Atėjo Stanislovinės – laikas sodinti svogūnus

Atėjo Stanislovinės – laikas sodinti svogūnus

Atėjo Stanislovinės – laikas sodinti svogūnus

Šiandien švenčiama šv. Stanislovo diena. Dar ji vadinama Cibulinio diena. Nuo seno lietuviai tikėjo, kad šią dieną pasodinti svogūnai užaugs dideli, sveiki ir neišeis į žyduolius.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Per vardines sodina svogūnus

Šiaulietė Stasė Juškevičienė šiemet savo vardadienio nelaukė ir svogūnus pasodino prieš gerą savaitę, vos sušilus orams. „Paskubėjau. Dabar reikia dangstyti nuo šalnų“, – rodydama darže iš žemės jau išlindusius svogūnų laiškus sako moteris.

Kiek prisimena Stasė, svogūnus žmonės visada sodindavo, jeigu ne per Stanislovines, tai bent panašiu laiku, ir būtinai, kai danguje kartu nebūdavo saulės ir mėnulio – arba anksti ryte, kai dar saulė nepatekėjusi, arba vėlai vakare, kai dar nespėja pasirodyti mėnulis. Dažniausiai šių papročių paiso ir S. Juškevičienė.

Savo vardadienį ponia Stasė beveik visada švenčia. Pasveikina kaimynai, draugai, artimieji. „Bendradarbiai ne tik pasveikindavo, bet dar ir Cibulike visą savaitę vadindavo“, – prisiminusi juokiasi moteris.

Visam gyvenimui įstrigo vardadienis prieš daugelį metų: „Grįžtu po darbo namo, o mane pasitinka sūnelis. Tada jam buvo gal šešeri. Batai permirkę, kojos šlapios iki kelių, rankytes už nugaros slepia. Pribėgęs ištiesia puokštę paupyje priskintų purienų ir sako: „Su vardadieniu, mamyte.“

Paprotys turi prasmės

Agronomas Jonas Gružinskas sako, kad paprotys per Stanislovą sodinti svogūnus turi prasmės, nes tada dažniausiai jau būna įšilusi žemė. „Kol žemė šalta, svogūnai išvirsta į žyduolius“, – pastebi agronomas.

Pasak J. Gružinsko, ūkininkai, kurie svogūnais turi apsodinti ne vieną hektarą žemės, dažniausiai papročių nepaiso. Sulaukia, kol žemė įšyla, ir sodina.

„Dabar prasidėjęs ir bulviasodis. Sodindami bulves žmonės žiūri, kad kamuoliniai debesys būtų, tada daug bulvių užderės, – kitą paprotį prisimena J. Gružinskas ir priduria: – Bet kas žiūrės į debesis, kai šimtus hektarų reikia apsodinti.“

Tradicijos

Šv. Stanislovas – Krokuvos globėjas – buvo Krokuvos vyskupas, gyvenęs 11 amžiuje. Jo darbus yra aprašęs lenkų istorikas Janas Dlugošas.

Pasak etnologo Liberto Klimkos, tai, kad šv. Stanislovas gerbiamas ir Lietuvoje, rodo šio vardo populiarumas.

„Stanislovas kaime vadinamas Cibuliniu, nes apie tą laiką sodinami svogūnai ir sėjami žirniai. Pasak legendos, šv. Stanislovas labai mėgo žirnienę – pasninko valgį“, – pasakoja L. Klimka.

Pasak etnologo, svogūnų sodinimo „taisyklės“ gana sudėtingos. Labai svarbu, kad jie nevirstų žyduoliais, todėl negalima jų sodinti, kai danguje tuo pat metu yra saulė ir mėnulis. Geriau, jei mėnulis tomis dienomis yra dylantis. „Šiemet mėnulis per Cibulinį yra augantis, taigi nelabai palankus metas sodinti svogūnus“, – pastebi L. Klimka.

Taip pat buvo tikima, kad žyduolių nebus, jei sodinukus perpilsi per rato stebulę. Tokius svogūnus galima sodinti ir esant augančiam mėnuliui.

Jeigu lysvės gale įsmeigsi šluotą, labai gerai augs laiškai.

Nupjaustytus svogūnų galus ir lukštus reikia išpilti ant vieškelio, kad per juos visi važinėtų. Jeigu tai padarysi, kai kaimynai nematys, labai geras svogūnų derlius bus.

Jeigu svogūnus sodina moteriškė, ji neturi būti pikta, nes tada ir svogūnai bus „pikti“ – labai aštrūs.

Manoma, kad svogūnai į Lietuvą atkeliavo su totoriais. Pasak L. Klimkos, gal todėl patarlėse ir priežodžiuose jis nėra dažnai minimas. Yra palinkėjimas „Kad tau Dievas duotų sveikatą gražią ir svogūnų ežią“.

Šv. Stanislovo diena svarbi ir bitininkams. Jeigu gegužės 8-ąją šviečia saulė, bus daug medaus, jei apsiniaukusi – bus prastas medunešis.

Pasak L. Klimkos, etnologai mano, kad senovės Lietuvoje ši diena galėjusi būti deivės Austėjos – bičių, ištekėjusių ir nėščių moterų globėjos – diena.

Stanislovinės – palanki diena ir žirnių sėjai. Sakoma, kai mėnulis auga, žirnis ant būgno padėtas pats pašoka aukštyn.

Tikima, kad raganos aiškiaregystę įgyja iš žirnių. O žirniauti skrendančios ne ant šluotų, o ant avilių.

Pasak L. Klimkos, žirniai senovės Lietuvoje buvo vienas iš pagrindinių maisto komponentų.

Autorės nuotr.

VARDADIENIS: Šiaulietė Stasė Juškevičienė šiemet vardadienio nelaukė ir svogūnus pasodino anksčiau.

Jono TAMULIO nuotr.

TAISYKLĖS: Etnologas Libertas Klimka sako, kad svogūnų sodinimo „taisyklės“ gana sudėtingos.

Redakcijos archyvo nuotr.

SVOGŪNAI: Kad svogūnai užaugtų dideli, sveiki ir neišvirstų į žyduolius, reikia sodinti, kai žemė jau įšilusi.