Ar moksleiviai ims į rankas šluotą?

Ar moksleiviai ims į rankas šluotą?

Ar moksleiviai ims į rankas šluotą?

Šiaulių bedarbių gretas retina suaktyvėjusi darbo rinka. Darbdaviai jau registruoja laisvus sezoninius darbus. Jų laukia ir moksleiviai. Jie kasmet mina Jaunimo darbo centro slenkstį, tačiau pasiūlymų sulaukia tik retas.

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Sezoninių darbų bumas

Šiaulių teritorinėje darbo biržoje – sujudimas. Darbdaviai vis aktyviau ieško sezoninių darbuotojų.

Šiemet jau užregistruota 580 pasiūlymų sezoniniams darbams. Jų Šiauliuose, Kelmės ir Radviliškio rajonuose kone tiek pat, kiek ir pernai. Sezoninių darbų daugiau užregistruota Akmenėje. Joniškio ir Pakruojo rajonuose – mažiau.

Daugiausiai laisvų darbo vietų yra žemės ūkyje. Šį sezoną darbdaviai siūlo dirbti traktorininkais, miško darbininkais, medkirčiais.

Pramonės įmonėse reikia laborantų, transportuotojų, vairuotojų. Darbdaviai ieško ir vamzdžių klojėjų, apdailininkų, pardavėjų.

Šiaulių teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjos Vaidos Ignotienės teigimu, gegužę ir birželį tradiciškai padaugės sezoninių darbų paslaugų sektoriuje, prekybos įmonėse, viešbučiuose, restoranuose, maitinimo įstaigose.

„Dauguma sezoninių darbų yra nekvalifikuoti. Jų imtis bedarbiai, turintys profesinį pasirengimą, vengia, nes ieško nuolatinio darbo. Sezoninių darbų imasi dažniausiai nekvalifikuoti darbuotojai“, – teigia V. Ignotienė.

Aktyviausiems darbo nėra

Moksleiviai, ieškantys darbo, jau varsto Šiaulių jaunimo darbo centro duris.

Centro vedėjos Jolantos Bagdonavičienės teigimu, kol kas tokių mokinių dar nedaug, tačiau jų antplūdžio tradiciškai sulaukiama pasibaigus mokslo metams.

Darbo ieško vis jaunesni, 11 ar 12 metų sulaukę, vaikai. Specialistai juos iškart sustabdo – pagal įstatymą jie dirbti per jauni.

Aktyviausiai darbo dairosi keturiolikamečiai. Tačiau jiems kelerius metus Šiaulių darbdaviai neturi ko pasiūlyti.

„Keturiolikamečiai nori prasmingiau praleisti vasarą ir užsidirbti. Jie, atėję pas mus, atsimuša į sieną, išeina nusivylę, tarsi lieka gatvėje“, – sako J. Bagdonavičienė.

Pasak specialistės, keturiolikamečių darbdaviai nepageidauja dėl įstatymo numatytų prievolių. Darbdaviai privalo gauti jaunuolio tėvų ir mokyklos raštišką sutikimą, gydytojo pažymą. Griežtai reglamentuotas ir jaunuolių darbo ir poilsio laikas.

Jaunuolių darbą riboja ir įstatymai. Keturiolikamečiai gali atlikti tik lengvus darbus. Pavyzdžiui, jie gali dirbti valytojais tik kavinėje, kurioje alkoholiu neprekiaujama.

Įstatymas didesnes darbo galimybes siūlo šešiolikamečiams. Tačiau jiems pasiūlymų taip pat nedaug. Pernai visos Šiaulių jaunimo darbo centre užregistruotos laisvos darbo vietos buvo skirtos 18 metų sulaukusiems jaunuoliams.

Planuoja įdarbinti 89 mokinius

Šiaulių jaunimo darbo centre šiemet darbdaviai siūlo keturias darbo vietas jaunimui nuo 18 metų.

Trys pasiūlymai skirti padavėjams. Vienas darbdavys siūlo pardavinėti gėles. Darbo pasiūlymų, J. Bagdonavičienės teigimu, turėtų padaugėti birželį.

Šiemet Šiaulių teritorinės darbo biržos specialistai apklausė 162 regiono darbdavius. Iš jų 31 planuoja įdarbinti 89 moksleivius.

Radviliškyje planuojama užregistruoti 38 laisvas darbo vietas, Pakruojyje bus įdarbinti 26, Šiauliuose – 16, Joniškyje – 16, Akmenėje – vienas moksleivis. Kelmėje įdarbinti jaunuolių neplanuoja nei vienas darbdavys.

„Kasmet darbo vietų trūksta. Mes registruojame moksleivius į darbo biržos duomenų banką. Darbdaviai gali tuos mokinius matyti ir patys su jais sukontaktuoti. Moksleiviams apie laisvą darbo vietą taip pat pranešame. Būna, kad žinutę su vienu darbo pasiūlymu išsiunti dešimčiai mokinių“, – paaiškino J. Bagdonavičienė.

Pernai apklausti Šiaulių darbdaviai žadėjo įdarbinti apie 200 jaunuolių. Tačiau laisvų darbo vietų mokiniams užregistruota tik 79. Norinčiųjų jas užimti buvo kone trigubai daugiau. Tarp jų daug motyvuotų ir galinčių siūlomą darbą atlikti tinkamai.

Nori dirbti programuotojais

Dauguma jaunuolių anketose nurodo norintys dirbti kvalifikuotus darbus. Tikisi gauti programuotojo ar pardavėjo darbą.

Dažniausiai jaunimui siūlomas kurjerių, spaudos rūšiuotojų, padavėjų, indų plovėjų darbai. Neretai mokiniams, ypač jaunesniems, darbą siūlo ūkininkai. Juos įdarbina uogų skynėjais.

„Tenka apgailestauti, tačiau ne vienas ūkininkas pasakojo, kad dauguma moksleivių po kelių dienų nebegrįžta. Jaunuoliai, imdamiesi tokio darbo, dažnai nepagalvoja, kad laukia sunkumai. Lauke karšta, o ilgi nagai nelabai tinka tokiam darbui. Vien dėl to darbdaviai sako geriau iškart samdysią vyresnius, jie labiau motyvuoti“, – pasakojo J. Bagdonavičienė.

Jos teigimu, šiauliečių žemės ūkio darbai netraukia. Jų imasi rajono vaikai. Jaunuoliai bodisi ir teritorijos valymo. Esą jiems mieste vaikščioti su grėbliu ar šluota yra gėda.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NEDARBAS: Jaunimo darbo centro Šiauliuose vedėja Jolanta Bagdonavičienė pasakoja, kad moksleivių, norinčių įsidarbinti, bent kelis kartus daugiau nei jiems skirtų pasiūlymų.