
Naujausios
SKAITYTOJAI RAŠO
Abiturientų brigada – jaunystės išbandymas
Prieš daugiau negu pusšimtį metų, gražią 1962 metų vasaros popietę, vyko išlydėtuvės į mokslus grupelei jaunų žmonių – abiturientų brigados nariams. Draugiškoje užstalėje Aukštelkų bendruomenė linkėjo sėkmės, prašė neužmiršti praėjusių metų, dėkojo už darbą ir mūsų nuoširdumą. Ta proga kolūkio pirmininkas perskaitė savo kūrybos eilėraštį „Lietuva“.
Lietuva
Lietuviškos raidės,
lietuviški žodžiai,
lietuviškos pievos su ryto rasa
mane užaugino
išmokė, parodė,
kur balintų drobių šalis Lietuva.
Lietuviškas raštas
lietuviškas kraštas
su Žalgirio, Saulės pašvaisčių žara –
lenkiuosi prabočių
tai kruvinai naštai,
šiaudine, linine, žila Lietuva.
Lietuviškas džiaugsmas,
lietuviškas skausmas,
širdžių šiluma ir laukų žaluma
žinau, ko jis vertas –
tas prakaito šauksmas
kai duona pakvimpa visa Lietuva.
Ar kilom į mūšį,
ar skubam gyventi –
širdy tu buvai mums ir būsi šventa
šauki tu į darbą,
tu moki nesenti,
virš kryžių pakilus maldų Lietuva.
Kas ta abiturientų brigada? Tai buvo Radviliškio V. Valsiūnienės vidurinės mokyklos 18-tos laidos vienos klasės abiturientų dalis, visus metus įrodinėjusi sau ir kitiems, kad jie taip surado romantiką: dirbo paprastais lauko darbininkais Černiachovskio vardo kolūkyje. Iš pradžių buvo siūlomi įvairūs apskaitos ir kiti kontoriniai darbai, bet mes užsispyrusiai prašėmės darbų „su šakėmis“, o ne „su popieriais“.
Mus – septynis vakarykščius moksleivius – sutiko su gėlėmis, muzika, duona ir druska, tautiniais rūbais pasipuošę bendruomenės žmonės. Šypsenos akyse rodė, kad mūsų gerais norais netiki, sakė, kad greit išsilakstysim – juk miesčioniukai. Mus vaišino senoje troboje, prie žibalinės spingsulės. Įdavė didelius medinius šaukštus, padėjo naminės duonos ir didelį molinį dubenį kaimiškos bulvienės. Bandė įbauginti, bet mums tai labai patiko.
Apgyvendino Aukštelkuose S. ir E. Kačinskų trobos laisvajame gale. Ten buvo vienas kambarys, virtuvė ir mažas koridoriukas.
Krosnis-viryklė – virtuvėje, kambaryje didelis stalas ir lovos pasieniais. Šulinys ir visa kita – kieme. Praustis prie šulinio arba iš dubens. Pirtis savaitgaliais gretimame kaime – Gražionyse.
Norinčių būti su mumis buvo didžioji klasės dalis, bet... jeigu leis tėvai. O vaikinukams grėsė tarnyba armijoje, surizikavo tik du. Taip vienam iš jų ir nutiko: po trijų mėnesių darbo atsidūrė kareivių gretose.
Prieš išvykstant į kolūkį buvau pakviesta į komjaunimo komitetą, kur vyresnė už visas darbuotoja patarinėjo, kaip mums reikia elgtis bendraujant su kaimo jaunimu, ypač berniokais. Buvau įpareigota tuos aiškinimus perduoti visai brigadai.
Su mumis apgyvendino dar vieną merginą, kuri jau kuris laikas dar su keliais jaunuoliais buvo priimta iš vaikų namų. Vaikinukai greit išsilakstė kas sau, o ji liko. Patikėjo ją mums ir kartu visus metus gyveno ir dirbo.
Kolūkio pirmininkas Anicetas Onaitis gerai suprato mūsų norus pasireikšti „keliant žemės ūkį“. Pirmiausia vėl buvau pakviesta išklausyti „pamokymų“ kaip mums bendrauti ir draugauti su kaimo jaunimu. Visi mus saugojo.
