
Naujausios
Ant antpirščių – ženklai iš 42 valstybių
Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos bibliotekoje veikia pirmoji antpirščių paroda. Šiuos mažus siuvėjų amato atributus jau keliolika metų kolekcionuoja pakruojietė siuvimo meistrė Rima Raziulienė.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Nuo Lietuvos iki Naujosios Zelandijos
Parodoje eksponuojami 110 R. Raziulienės per trylika metų sukauptų antpirščių iš 42 pasaulio valstybių. Nuo Lietuvos, Latvijos miestų iki Naujosios Zelandijos, Andoros. Skirtingų formų, spalvų, su įvairiais ženklais. Metaliniai, porcelianiniai, keraminiai, gintariniai, yra net medinis. Kiekvienas – išskirtinis, reprezentuojantis vietą, kurioje buvo nupirktas. O perka juos Rima dažniausiai kelionėse. Daugiausiai antpirščių – iš Ispanijos.
„Europos kino sostinę Kanus primena antpirštis – tiksli kavamalės kopija. Iš požeminių druskos kasyklų Austrijoje atkeliavo blizgaus metalo antpirštis su Svarovskio kristalais. Jis – prabangiausias iš mano kolekcijos ir kol kas pats brangiausias. Austrijoje lankiausi tuo metu, kai Lietuvoje pinigai buvo litai. O išvaizdus antpirštis suvenyrų parduotuvėje kainavo penkiolika eurų. Ilgokai stoviniavau, negalėdama apsispręsti: beveik pusšimtis litų už mažą, praktiškai nenaudojamą daiktą buvo didelė suma. Galiausiai nugalėjo mintis, kad vargu ar į šias kasyklas dar kada sugrįšiu... Antpirštis su miniatiūrine Sagrada Familia bažnyčios kopija mena apsilankymą šioje didžiulėje įspūdingoje Barselonos šventovėje“, – prisimena Rima.
Lankydamasi Norvegijoje, pakruojietė parsivežė tos šalies siuvėjų gildiją reprezentuojantį antpirštį. Ir ne tik jį, bet ir idėją panašų siuvimo mėgėjų sambūrį inicijuoti Pakruojyje.
„Norvegai gildijoje – ir profesionalūs siuvėjai, ir šio amato mėgėjai. Rengia susirinkimus, dalijasi patirtimi, naujomis idėjomis. Juk siuvimas – vienas iš būdų kurti grožį, bet kartu reikalaujantis ir žinių. Pažįstu Pakruojyje ne vieną siūti mėgstančią moterį. Tad susiburti, pasitarti, padėti viena kitai būtų šaunu. Lietuvoje tai būtų ne naujiena – Visagine veikia skiautinių siuvėjų būrelis“.
Margoje R. Raziulienės kolekcijoje kol kas nėra antpirščio su Pakruojo rajono ar žymiausių vietovių, pastatų simboliais. Kolekcininkė svarsto, kad laikas būtų tokių pagaminti: rajoną lanko vis daugiau keliautojų iš užsienio, o suvenyriniai antpirščiai – populiarūs pasaulyje.
Kolekcija jungia žmones
Rimos kolekcijoje dalis antpirščių – iš tokių šalių, kuriose ji dar nėra buvojusi ir abejoja, ar pavyks apsilankyti. Bet kelionių nuotaiką jai parveža giminaičiai, draugai, pažįstami, klientės.
„Naujausias kolekcijos eksponatas atskrido iš Čikagos: sunkus, metalinis, su užrašytu miesto pavadinimu ir miniatiūriniais dangoraižiais. Jį man atvežė Kalėdoms į Lietuvą atskridęs Amerikoje gyvenantis giminaitis. Tik ne iš karto dovaną gavau – mažas antpirštis buvo pasimetęs lagamine. Praėjo laiko, kol jis buvo surastas“, – juokėsi kolekcininkė.
Į parodos atidarymą R. Raziulienė sukvietė žmones, ir padedančius jai pildyti kolekciją. Renginyje liejosi prisiminimai, kokių patirta nuotykių, ieškant suvenyrinių antpirščių.
Aktyviai bendraujanti socialiniuose tinkluose R. Raziulienė kartą sulaukė pasiūlymo pirkti kito žmogaus antpirščių kolekciją. Atsisakė, nors ir buvo prašoma nedidelės kainos. Pakruojietei svarbu ne kolekcijos gausa – kiekvienas antpirštis turi būti susijęs su ja ar su artimais žmonėmis, žadinti prisiminimus.
Tuo labiau, kad kolekcija ir prasidėjo nuo draugų seniai padovanoto antpirščio iš Norvegijos.
„Gavau Kalėdų dovaną – nemenką dėžę. O joje pasirodė viena į kitą sudėtos vis mažesnės dėžutės. Traukiu jas, traukiu ir darosi aišku, kad taip supakuota visai nedidelė dovana. Kai galiausiai išpakavau porcelianinį antpirštį – sutrikau. Gražus, tačiau nepraktiškas daiktas, siuvant netinkamas naudoti. Įsidėjau jį į siuvimo mašinos stalčiuką. Ten antpirštis pragulėjo kelerius metus. Kol keliaudama po Kroatiją ir Italiją, suvenyrų parduotuvėje atkreipiau dėmesį į išvaizdžius antpirščius. Tada ir „užsikabinau": juk jie – labai patogūs kolekcionuoti! Namuose neužima daug vietos (visa mano kolekcija telpa vienoje lentynoje), antpirščius patogu vežti net iš tolimiausių kraštų“.
Autorės nuotr.
Rimos Raziulienės kolekcijos ištakos – draugų dovanotas antpirštis iš Norvegijos.
Suvenyriniai antpirščiai gali būti įvairiausių formų.
Lietuviški antpirščiai – su tradiciniu gintaru.
Siuvimo meistrei Rimai antpirščiai tapo nebe vien reikalingi darbo metu, bet ir teikiantys džiaugsmo.
Kolekcijoje – daugiausiai antpirščių iš Ispanijos.