošus skrybėlaite ir peruku, ta pati figūra parodų salėje atsirado jau kaip lietuvaitė.
„Mūsų dienomis pynimas iš vytelių nebėra tik tradiciniai krepšiai. Šią techniką galima daug kur priderinti. Kartą vytelių gabaliukais dekoravau moterišką batelį. Nunešiau į tautodailės parodą, sulaukiau daugybės komplimentų už neįprastą dirbinį. Jis nebesugrįžo – besibaigiant parodai, buvo pavogtas... Iš vytelių, išmoningai pinant, galima ir rankinukus pasidaryti. Tokie labai tinka eiti į liaudiškų amatų renginius, pristatymus“, – sako Z. Adomaitienė.
Vienas naujausių Zitos kūrinių įsitaisė vyro darbovietės, statybos organizacijos salėje ant sienos. Stilizuotų gėlių kompozicija – kone du kartus aukštesnė už pačią pynėją. Ją sukurti tautodailininkė sugaišo keletą savaičių.
„Ko velnias nepadarys“
Z. Adomaitienė savo dešimtmečių veiklą apibūdina liaudišku posakiu – „ko velnias nepadarys, tą boba padarys“. Nes pynimas iš vytelių reikalauja daug fizinių jėgų.
„Tai iš tikrųjų yra vyriškas, varginantis amatas, ypač paveikiantis rankas. Atkreipkite dėmesį, kokios sugrubusios moterų pynėjų rankos, sušiurkštėjusi jų oda. Grožis, matomas parodose, mugėse, labai nelengvai atsiranda, kainuoja daug sveikatos.“
Ypač daug jėgų prireikė, kol Z. Adomaitienė nupynė dešimtis įvairių dirbinių, kaip pavyzdžių moksleiviams.
Tai kaip į grožį linkusi garsaus dailininko Adomo Varno sesers anūkė pasirinko tokį sunkų amatą?
Zita prisimena, kad prieš dešimtmečius gyvendama su šeima Grikpėdžių kaime ir mokytojaudama vietos mokykloje pastebėjusi: kaimo vaikams trūksta užimtumo po pamokų. Sumaniusiai šią spragą užpildyti, reikėjo sugalvoti, kokią veiklą siūlyti. Pigiausios ir labiausiai prieinamos pasirodė vytelės: karklų priaugę visose pakelėse, tik prisipjauk, paruošk ir pink. Tereikia netingėti.
Sukūrusi mokykloje pynimo būrelį, Zita kartu mokėsi ir pati – važinėjo į pynimo kursus, ieškojo informacijos savarankiškai. Po poros metų būrelį gerai įvertino iš rajono Švietimo skyriaus atvykę specialistai.
Adomaičiams susiruošus persikelti į Pakruojį, tie patys specialistai patikino, kad darbą Zita jau turi. Jai pasiūlė pynimo būrelio vadovės pareigas tuometiniuose moksleivių namuose. Taip jau trečias dešimtmetis pavadinimus, veiklą keičianti švietimo įstaiga yra Z. Adomaitienės darbovietė.
„Su pirmaisiais mokiniais patys turėjome ieškotis tinkamų vytelių, jas paruošti pynimui. Į šį reikalą įsijungdavo ir jų šeimų nariai – automobiliais būrys vaikų ir suaugusiųjų leisdavomės po rajoną. Prisipjautos vytelės būdavo padalinamos moksleiviams baigti ruošti. Stebėsitės, bet šitas nelengvas darbas labai suartindavo šeimas! Į dirbtuves atėję vaikai pasakodavo, kad tvarkyti vytelių sėsdavo visi net namuose, kur tokių bendro visų šeimynykščių darbo tradicijų nebūdavo. Jau užaugę, apsilankę mokiniai iki šiol tą metą prisimena su džiaugsmu.“
Kadangi pakelėse pinti tinkamų vytelių rasti būdavo nelengva, Zita ėmėsi jas auginti nenaudojamame vyro darbovietės teritorijos pakraštyje. Vienu metu karklų plantacija buvo išsiplėtusi iki kelių arų, o paskutiniais metais paliktos tik kelios eilės krūmų. Įsibėgėjus studijos veiklai, atsirado galimybė pirkti specialiai pynimui auginamas vyteles iš ūkininkų.
