
Naujausios
Augalai ne tik puošia, bet ir saugo
Šiaulių universiteto studentė Laura Kasparaitė savo bakalauro darbui nusprendė įvertinti Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos želdinius ir pasiūlyti, kaip juos pertvarkyti, kad aplinka būtų ne tik graži, bet ir naudinga mokinių sveikatai ir gerai savijautai. Surinkta medžiaga gali praversti ne tik mokyklai, bet ir kuriant aplinką prie įstaigų ar individualių namų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Talkino mokyklos bendruomenė
Technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų fakultete ekologiją ir aplinkotyrą studijuojanti L. Kasparaitė savo tyrimo objektu pasirinko Šiaulių miesto Juliaus Janonio gimnazijos aplinką.
Pasak studentės ir jos darbo vadovo Kęstučio Aukselio, ši gimnazija įdomi tuo, jog yra seniausia mokykla Šiauliuose, skaičiuojanti 165 metus, be to, yra miesto centre, prie judrios Tilžės gatvės, iš kitos pusės – Varpo gatvė, taigi želdiniai prie mokyklos atlieka ne tik estetinę funkciją, bet ir saugo nuo dulkių, automobilių keliamos taršos ir triukšmo.
Su studentės darbu susipažinęs gimnazijos direktorius Rimas Budraitis sakė, kad profesionalų pagalba visada naudinga, taigi ir šis darbas pravers tvarkant mokyklos aplinką. Rengdama bakalauro darbą L. Kasparaitė išsiaiškino, kurie medžiai pažeisti puvinio, kurie buvo netinkamai genėti, kuriuos reikėtų persodinti ar netolimoje ateityje pakeisti kitais.
Atliekant tiriamąjį darbą studentei talkino ne tik gimnazijos direktorius, bet ir biologijos mokytoja Danutė Aleksonienė, gimnazijos ūkvedys Sigitas Zuoza. Informacijos apie esamų želdinių kilmę ir istoriją ieškota mokyklos muziejuje, bendrauta su gimnazijoje dirbusia biologijos mokytoja Zina Kirnaite, daug metų direktore dirbusia Aldona Stulpiniene.
Turi kuo pasigirti
Kartu su L. Kasparaite, jos darbo vadovu ir gimnazijos direktoriumi vaikštinėjame po mokyklos teritoriją. Prie gatvės auga trys paprastieji klevai. Jiems maždaug 120 metų. Tai seniausi mokyklos teritorijoje augantys medžiai. Prie gimnazijos auga ir maždaug šimtametis žaliasis uosis. Yra duomenų, kad pastačius mokyklą prie jos buvo pasodinta kaštonų, tačiau jų iki šių dienų neišliko nė vieno.
Bene įdomiausia ir vertingiausia gimnazijos teritorijoje auganti keturių ąžuolų grupė maždaug dviejų metrų skersmens apskritime. K. Aukselis spėja, kad kažkada šioje vietoje augo senas ąžuolas. Dėl kažkokių priežasčių jis pražuvo ar buvo nupjautas, tačiau išleido keturias atžalas, kurios maitinamos galingų šaknų išaugo į išlakius medžius. Dėstytojo spėjimu, medžiams galėtų būti apie 70 metų.
Prie mokyklos auga ir senų obelų, joms taip pat apie 70 metų. Tačiau viena obelis – išskirtinė, jos šakos įsipynusios į greta augantį beržą. Pasak K. Aukselio, pasodinta jauna obelis galėjo būti specialiai prilenkta prie beržo. Dendrologui tokių susipynusių medžių yra tekę matyti senuosiuose dvarų parkuose ir senosiose kapinėse. Tai galėjęs būti kaip dviejų žmonių santykių simbolis ar kažkas panašaus.
Nemažai įdomesnių, retesnių augalų (pocūgių, eglūnų, kukmedžių) prie mokyklos buvo pasodinta maždaug prieš du dešimtmečius, pertvarkant aplinką, siekta vaikus supažindinti su augalų įvairove.