Taip ir prasidėjo ta romantika. Gavom kilometrines cukrinių runkelių, vėliau bulvių vagas, kurias reikėjo nuravėti. Kantrybės išbandymas ir stebėjimas ar mokame dirbti. Po to, mums paaimanavus, kad labai jau ne jauniems toks darbas, nusiuntė prie kuliamosios mašinos ir įdavė į rankas šakes. O tada tai buvo proga išsilakstyti. Užvertė senieji kolūkiečiai mus šiaudais taip, kad tik šakių kotai matėsi... Rankos prakiuro, prakaitas ir ašaros graužė akis, bet mes atlaikėme visą darbo dieną! Tai buvo egzaminas į pasitikėjimą. Brigadininkas S. Šlianderis mus pagyrė ir prasidėjo normali mūsų integracija į kolūkiečių gyvenimą.
Dirbom viską: kūlėme, vežėme šieną, krovėme didžiausias „kitkas“ į daržines, rovėme linus, ravėjome, žiemą vežėme mėšlą į laukus ir t.t.
Atėjo ruduo ir žiema. Vėl nauji išbandymai. Patiems reikia savo būstą apsikūrenti, valgį pasigaminti, produktais pasirūpinti, drabužius (turėjome šimtasiūles – tokius vatinukus) išsidžiovinti. Sukomės kaip išmanėme. Pagal grafiką vienas brigados narys likdavo namuose visiems tiems darbams atlikti.
Kaip jauniems visada būna: be nuotykių sunku apsieiti. Paminėsiu nors kelis, o buvo jų gausu. Aprašymai sugulė į dienoraštį.
Sugalvojau, kad skanu būtų pačių suraugintas pienas. Pieną mums už savikainą parduodavo pieno surinkimo punkte. Atsiskaitydavome mėnesio gale už sunaudotą kiekį. Taip mėnesį mes valgėme rūgpienį, vos kelis kartus užsirašėme po papildomą kibirėlį pieno. Mėnesio gale matome, kad neužtenka mūsų uždarbio už pieną susimokėti! Pasirodo, mums išduodavo kas savaitę po kibirėlį grietinėlės! Ėjom į minusą, bet daugiau taip neatsitiko.
Tą žiemą (į 1962 metus) prisnigo iki palangių. Išbristi galėjome tik su ilgais veltiniais. Per tą sniegą į kaimo parduotuvę visą savaitę neatvežė duonos. Pareinu kartą pietauti, o stalas tuščias. Dienoraščio puslapis atverstas su įrašu: kaip išmanote, taip ir darykite – išėjau į miestą duonos. Pasirašo – Valdas Š. Puolėme keptis kiaušinienę (šeimininkė paskolino kiaušinių) ir valgėme su raugintais kopūstais. o jų buvome patys pasiraugę. Kitą kartą duonos vyko gudresnis – ėmėsi slidžių (pravertė mokykloje įgyta slidinėjimo šiokia tokia patirtis).
Prieš Naujus metus kolūkio pirmininkas mus pradžiugino pažadėdamas „dovaną“. Tai buvo pusbekonis! Jis tvarte nusilaužė koją, tai fermos darbininkas paršą pripjovė, įtvirtino į roges ir liepė vežtis. Ir vežėmės!
Galėtų dabar tokio amžiaus jaunimas atsidurti tokioje situacijoje! Dvi mūsų merginos buvo iš kaimo, bet matė, ką tokiais atvejais darydavo jų tėvai. Ėmėmės darbo: kiemo viduryje svilinome šiaudais, šveitėme, mazgojome, peilius iš šeimininkų skolinomės ir mėsinėjome kaip išmanėme. Įkyrėjome šeimininkams beklausinėdami, ką toliau daryti. Bet įveikėme, net dešrų pasidarėme ir "košielenos" (šaltieną) virėme!