„Į savo plantaciją dabar nueiname, nebent jei prireikia kokios ypatingesnės vytelės. Yra dirbtuvėse bei šalia jų įranga vytelėms virinti, mirkyti, visos pynimui reikalingos priemonės: klijai, žirklės, peiliai, grąžtai...“
Didžiausias džiaugsmas – mokinių pasiekimai
Z. Adomaitienė – tautodailininkų sąjungos narė nuo 1989-ųjų. Juokiasi, kad tautodailininkai patys ją susirado, pakvietė. Nuo tų metų parodose eksponuota šimtai Zitos kūrinių. Menininkė nė nesuskaičiuoja, kiek jų ir kur iškeliavę.
„Neprisirišu prie savo darbų. Nes viskas gyvenime keičiasi. Ir nelaikysi gi visų namuose, lyg kokiame sandėlyje – norisi kurti ką naujo, mokytis. Aš tikrai ne viską apie pynimą dar žinau!“
Pasitaiko, kad susidomėjusi kokiu daiktu, Zita jį nusipina, bet greitai „atšąla“. Tuomet dirbinys arba tampa pavyzdžiu moksleiviams, arba iškeliauja naujiems šeimininkams.
Nors yra ir dešimtmečiais saugomų tautodailininkės kūrinių. Kaip jaunų dienų augintinio povo „portretas“ iš vytelių. Jo uodega bei karūnėlė – tikrų plunksnų. Triukšmingą ir karingą, kaimynus ne kartą gąsdinusį povą (tuomet Adomaičiai gyveno Grikpėdžių kaime) šeimininkai labai mylėjo. Persikeldami į Pakruojį, augintinį paliko giminaičiams – kad jis kaimo sodyboje turėtų daugiau erdvės. O sulaukusi žinios, kad nusenusio povo dienos baigiasi, Zita iš vytelių atminčiai nusipynė jo „portretą“, pridėjusi tikrų išsaugotų šio paukščio plunksnų.
Labiausiai Z. Adomaitienė džiaugiasi savo mokinių pasiekimais – keletas albumų pridėta fotografijų, spaudos iškarpų apie parodas, vaikų pelnytus įvertinimus.
Zita vardija, kuris po studijoje praleistų metų pasuko į dailiuosius amatus ar pradėjo savą verslą. Džiaugiasi „Išmaniosios vytelės“ suartintais jaunuoliais, tapusiais šeima ir jau auginančiais vaikutį. Dirbtuvių duris veria suaugę buvę lankytojai – ne vienas atlekia su mokytoja bent pasisveikinti, trumpam grįžę iš užsienių.
„Studiją visada lanko pusšimtis įvairaus amžiaus moksleivių. Atsiveda jaunesnius brolius ar seseris, bendraklasius – užtenka tik pasakyti, kad yra laisvų vietų. Pagrindinis principas: vaikai čia yra kaip antruose namuose, jiems siūloma užsiimti tuo, kas teikia džiaugsmą“.
Pynimo mokytojos metodininkės vardą pelniusiai Z. Adomaitienei ypač brangus jos pačios buvusių mokytojų įrašas: „Miela auklėtine Zita, su dideliu malonumu apsilankėme nuostabios tautodailininkės mokinių darbų parodoje. Stebina jos pedagoginio triūso rezultatai. Manome, išugdys ne vieną meninės sielos žmogų – mūsų tautos neįkainojamą turtą. Sėkmės!!! Angelė ir Vytautas Antanaičiai, 2010 05 20, Joniškis“.
Autorės nuotr.
Ant tokio pagrindo nuo mažyčio ratelio iš vytelių prasideda pufo kūrimas.
Jubiliejinės savo parodojs atidaryme Zita Adomaitienė (dešinėje) pirmą kartą buvo apsirengusi tautiniu kostiumu. Jos pintų gėlių puokštė traukė ne vieno lankytojo akį.
Kalėdų dovanos studijos lankytojų artimiesiems dar tebekuriamos.
Vytelės tinka daug kam – galima apipinti ir veidrodį, ir gėlės vazoną, sukurti interjerą pagyvinantį dekoratyvinį skėtį.
Dešimtys Zitos kūrinių tapę pavyzdžiais mokiniams.
Dekoratyvinė kompozicija – kone dukart aukštesnė už autorę.
Netoli studijos dirbtuvių tebeauga jaunos vytelės.
Augintinio povo „portretas“ – taip pat iš vytelių.
Pjaustytomis vytelėmis dekoruotas indas gali visada sukurti gerą nuotaiką.
Paukščiai – nuotaikingi kiaušinių krepšeliai Velykoms.
Vasariškas aksesuaras – rankinukai iš vytelių.
Lengvas laisvalaikio baldų komplektas.