Prieš aštuonerius metus pasodinta pavasarį geltonai žydinčių lenktašakių forsitijų. Tamsiai raudona spalva aplinką pagyvina Tunbergo raugerškiai.
Daugiausiai prie mokyklos auga paprastųjų klevų, beržų ir mažalapių liepų.
K. Aukselis sako, kad prie mokyklų geriau sodinti retesnius, įdomesnius medžius, krūmus, kitus augalus, kokių nėra arba retai pasitaiko kitose miesto viešosiose erdvėse. Taip būtų sukuriama išskirtinė aplinka.
„Kam sodinti augalus, kurių išvažiavę už miesto pamatysime tūkstančius? Arba, pavyzdžiui, jeigu visos baigiamosios klasės sodins ąžuoliukus ar beržus, tai kaip po 40 metų žinos, kuris medis būtent jų?“ – sako dėstytojas.
Klaidos
Vaikštant po mokyklos parką L. Kasparaitė ir K. Aukselis atkreipia dėmesį, kuriuos augalus jau reikėtų pakeisti kitais, o kuriuos vertėtų persodinti. Pavyzdžiui, piramidinė eglutė auga pocūgių pavėsyje. Medelis, negaudamas pakankamai saulės šviesos, skursta. O štai netoliese saulės atokaitoje augančiam rododendrui spygliuočių pavėsis tiktų. Taigi specialistai pataria šiuos augalus sukeisti vietomis.
Pociūgės – įdomūs ir gražūs spygliuočiai, tačiau jie greitai auga ir dar po kelerių metų saulės šviesa negalės patekti į mokyklą, o tai nėra gerai.
Prie saldainių fabriko „Rūta“ tvoros pasodintos kelios tujos. Jos auga didelių medžių pavėsyje, todėl atrodo skurdžiai. K. Aukselis mato ir kitą problemą – visos tujos skirtingų rūšių, todėl neturi estetinio vaizdo.
Reikėtų nupjauti puvinio pažeistus klevus ir beržus, nes jie kelia grėsmę ne tik pastatui, bet ir žmonėms.
K. Aukselis sako, kad reikia gerbti medį, ir jeigu jis negaluoja, apniktas ligų arba sužalotas, reikėtų nupjauti ir pasodinti kitą augalą, kuris džiugins ir bus naudingas.
Pasak L. Kasparaitės, neretai žmonės prieš sodindami medžius nepagalvoja apie tai, kokio dydžio jie užaugs, ar greta augdami nestelbs vienas kito. Gimnazijos teritorijoje netrūksta pavyzdžių, kai greičiau augantis medis užstoja saulę kitam – šis bando išsilenkti, kad gautų daugiau šviesos. Tokie medžiai kreivais kamienais ne tik prastai atrodo, bet ir vargsta augdami.
Mokyklos direktorius R. Budraitis sako, kad sodinant augalus klaidų išvengti sunku, nes aplink gimnaziją nėra daug vietos želdiniams, be to, sanitarinės normos reikalauja tam tikrų atstumų nuo gatvės, nuo mokyklos langų, nuo inžinerinių tinklų ir taip toliau. K. Aukselis juokauja, kad jeigu labai sąžiningai būtų laikomasi visų normų ir reikalavimų, Šiauliuose, ko gero, negalėtų augti nė vienas medis.
Kaip pasirinkti augalus?
L. Kasparaitė savo darbe fasadinėje gimnazijos pusėje rekomenduoja sodinti augalus, kurie ne tik gražiai atrodytų, bet ir teiktų ekologinę naudą, būtų atsparūs taršai, pavyzdžiui, grauželinė gudobelė, gražiažiedė veigelė, paprastosios, stambialapės, kininės, persinės, Mejerio, lenktašakės alyvos.