Žiema už lango balta, o mūsų darbai ilgokai buvo dulkėti: valėme grūdus arpu (tokia grūdų valymo įranga) arba ilgas dienas sandėlyje, kartu su seniausiomis bendruomenės moterimis rūšiavome linų šiaudelius. Manau, kad dabar retas kuris nujaučia, koks tai darbas.
Tik mūsų nauja draugė iš vaikų namų greit pritapo fermoje ir tapo pakaitine melžėja. Už tai jos rūbai „iškvėpindavo“ fermos kvapu visus mūsų „apartamentus“.
Kadangi mūsų vaikinukas liko vienas, tai jam tekdavo dirbti su kolūkio vyrais: kaimo darbai malūne, sandėlyje ir t. t. Už tai vakarais ir demonstruodavo savo pečius ir klausdavo, ar pastebime, kaip jie stambėja.
O armijoje tarnaujantysis, kaip ir bendraklasiai – studentai, rašydavo laiškus ir sakydavo, kad pavydi mums romantikos.
Buvo ir laisvalaikis, pramogos. Kartu su kaimo jaunimu susibūrėme į šokių ratelį, išbandėme ir dramą, vedėme teminius vakarėlius, sporto kolektyvai mus noriai priėmė. Mokykla labai geranoriškai su mumis bendravo. Padėjome keliems kaimo vaikinukams pasiruošti ir išlaikyti pavasarį 8-ių klasių baigimo egzaminus. Jie buvo baigę tik 7 klases, o tada jau privalomas buvo aštuonmetis mokslas.
Buvo įvairių gundymų išsisukti iš tos „brigados“, eiti dirbti kitur. Rajono kultūros skyrius kvietė užimti kaimo kultūros namų vadovų vietas, kvietė net mokytojauti kaimo mokyklose. (Viena mūsų klasės draugė dirbo metus pradinukų mokytoja, kai iš karto neįstojo į universitetą. Tai ją užtikrintai atgrasė nuo pedagogės specialybės!)
Buvo siūlymas visai brigadai persibazuoti į Šeduvoje besikuriantį avininkystės ūkį. Pats Lietuvos pirmasis sekretorius A. Sniečkus buvo atvažiavęs ir ragino. Mus lankė ir stebėjosi žurnalistai, rašytojai ir kitokie veikėjai. Vis laukė kokių nors nuotykių, bet nesulaukė.
Mes labai sėkmingai susisėmėme savo romantiškas nuotaikas ir po metų buvom palydėti „į mokslus“ – taip sakė mūsų a. a. kolūkio pirmininkas Anicetas Onaitis. Jis mumis domėjosi ir toliau, savotiškai rėmė, net apybraižą apie mus po 25 metų parašė į vietinę spaudą.
O tą eilėraštį, gal ir ne visai tokį, koks jis yra dabar, atspausdintas krašto literatų kūrybos almanache, jis mums ir perskaitė. Tik mes neįsiklausėme, praleidome pro ausis, tikrai ne tas rūpėjo.
Mums padovanojo knygelę-sąsiuvinį, kur įrašė kitą eilėraštį, to laikmečio dvasia parašytą – apie jaunystę ir darbą, apie pareigą ir mokslą, bet ne apie kalbą ir lietuvišką dvasią. Tik dabar galima manyti, kad jis tiesiog kitaip tada negalėjo.
O šio eilėraščio žodžiai susišaukia su šiandiena. Tinka pagarsinti – šie metai juk yra Kalbos metai.
Su visa pagarba išsaugojau prisiminimus apie savo jaunystę ir apie šį žmogų, supratusį jaunus žmones, globojusį mus, drąsinusį ir leidusį mums pajusti tikrą kaimo darbo ir duonos kvapą, pajusti kas tai yra „prakaituoti veidai ir pūslėtos rankos“.
Buvusi brigados narė Danguolė Mačiukaitė-Dabašinskienė.
Asmeninio albumo nuotr.
Danguolės Dabašinskienės albumo senosiose nuotraukose užfiksuoti ir darbai, ir pramogos.
Brigados nariai. Pirma iš kairės stovi Danguolė Mačiukaitė-Dabašinskienė. Centre tarp merginų su tautiniais rūbais – Anicetas Onaitis.