
Naujausios
Šunų ir kačių organizmai, kaip ir žmonių, reaguoja į maisto kokybę, sudėtyje esančius ingredientus bei atskirų maistinių medžiagų trūkumą ar perteklių. Štai 6 aiškūs ženklai, kad augintinio mitybą verta peržiūrėti ir galbūt keisti.
1. Keičiasi kailio išvaizda
Blizgus, tankus kailis – vienas iš pagrindinių geros augintinio sveikatos būklės rodiklių. Jei pastebi, kad šuns ar katės kailis prarado žvilgesį, tapo šiurkštus, pleiskanoja ar pradėjo slinkti daugiau nei įprasta – tai gali reikšti, kad maiste trūksta riebalų rūgščių ar baltymų.
Šią problemą išspręsti gali padėti pašaras, kurio pagrindą sudaro žuvis ir kuriame gausu omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių. Taip pat savo šuns ar katės mitybą gali papildyti specialiais augintiniams skirtais maisto papildais. Vienas iš geriausių natūralių omega-3 ir omega 6 šaltinių – lašišų aliejus, kuris padeda palaikyti sveiką odą ir atkurti kailio struktūrą.
2. Virškinimo problemos
Dažnas viduriavimas, vidurių užkietėjimas ar pūtimas gali signalizuoti, kad dabartinis augintinio maistas yra per sunkiai virškinamas arba netinkamai subalansuotas. Kai kuriems augintiniams problema kyla dėl pašare esančių grūdų, kitiems – dėl per didelio baltymų kiekio ar prastos kokybės ingredientų.
Virškinimo sistemos bėdas padeda spręsti super premium klasės pašarai, kuriuose visada naudojami tik tinkamai subalansuoti, aukštą maistinę vertę turintys ir kokybiški ingredientai. Lengvai virškinami pašarai yra su liesos mėsos baltymais, pvz. vištiena, kalakutiena, triušiena, žuvimi, kurių kiekis, vertinat analitinę sudėtį, yra mažesnis (šunims baltymų norma pašare yra 18–35%, katėms 25–45%). Taip pat stenkis rinktis pašarus be grūdų arba su tokiais angliavandeniais (pvz. avižomis), kurių glikeminis indeksas yra žemas. Taip sumažinama apkrova virškinimo sistemai ir mažėja uždegiminių reakcijų tikimybė.
3. Apatija arba per didelis aktyvumas
Šuns ar katės energijos lygio pokyčiai gali būti susiję su maisto sudėtimi. Jeigu anksčiau aktyvus augintinis tampa vangus, tai gali rodyti mažą kalorijų ar baltymų kiekį. Tuo tarpu jei augintinis tampa per daug neramus ar hiperaktyvus, gali būti, kad jis su maistu gauna per daug energijos, kurios neturi, kur išnaudoti.
Renkantis pašarą, svarbu atsižvelgti į gyvūno gyvenimo būdą, veislę ir amžių, kad jis gautų tiek energijos, kiek reikia – nei per daug, nei per mažai. Jauniems šuniukams ir aktyviems suaugusiems šunims rinkis pašarą su aukšta energetine verte, tuo tarpu lėtesnį gyvenimo būdą vedantiems ar senjorams – atvirkščiai. Beveik niekada neapsiriksi pasirinkdamas pašarą specialiai subalansuotą skirtingiems gyvūno gyvenimo etapams ar aktyvumo lygiui.
4. Nepageidaujamas svorio pokytis
Pastebėjus, kad augintinis liesėja arba atvirkščiai – priauga svorio, net jei maisto kiekis nepasikeitė, verta peržiūrėti racioną. Antsvoris gali sukelti sąnarių, širdies bei kitų vidaus organų sutrikimus, o per mažas svoris – rodyti maistinių medžiagų įsisavinimo problemas.
Specialūs pašarai svorio reguliavimui padeda išlaikyti optimalų kūno svorį ir sveiką medžiagų apykaitą, tuo pačiu užtikrindami sotumo jausmą.
5. Prastas burnos kvapas
Nemalonus kvapas gali būti ne tik dantų problemų, bet ir netinkamos mitybos požymis. Per daug cukraus, dirbtinių priedų ar netoleruojami ingredientai gali sukelti uždegiminius procesus, kurie pasireiškia per odą bei burnos kvapą.
Aukštos kokybės pašarai, su natūraliais ingredientais, be dirbtinių priedų, dažiklių ar kvapiklių, dažnai padeda sumažinti šias problemas ir palaikyti bendrą organizmo pusiausvyrą.
6. Galimas tam tikro baltymo netoleravimas
Daug augintinių turi jautrumą tam tikriems baltymų šaltiniams, dažniausiai – labiausiai paplitusiems augintinių pašaruose, pavyzdžiui, vištienai ar jautienai. Netoleravimas gali pasireikšti kaip nuolatinis kasymasis, žarnyno veiklos sutrikimai, akių ašarojimas, odos paraudimas. Tokiais atvejais rekomenduojama rinktis šunų ar kačių maistą, kurio sudėtyje yra tik vienas baltymų šaltinis. Taip pat rinkitės tik tokius baltymų šaltinius, kurie turi mažesnę riziką sukelti alergiją - pvz., ėriena, triušiena, žvėriena, antiena ar žuvis.
Vieno baltymo pašaras yra ypač naudingas, nes leidžia aiškiau nustatyti, kokiam baltymų šaltiniui gyvūnas yra jautrus, ir išvengti papildomų dirgiklių. Be to, ribota sudėtis sumažina virškinimo sistemos apkrovą, tad toks maistas puikiai tinka ir augintiniams, turintiems jautrų skrandį ar linkusiems į alergijas.
Kada metas keisti augintinio maistą?
Jeigu pastebi bent vieną iš šių požymių, neskubėk kaltinti alergijos ar amžiaus – dažnai viskas slypi augintinio dubenėlyje. Pasitark su veterinaru ar gyvūnų prekių parduotuvės specialistu ir įvertink, ar dabartinis pašaras atitinka tavo augintinio poreikius.
Tinkamas pašaras gali padaryti stebuklus: pagerinti kailio būklę, sumažinti virškinimo problemas, stabilizuoti svorį ir net pagerinti augintinio nuotaiką bei elgesį. Nepamiršk, kad kiekvienas gyvūnas – individualus, todėl verta ieškoti sprendimo, pritaikyto būtent tavo augintiniui.
Užs. Nr. 574510