Tinkamiausi šiai zonai medžiai būtų amerikinė arba Moltkės liepa. Taršos nebijo krūminis bijūnas, paprastasis putinas, triskiautis migdolas, šiurkštusis radastas. Puošnumo suteiks gražiai pavasarį žydinčios magnolijos, vėlai rudenį žydintis sodinis hamamelis.
L. Kasparaitė atkreipia dėmesį, kad triukšmui slopinti tinkamiausi smulkialapiai medžiai, nuo vėjų geriausiai užstos tankialapiai medžiai. Nuo dulkių ir triukšmo gerai apsaugo blizgančiojo kaulenio, paprastojo ligustro gyvatvorės.
Reprezentacinėje, poilsinėje zonoje sodinami augalai, kurie būtų malonūs akiai, gerai nuteiktų. Tai turėtų būti augalai, turintys netankią lają, kad pastate neužstotų saulės iš pietų pusės, šviesamėgiai.
Tokiai zonai puikiai tiktų puošniai žydintys augalai: baltažiedė robinija, alpinis pupmedis, japoninė sakura, rūgštusis žagrenis, dviskiautis ginkmedis, gelsvažiedis tulpmedis, darželinis jazminas, šiurkščioji deucija, paprastoji, geltonžiedė katalpa, europinis pūkenis.
Zonose, esančiose toliau nuo pastatų, pavyzdžiui, prie stadiono, galima sodinti aukštesnius medžius, nesibaiminant, kad jie užstos saulę. Čia kaip tik jie sukurs gaivinantį pavėsį, saugos nuo dulkių, sulaikys vėją. Puikiai tiks pušys: sibirinė, kedrinė, veimutinė, balkaninė, juodoji, korėjinė, himalajinė ar geltonoji, taip pat kėniai: europinis, sibirinis, kaukazinis, smailiaspyglis.
Gražiai atrodys amūrinis kamštenis, paprastasis bukas, platanalapis, trakinis, cukrinis, raudonasis, sidabrinis klevai, rausvažiedis, geltonžiedis, raudonžiedis kaštonai, plačialapė ar sidabrinė liepa.
Šiaurinėje teritorijos dalyje puikiai tiktų smailiadantė vyšnia, plačialapis, švedinis, miltingasis, šiaurinis šermukšniai, naminė obelis, graikinis, širdinis, juodasis, pilkasis riešutmedžiai.
L. Kasparaitė primena, kad prieš pasirenkant augalą būtina pasidomėti, kokio aukščio jis užauga, kokio skersmens laja, ar augalas mėgsta šviesą, ar gali augti pavėsyje. Atsižvelgiant į tai ir parenkama augalui tinkama vieta, kad augalai neužgožtų vienas kito, neužstotų pastatui saulės, neardytų inžinerinių tinklų ir panašiai.
Gimnazijos nuotr.
DARBAS: Šiaulių universiteto Technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų fakultete ekologiją ir aplinkotyrą studijuojanti Laura Kasparaitė ir jos bakalauro darbo vadovas Kęstutis Aukselis per metus išstudijavo kiekvieną prie Juliaus Janonio gimnazijos augantį sumedėjusį augalą.
KLAIDOS: Piramidinė eglutė auga pocūgių pavėsyje, todėl skursta, jai tinkamesnė būtų saulėta vieta.
VERTYBĖ: Įdomiausia ir vertingiausia gimnazijos teritorijoje auganti keturių ąžuolų grupė maždaug dviejų metrų skersmens apskritime. Spėjama, kad kažkada šioje vietoje augo senas ąžuolas. Jo nelikus, išaugo keturios atžalos, kurios maitinamos galingų šaknų per 70 metų virto išlakiais medžiais.
ĮDOMYBĖ: Neįprastai atrodo greta augančių beržo ir obels draugystė. Panašu, kad kažkada dar jaunutė obelis specialiai buvo prilenkta prie beržo.