
Naujausios
Keturi smūgiai revolverio rankena į galvą ir aš prisiminiau, kad esu partizanas.
Prisiminiau prieš krisdamas, be atminties, be sąmonės į rudenio purvyną, į gilų rūsį akmeniniais laiptais.
Į tą patį rūsį į kurį krito žydai, rūsys buvo didelis – klebono, bet jie krito prieš keletą metų, o aš krentu dabar, nes aš partizanas, o žydai nebuvo partizanai.
Ne, aš ne partizanas, aš belaisvis, mane suėmė per sušlapusias kojas. Nes prastas partizanas šlapiom kojom, negali vykdyti užduoties, jei ruduo vėlyvas. O dabar lapkritis.
Parjojau namo ir kaimynas davė kitas kojines, batus, padėjo ir išdavė. Išdavė ir padėjo įversti be sąmonės, be atminties į šiaudų vežimą. Kaimynas juk, artimas žmogus.
Vežė į Kužius1 į klebono rūsį ir nustūmė plačiais laiptais į jį. Kaip nustūmė nepamenu. Pamena keliai, alkūnės, šonai. Jie skaičiavo laiptų pakopas. Nesako, kad jų buvo trylika, jie neprietaringi, jie tik skauda, skaičiuoja skausmu.
Įstūmė kaip žydus prieš keletą metų. Tik jų daugiau buvo, visi vyrai.
Pabudęs ir supratęs, kad aš esu partizanas, kišenėj radau dvidešimt "kerenkų"2. Negi išdaviau? Bet juk ne trisdešimt. Be to, ką tu su tom "kerenkom" nupirksi, ką parduosi, be vertės.
Kas mane iš čia išvaduos dabar? Iš to rūsio? Žydus tada išvadavo toks Aleksandras Kerenskis3. Tada buvo 1915 metų vasara. Atvažiavo jis iš Petrogrado žydų vaduoti ir išvadavo. Kažkokių Kužių, kažkokius žydus. Jie buvo apskelbti išdavikais, perdavusiais karines paslaptis vokiečiams. O jis atvažiavo, iš toli jų vaduoti. O man kišenėje tik "kerenkos". Jos neišvaduos.
Durys rūsio atsidarė ir kažkas rusiškai liepė lipt lauk, ne Kerenskis, o kažkoks poručikas, neprisistatė, dabar ir metai juk 1919 jau ir generolų nebėra daug, didžioji dalis apsišaukusių generolais. O ir Kerenskis nežinia kur išvykęs. 1919 metų lapkritis, taigi.
Žydus išvarė tada, nes neišdavė jie nieko, jie kaip ir aš, tik mane veža, ant šiaudų, vežime. Veža į Amalius4, matyt į dvarą. Tik rankos skaudžiai surištos, o žydus išvarė nesurištom rankom irgi į Amalius, tik į stotį, geležinkelio.
Seno pulkininko įsakymu. Generolų nėr jau tik apsišaukėliai, kartojuos, bet juk viskas kartojasi, o karas didysis jau baigės seniai, tik pakraščiuos dar kariauja, kažkokios kariuomenės, nežinia dėl ko pasilikusios, nežinia dėl ko, dažniausiai dėl praeities, nori pramušti į praeitį įėjimą, kokį slaptą taką ten surasti ir grįžti, tik kur?
Tau šešiolika metų ir jau partizanas, stebis senas pulkininkas, stumia lėkštę troškintų kopūstų su mėsa. Tu gal alkanas. Ne. Tik ištroškęs. Geriu vandenį, bet vanduo atrodo sausas ir traška tekėdamas per išdžiūvusį gomurį. Negaliu patikėti gerdamas sausą vandenį. Pas priešus matyt ir vanduo sausas.
Senas pulkininkas rašo laišką vis dar stebisi mano amžiumi. Visai kaip ponia Lapkasių5 dvare Aleksandro Dovoinos-Silvestravičiaus6 našlė. Tik nesako to senas pulkininkas, kaip sakė ji. Dieve, kur eina šitas senas pasaulis?
Atėjęs gydytojas apriša galvą.
Pulkininko ranka juda greitai, nervingai. Tavo broliui rašau Ipolitui, kad nustotų kariauti. Juk mes jums ne priešai, mes ne vokiečiai kokie, mes baltieji juk rusai. Sustiprėsim pas jus ir trauksim bolševikų mušt į rytus.
O jūs ko šaudot į mus? Partizanai? Sudeginom jūsų ūkį Smiltynėje. Ir tave mes sušaudysim greitai. Tiktai laišką užbaigsiu, o tu valgyk, valgyk, gal alkanas. Man, matai, labiau laiškus patinka rašyti negu šaudyti. Nusibodo jau. O rašyti ne, mažai rašiau per gyvenimą, o norėjau, svajojau tapt tokių didžiu rašytoju kaip grafas Tolstojus, o teko karą tik didį tokį kariauti, ne rašyti. Kada rašyti?
