
Naujausios

Trūksta pagarbos mirusiems
Nors sakoma, kad mirtis visus sulygina, apsilankius Ginkūnų kapinėse taip neatrodo. Pagal kapinių tvorą pelkėtoje lomoje valstybės lėšomis laidojami vieniši asmenys, neturintys artimųjų, asocialūs arba tie, kurių asmenybė nenustatyta.
Mediniai kryžiai, kurių dauguma visai sudūlėję, galynėjasi su aukšta žole. Kai kurie kapeliai apaugę krūmais, kurių šakos gula ant kryžių. Kad ten mirusieji laidojami į pelkę rodo dar laisvoje vietoje priaugusios paežerių nendrės.
Patvoryje nuo 2009-ųjų rikiuojasi koks pusšimtis medinių kryželių. Senesniuose jau nei vardo, nei pavardės įskaityti nebegalima. Nuo praėjusių metų ant kapo įsmeigiami patamsinti mediniai kryžiai. Keli ten palaidoti žmonės, matyt, vis dėlto turi artimųjų, nes pastatyti kuklūs paminklai, kapai uždengti plytelėmis.
Ant kelių kryžių vietoje vardo ir pavardės parašyta "Nežinomas vyras", kada ir kur rastas, kokio amžiaus. Vietomis mėtosi su žole suaugusios šiukšlės arba šiukšlėmis virtusios buvusios dirbtinės gėlės.
Pagarba mirusiems šiame patvoryje nedvelkia.
Nėra žmogaus – nėra problemos?
Siūlo tvarkyti savanoriams
Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė patvirtina, kad miesto kapines prižiūri UAB "Ecoservice projektai". Pagal sutartį įmonė kartą per metus, dažniausiai liepos mėnesį, benamių kapinių zonose turi nupjauti žolę. Iš viso turi apeiti 528 kapavietes. Gal dar kokią šiukšlę pakelti. Vedėja sakė tikinti, kad mūsų žmonės yra sąmoningi ir kapelių nešiukšlina. Daugiau jokios priežiūros nėra.
"Gal yra savanorių, kurie norėtų nušienauti? Labai laukiam. Gal galėtų kokia nevyriausybinė organizacija imtis prižiūrėti šiuos kapus?" – siūlė E. Bružienė.
Anot vedėjos, taip ne tik priežiūra būtų geresnė, tačiau ir miesto biudžetas pinigų sutaupytų, nes nereikėtų įmonei mokėti už paslaugas.
E. Bružienė akcentavo, kad benamių kapų priežiūros paslauga vykdoma tik nuo 2018 metų, anksčiau tuo išvis nebuvo užsiimama, nes "jokie teisės aktai savivaldybės neįpareigoja tai daryti ir finansavimas priežiūrai iš valstybės biudžeto nėra skiriamas, skiriama pinigų tik laidojimui".
Kodėl laidoti už valstybės lėšas parinkta būtent ši pelkėta vieta?
"Kur yra vietos, ten ir laidojame. Ginkūnuose ir taip problema su palaidojimo vietomis. Jau geresnių vietų turbūt nebėra", – sakė Savivaldybės atstovė ir pridūrė, kad atidarius įrenginėjamas naujas Daušiškių kapines, pasirinkimas bus didesnis.
E. Bružienė priminė, kad buvo šiek tiek skirta pinigų benamių kapams uždėti lentutes ir išlyginti žolę.
"Tą darbą palaipsniui darome. Kad vizualiai gražiau atrodytų. Ne visus kapelius, bet dalį šį rudenį dar tvarkysime", – žadėjo vedėja.
Šiais metais su UAB "Paminklitas" yra pasirašyta sutartis dėl 40 benamių paminklų pastatymo ir kapaviečių teritorijų sutvarkymo šeštame Ginkūnų kapinių kvartale, kuris yra tarp senosios kapinių teritorijos ir 2016 metais atlikto kapinių praplėtimo teritorijos. Šių paslaugų vertė – 6 840 eurų.
Gal yra savanorių, kurie norėtų nušienauti? Labai laukiam. Gal galėtų kokia nevyriausybinė organizacija imtis prižiūrėti šiuos kapus?
