
Naujausios
3D spausdintuvai – ateities technologija šiandien
Tik laiko klausimas, kada trimatis spausdintuvas sukels pramonės revoliuciją – įsitikinęs JAV ambasados Informacinio centro darbuotojas Aleksandras Balčiūnas, kartu su kolegomis Šiauliuose vedęs inovatyvių technologijų ir 3D spausdinimo užsiėmimą. Ateityje bus galima spausdinti viską: tiltus, namus, žmogaus organų audinius.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Panaudojimo galimybės beribės
3D spausdintuvai pirmiausia atėjo iš pramonės, vystėsi nuo XIX amžiaus. Nuo 2004 metų, pingant kai kurių pramoninių komponentų gamybai, spausdintuvai tapo prieinamesni vartotojams. A. Balčiūnas sako, jog dabar 3D spausdintuvą žmonės gali susikonstruoti patys, parsisiuntę reikiamas dalis internetu, jų kaina siekia apie 400 eurų.
3D spausdintuvų yra daugybė rūšių, jie gali spausdinti plastiką, metalą, auksą, keramiką, gumą, net maistines medžiagas ar kūno audinius.
„Ši technologija yra besivystanti, kiekvieną dieną atsiranda daugybė naujų būdų kaip ją panaudoti, kaip spausdintuvą patobulinti, pridėti naujų funkcijų“, – vardija A. Balčiūnas.
Šiaulių P. Višinskio bibliotekoje jaunimui buvo pristatytos inovatyviausios kūrybinės technologijos. Jaunimas konstravo ir programavo LEGO robotus, mokėsi 3D grafikos modeliavimo, susipažino su 3D spausdintuvo veikimo principu bei atsispausdino norimus objektus.
„Koncentruojamės į 3D ir kitas inovatyvias technologijas, nes tai yra būdas parodyti jaunimui, kad laiką galima skirti ne tik kompiuteriniams žaidimams, bet ir užsiimti naudinga veikla. Parodydami šiuolaikinių technologijų galimybes norime paskatinti jaunimo verslumą. Pirmas žingsnis yra labai svarbus. Galbūt ateityje būtent šiauliečiai sugalvos naujų idėjų“, – vylėsi JAV ambasados atstovas.
JAV prezidento biustas – per tris valandas
Pirmiausia reikia turėti norimo išspausdinti daikto tūrinį maketą. Jį galima susikurti patiems arba įsigyti. Anksčiau keletas didelių kompanijų pasaulyje pardavinėdavo maketams kurti skirtą programinę įrangą, tačiau paplitus spausdintuvams, gausėja nemokamų maketų resursų internete.
„Lietuvoje jau atsirado keli startuoliai, kurie žvelgia toliau ir mato, kad ateityje poreikis kokybiškiems, įvairiausių 3D daiktų modeliams stipriai augs. Jie kuria tuos modelius ir pardavinėja internetu“, – pavyzdį pateikia A. Balčiūnas. Jo žiniomis, Lietuvoje dirba juvelyrai, kurie 3D spausdintuvu spausdina juvelyrinius dirbinius iš brangiųjų metalų.
A. Balčiūnas rodo 3D spausdintuvą, kurį vadina mokomuoju, padedančiu demonstruoti pačią technologiją. Jis nėra itin sudėtingas, spausdina objektus tik iš vienos spalvos plastiko. Daikto maketą laikmenoje patalpinus į aparatą, prasideda spausdinimo procesas.
Paprasčiausiame spausdintuve įsistato kasetes su plastiko juostomis. Spausdinimo galvutėje plastiko siūlės įkaista, lydosi ir aparatas ant specialios lentutės sluoksnis po sluoksnio kuria norimą daiktą. Kuo objektas didesnis, detalesnis, kokybiškesnis, tuo spausdinimo procesas užtrunka ilgiau.
„Nedidelį JAV prezidento Barako Obamos biustą užtrunka išspausdinti apie tris valandas“, – šypteli ir pripažįsta, jog technologija kol kas lėta, nereikia tikėti stebuklais, kad tai bus masinė gamyba. Ji pasiteisina vienetiniams, unikaliems gaminiams.
Tokius spausdintuvus aktyviai naudoja architektūros studentai. Anksčiau pastatų, kitų sukonstruotų dalykų modelius pagal brėžinius jie klijuodavo, dabar atsispausdina 3D spausdintuvu. Viskas paprasčiau, idealiai tikslu, be jokių nuokrypių.
Ginklai ir organai
„Mes esame tik pačioje 3D spausdinimo revoliucijos pradžioje. Jau kalbama apie spausdinamus namus, tiltus, organus, maistą... Ši technologinė revoliucija – kompiuterinių technologijų tobulėjimo pasekmė. Galimybės yra beribės“, – neabejoja A. Balčiūnas. Nieko nebestebina atspausdinti drabužiai, aksesuarai, įrankiai, namų apyvokos daiktai, žaislai.
Amerikoje gaminami ir naudojami žandikauliai, kuriami individualūs protezai. Vasarą pasirodė informacija, jog Kinijos gydytojai pirmą kartą sėkmingai persodino trejų metų mergaitei kaukolę, kuri buvo sukurta 3D spausdintuvu.
Pasak A. Balčiūno, neišvengiama, kad technologijos bus panaudojamos ne vien geriems tikslams. Spaudoje pasigirsta kalbų apie 3D spausdintuvais atspausdintus ginklus, platus spausdintuvų panaudojimas kelia nerimą autorinių teisių gynėjams.
„Bijau, kad to negalėsime niekaip sustabdyti. Viskas priklauso nuo visuomenės sąmoningumo. Nauji iššūkiai atneš naujų problemų, su kuriomis teks susidoroti“, – svarstė A. Balčiūnas.
Jo teigimu, trimačių technologijų vystymasis priklausys nuo to, ar bus atrasti būdai kaip pagreitinti spausdinimo procesą, atrastos naujos medžiagos, kurias būtų galima spausdinti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TECHNOLOGIJA: JAV ambasados Informacinio centro darbuotojas Aleksandras Balčiūnas sako, jog trimačių spausdintuvų technologija yra besivystanti, kiekvieną dieną atsiranda daugybė naujų būdų kaip ją panaudoti, kaip spausdintuvą patobulinti, pridėti naujų funkcijų. 3D spausdintuvas gali būti ir nedidelis, panašus į rašiklį.
BIUSTAS: Nedidelį JAV prezidento Barako Obamos biustą 3D spausdintuvu užtrunka išspausdinti apie tris valandas.
PROCESAS: 3D spausdintuve įsistato kasetės su plastiko juostomis, spausdinimo galvutėje plastiko siūlės įkaista, lydosi ir aparatas ant specialios lentutės sluoksnis po sluoksnio formuoja norimą daiktą.