Mane išveda į kazarmą, kaip sako senas pulkininkas, dvare įsirengtą, lovų pristatytą, tarp priešų paguldo, jau vakaras. Nepabėgsi iš čia, sako, partizane snarglėtas, nebešaudysi į mus iš miško su savo sėbrais iš Smiltynės. Ir nebėr jos visai. Sudegė. Juokias susirinkę.
Kitą rytą iš dvaro atėjo mergaitė. Koks jos vardas? Nepamenu. Ji manęs irgi neklausė. O mano vardas juk Aleksandras. Ne Kerenskis, kuris žydus vadavo iš rūsio ir ne Makedonietis, kuris žydus, jų šventas žemes užkariavo, o Šemeta, tik partizanas iš to paties rūsio kaip ir žydai. Tik, ar aš partizanas? Taip. Bet koks partizanas aš, jei šlapiom kojom nemoku kariauti? Papirosų pakelį man padavė, dar ir degtukų. Partizanai juk rūko, kada nekariauja. Ir šypseną dar dovanojo tokią saulėtą. Svarbiau buvo šypsena, juk aš nerūkiau tada.
O pakelį praplėšęs radau ten laiškelį, bet jis buvo ne senojo pulkininko, jis rašė juk ilgus laiškus, su sparnuotais palyginimais ir pagal etiketą. Bet ir ne meilės raštelis čia buvo. Žinutė. Tave nuteisė mirti. Turi bėgti šia naktį. Padegti ir bėgti. Tribunolas nuteisė sušaudyt iš ryto.
Bet aš partizanas, užsidegiau papirosą ir gracingai nusviedžiau degtuką, taip, kaip moka Telšių komendantas Zaleskis7 su kuriuo Lapkasiuose dvare gėrėme vyną raudoną, apie karą kalbėjom. Pradėjau rūkyti. Išpūčiau dūmus ir pagalvojau nejaučiu skonio.
Jei aš partizanas, turiu šiąnakt pabėgti. Viską padegt ir pabėgti. Nei žūt negaliu, nei priešų nuteistas būt, nes aš partizanas. Nepriguli man toks likimas, nedera.
Reikia prigulti dabar, kad po vidurnakčio pabudus pabėgt ir pabėgt būčiau galingas.
Ryte pabudęs žiūriu, bermontininkų nė vieno nėra, jie pabėgę visi. Nespėjus padegti man jų, nei jiems mane kur prie kluono sušaudyti. Pramiegojau aš nuosprendį savo, be baimės.
O mergaitė man atveda žirgą. Tokį juodbėrį. Tokį, kaip dainose dainuojama visad. Kaip iš dainos plaukusį žirgą, su karčiais ilgais ir bedugnėm drėgnomis akim.
Tu, partizane, į Kuršėnus jok, ten lietuvių kariuomenė pražygiavo. Apkabino dar į skruostą nedrąsiai pabučiavo. Tu jau jok, tau juk užduotį reikia įvykdyti.
Užduotį? Įvykdyti? Komendantas Zaleckis Lapkasiuose juk pavedė užduotį, tik keturi smūgiai revolverio rankena į galvą. Ir nebėr užduoties. Pasislėpė po skaudžiais randais ant viršugalvio, po bintais, po atminties praradimo košmarais pradingo. Nebėr užduoties, dingo.
Dar mergaitė man įteikė kardą. Kažkas pametė ten prie šulinio, kur prieš savaitę jūs septynis bermontininkus suėmėt. Priminė mano pirmąjį žygį.
Aš į balną įšoku, juk aš partizanas, kojos sausos ir kardas prie šono. Ir galva aptvarstyta šauniai atrodo. Kaip kareivis. Tik labai susirūpinęs. Kokią užduotį aš dar neįvykdžiau? Tik sužeistas, kaip įvykdyt, dar nelaisvėje. Kaip?
Į Kuršėnus joju. Tiltas naujas per upelę Amalę ir žmogus dar su kirviu jį dailina. Kas pastatė? Klausiu, nes mes čia surengėm antrąjį žygį išardę tą tiltą, kad belaisvius iš dvaro bevežančius nieks nepavytų link Kuršėnų. Mes, visas kaimas. Per tris valandas, kaip įsakė Glovackis8, o gal Grigaliūnas, lietuvių kariuomenės vadas toks griežtas, ūsorius ir piktas kaip velnias.
Tiltą per tris valandas? Jeigu taip tai Lietuva greitai pakils, jeigu darbštūs tokie mūsų žmonės. Aha, darbštūs, jei nespėję to padaryti būtumėm, būt išplakę visus. Bet mes spėjom, kas nori plakimo? Kad žinoti, kas tą tiltą išardė, tiems įkrėsti gerai juk reikėtų už tokią iškadą.
