
Naujausios
Viena istorija virto knyga
Triškoniuose (Pakruojo r.) pristatyta ką tik išleista buvusios tremtinės, kraštotyrininkės Zitos Buržaitės-Vėžienės knyga „Šimtmečio aidai“, skirta Laborų kaimo istorijai ir žmonėms. Ji atsirado, pernai kraštotyrininkei ėmusis rinkti medžiagą apie Lietuvos kariuomenės pulkininką leitenantą Rimantą Zinkevičių. Vieno žmogaus istorija tapo siūlu, kurį timptelėjus, išsivyniojo visas spalvingas lietuviško sodžiaus gyvenimo kamuolys.
Janina Šaparnienė
janina@skrastas.lt
Kaimas istorijos pagairėje
Knygą „Šimtmečio aidai“ sudaro trys dalys, jose apžvelgiama Laborų kaimo istorija, čia gyvenusių žmonių likimai, nūdiena. Pasakojama apie plačias gimines, kuriose – ne tik ūkininkai, bet ir rašytojai, gydytojai, kunigai.
Z. Vėžienė pažymi, kad kaimas net gūdžiausiais okupacijos metais išliko visiškai lietuviškas – jame taip ir neįsikūrė nė vienas svetimšalis.
XIX amžiaus pabaigoje–XX amžiaus pradžioje Laborai priklausė Linkuvos valsčiui. Buvo 29 sodybos, ūkininkai valdė po 30 dešimtinių žemės. Veikė palivarkas, žydui verslininkui priklausiusi karčema, vėjo malūnas, kalvė.
Laboriečiai stengėsi šviestis – jau XIX amžiaus pabaigoje, sudėję pinigų, samdydavo daraktorius. Per kelerius metus kaime neliko vaiko, nemokančio lietuviškai skaityti ir rašyti. Iš Laborų kilęs žinomas rašytojas Konstantinas Jasiukaitis savo prisiminimuose tvirtina, kad slaptoji mokykla nė karto nebuvo susekta: ar sodiečiai mokėjo gerai slėptis, ar tiesiog papirkdavo caro žandarus.
1920-aisiais palivarko pastate buvo įkurta pirmoji kaime pradžios mokykla. Mokykla kaime veikė iki 1981-ųjų – iš pradinės buvo tapusi septynmete, kaimyniniuose Triškoniuose pastačius naują aštuonmetę mokyklą – vėl pradine.
Pokariu į Šiaurę buvo ištremti dvidešimt šeši laboriečiai.
O dabartinio Švenčionių pasienio užkardos vado majoro Algirdo Andrulionio tėvams Laborai tapo artimosios tremties vieta. Trakų rajone gyvenusi šeima giminiavosi su partizanų ryšininkais, tremtiniais. 1953-aisiais Valerija ir Motiejus Andrulioniai su neseniai gimusia dukra buvo priverstinai, pagal vadinamąjį persikėlimo bilietą, išvaryti iš namų. Jiems liepta apsigyventi tuometiniame Linkuvos rajone.
„Iki bendravimo su A. Andrulioniu buvau tik girdėjusi, kad sovietinė valdžia žmones tremdavo ir iš vieno Lietuvos krašto į kitą. Patys laboriečiai stebėjęsi, iš kur kaime dzūkai atsiradę... Majoro tėvai visą gyvenimą jautė skriaudą, o į gimtąją Dzūkiją grįžo bent po mirties – vaikai įvykdė senųjų Andrulionių valią atgulti gimtinėje“, – sakė Z. Vėžienė.
Straipsnio neužteko
Pernai kraštotyrininkas ir leidėjas Jonas Laurinavičius Z. Vėžienės paprašė straipsnio tautotyros metraščiui.
„Pamaniau, kad reikia neleisti nugrimzti į užmarštį iš Laborų kilusio Nepriklausomos Lietuvos karininko R. Zinkevičiaus atminimui. Jis, atkūrus Nepriklausomybę, metė tarnybą rusų kariuomenėje Daugpilyje ir grįžo į Lietuvą kurti lietuviškų karinių pajėgų. Dėl to net paaukojo pirmąją savo šeimą. Profesionalus karininkas ėjo aukštas vadovaujančias pareigas. Vadovaujant R. Zinkevičiui, iš Lietuvos buvo išvesta Rusijos kariuomenė. Išėjęs į atsargą 2006-aisiais, pulkininkas leitenantas Rimantas paskutinius gyvenimo metus praleido gimtuosiuose Laboruose – slaugė pasiligojusią motiną, vėl vedė“, – pasakojo Z. Vėžienė.
Beieškančiai žinių apie R. Zinkevičių, kraštotyrininkei laboriečiai, jų giminaičiai, kaimo išeiviai pasakojo ir apie kitus Laboruose gyvenusius ne mažiau žymius, Lietuvai nusipelniusius žmones. Z. Vėžienė pajuto, kad už vienos istorijos slypi dar visa eilė – apie Jasiukaičius, Veblauskus, Martišius, Grigaliūnus, Račius, Gudjurgius, kitas gimines.
Užrašai, laboriečių pateikiamų nuotraukų, dokumentų archyvas vis pilnėjo.
Pašvitinio Trispalvės istorijos atgarsiai
Zita juokavo, kad viena Laboruose sužinota istorija netikėtai papildė „Šiaulių krašto“ publikacijas apie 1968-aisiais Pašvitinyje iškeltą Trispalvę.
Pašvitinietis kraštotyrininkas Juozas Mockūnas tebuvo išsiaiškinęs, kad vėliavą kėlė miestelio zakristijonas Benediktas Navickas, įkūręs pogrindinę patriotinę jaunimo kuopelę, ir jos narys moksleivis Algis Levanas.
Pasirodė, kad tos kuopelės nariu buvo ir Algis Gindergis – laboriečio Lietuvos savanorio Kazimiero Gudjurgio anūkas, partizano Malinausko ir partizanų ryšininkės Felicijos Gudjurgytės sūnus.
Suimta laborietė berniuką pagimdė kalėjime. Kol ji kalėjo lageryje, sūnų augino giminaičiai. Felicija vaikui specialiai davė su tikrąja gimine nesusijusią pavardę, norėdama apsaugoti nuo galimų valdžios persekiojimų.
A. Gindergio jaunesnioji sesuo Z. Vėžienei pasakojo namuose mačiusi pašvitiniečių pogrindininkų pasiūtą Trispalvę, keltą virš miestelio malūno. Kėlime dalyvavęs ir brolis, jis buvęs vienas iš tų, kurie vėliavą nusikabino (saugumiečiai jos neįstengė pasiekti tris dienas) ir kažkur paslėpė.
Po įvykio persekiojimų sulaukė ne tik B. Navickas ir A. Levanas. Buvo nubausti ir kiti kuopelės nariai. A. Gindergiui skirta pusantrų metų laisvės atėmimo lygtinai. Valdžia neleido jam laikyti brandos egzaminų – gabiam vaikinui buvo užkirstas kelias siekti aukštesnio mokslo.
Autorės nuotr.
Kraštotyrininkė Zita Vėžienė, beieškodama medžiagos straipsniui, rado jos visai knygai.
Naujojoje knygoje – Laborų kaimo ir jo žmonių istorijos nuo praėjusio amžiaus iki šių dienų.