
Naujausios
Kokiai ypatumais išsiskiria VšĮ?
Viešoji įstaiga – tai pelno nesiekiantis juridinis asmuo ir tai yra vienas svarbiausių šios juridinės formos ypatumų. Tiesa, tai jog VšĮ nesiekia pelno, dar nereiškia, jog negali jo gauti. Būtent šis aspektas daugelį jaunų verslininkų gali suklaidinti. Vis dėlto jei planuojate verslą siekdami asmeninės finansinės naudos VšĮ steigimas nėra geras pasirinkimas, nes šios formos juridinis asmuo negali išmokėti dividendų, o pelną, jei tokio gavo, gali panaudoti tik savo veiklai.
Kyla klausimas, koks yra VšĮ tikslas, jei nesiekiama pelno. Ši juridinė forma yra skirta viešųjų paslaugų teikimui ir visuomenės intereso tenkinimui. Tai savaime nereiškia, kad viešoji įstaiga turi teikti nemokamas paslaugas, tačiau net jas apmokestinant yra siekiama visuomenei ar tam tikroms jos grupėms aktualių tikslų.
Kokiai veiklai tikslinga steigti VšĮ?
Apibrėžiant bendrai, VšĮ steigimas tiks toms veikloms, kurios tenkina tam tikrus visuomenės poreikius, interesus. Tai gali būti tam tikros paslaugos, kurios sprendžia bendruomenės ar visuomenės problemas. VšĮ tinka socialiniams projektams, kurie yra orientuoti į gerovės kūrimą, pagalbą, aplinkosaugą, sveikatos apsaugą, švietimą. Taip pat pat su kultūra ar sportu susijusioms veikloms, meno renginiams. Verta paminėti, kad tikslus baigtinis veiklų sąrašas nėra apibrėžtas, todėl verslininkai gali laisvai rinktis šią formą, tačiau turėtų atsižvelgti į pelno nesiekiančio juridinio asmens statusą.
Kadangi VšĮ padeda spręsti visuomenės problemas, šios formos organizacijos gali naudotis tam tikromis mokesčių lengvatomis, gauti paramą, rinkti aukas ir labdarą. Pastarieji privalumai dažnai vilioja naują veiklą planuojančius verslininkus, tačiau juos atsveria tai, kad nenumatyta galimybė pelno išmokėjimui. Tai gali apsunkinti kapitalo pritraukimą ir sukurti priklausomybę nuo paramos davėjų. Antra vertus, VšĮ gali vykdyti pelningą veiklą, iš kurios pajamų mokėtų darbo užmokestį savo darbuotojams.
Kaip įvertinti, ar VšĮ tinka mano idėjai?
Visų pirma, įvertinkite pačią idėją, koks pagrindinis jūsų tikslas. Jei pastebėjote, kad stinga kokios nors paslaugos ir norite šį poreikį patenkinti ar padėti socialiai pažeidžiamoms grupėms, VšĮ steigimas yra gera mintis, o galimybė gauti ir naudoti paramą padės finansuoti veiklą.
Antra vertus, jei jūsų idėja yra paremta pelno siekimu ir jūsų interesas – kurti verslą, kuris atneštų finansinę naudą, geriau rinktis kitą juridinio asmens formą, pavyzdžiui, MB, UAB, IĮ. Šios formos nesuteikia galimybės gauti labdaros ir aukų, tačiau savo uždirbtą pelną galėsite laisvai išsimokėti ir naudoti savo reikmėms – kaip įprasta versle.