Arklį paraginau, nepasigirsi juk žygiais savais šioje vietoj, netinkama, ir į pavakarę jau per Kuršėnus risnojau.
Keturios dienos kai nebuvau čia, o jau vėliavos kitos. Tais metais daug vėliavų matė miestelis. Mūsų vėliavos plaikstos trispalvės, žmonės gatvėje šypsosi linksmi, sako dar komunistus keturis ir du bermontininkus pagautus sušaudė. Ot, Glovackis šaunus tikras generolas, vadas. Tik iš ryto į Luokę ankstyvo išvyko, fajetone ūsą riesdamas, o toliau link Telšių judėti žadėjo. Karines paslaptis dabar žino kiekvienas, juk kariuomenė savo, kiek amžių tokios neturėta, kokios paslaptys, tad nuo saviškių.
Per Ventą, ąžuolo tiltu joju, šypsos ir moja žydaitės dvi juodaplaukės, joms pamoju ir joju, o kairėj už tilto pono Jurgio Gruževskio9 kumečiai, dvaro vartus remontuoja, dejuoja.
Kas čia buvo, gal vėtra kokia siautė rudenio taip netikėta kaip būna?
Aha, čia Glovackio žvalgai naktį praleido. Mūsų ponas norėjo, kad jotų pro šalį, kitur, kur labiau yra laukiami, įsakė užremti vartus. Užrėmėm. Tai Glovackis įsakė išlaužti, pats klebonijoj miegojo, o žvalgai, tai kaip ponai dvare sugužėjo išvertę vartus. Kur nakvojo ponulis nežinom nesakė, tiktai piktas, sako, jei Lietuva čia atėjo išlaužus vartus, kur dabar ponams reiks pasidėti, bene grįžt po 300 metų atgal į Mozūriją, jau nebe gimtąjį kraštą?
Aš suraginau žirgą, aš juk partizanas, belieka stebėtis, kaip Lietuva eina, dar pagalvojau. Stato tiltus, laužo priešų vartus, kaip pavasario potvynis, kaip šviesos spindulys, kaip koks Vytautas Didis prajojęs čia būtų. Juk už tokią mes Lietuvą į partizanus išėjom visu kaimu, dabar jau sudegintu.
O gal į dvarą man joti, į Amalius, pas mergaitę atvedusią juodbėrį? Ne. Ne dabar, aš juk partizanas, mano kojos juk sausos, galva subintuota, papirosų pakelis kišenėj ir kardas prie kojos.
Noo juodbėrėli noo...
Suku žirgą į dešinę kur link Luokės vieškelis lenkias. Užsuksiu pakeliui dar į Lapkasius, gal sužinosiu kur partizanai, kur broliai dabar, nes mes partizanai. O be to juk sugrįžti neturiu jau aš kur, nebėra sodybos, nebėra Smiltynėj namų ir kaimyno to Vanago, sudegė ir jis išdavikas, kaimynas gerasis, sakė vėjas, dvare taip kalbėjo kareiviai. Sugrįžti galiu tik pas brolius, tokius pat kaip ir aš partizanus praradusius viską ir atradusius Lietuvą.
(2019 m.)
______________
Visi apsakymo personažai tikri, kaip ir Aleksandras Šemeta 1919 metų partizanas, pakliuvęs į bermontininkų nelaisvę, kai parjojo pasikeisti avalynės į namus ir kaimyno buvo išduotas. Jo paliktų prisiminimų motyvais parašytas šis apsakymas.
1 Miestelis Šiaulių rajone.
2 1917 metais Rusijos išleisti laikini pinigai 20 ir 40 nominalų.
3 A. Kerenskis įvairias pareigas ėjęs po Vasario revoliucijos Rusijos veikėjas. 1915 metais buvo atvykęs į Kužius padėti žydams, kurie buvo apkaltinti išdavinėję vokiečiams rusų kariuomenės dislokacijos vietas.
4 Amalių dvaras, minimas nuo XVII amžiaus, Šiaulių rajone.
5 Dvaras Šiaulių rajone už Kuršėnų.
6 Iki XIX amžiaus pabaigos dvaras priklausė Janavičių giminei, A. Dovoina-Silvesravičius dvarą gavo vedybų keliu.
7 B. Zaleckis, tuo metu Telšių karo komendantas.
8 V. Glovackis-Grigaliūnas, tuo metu II pėstininkų pulko vadas, tuo metu žygiavęs per Kužius ir Kuršėnus vydamas bermontininkus.
9 J. Gruževskis (1890–1943), paskutinis Kuršėnų dvaro savininkas, tuo metu besiblaškantis tarp politinių tapatybių, vokiečių nužudytas Maidaneko koncentracijos stovykloje už žydų gelbėjimą.