
Naujausios
Balkone augančios putpelės nustebino rekordu
Šiauliečiai Donatas ir Milda Kasparavičiai šiltuoju metų laiku balkone augina putpeles. Apie 30 putpelių padeda tiek kiaušinių, kad užtenka ne tik jaunai šeimai, auginančiai du vaikus, bet ir artimiesiems. Neseniai šeimą viena putpelė nustebino padėjusi neįprastai didelį kiaušinį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Rekordinis kiaušinis
Pas Mildą ir Donatą vykome apžiūrėti rekordinio dydžio putpelės kiaušinio ir net nenumanėme, kad daugiabutyje gyvenanti šeima putpeles sėkmingai augina balkone.
„Čia jokia naujiena balkone auginti putpeles, – šypsojosi D. Kasparavičius. – Joms daug vietos nereikia.“
Šeimininkai iš šaldytuvo ištraukia plastikinę dėžutę, pilną margų kiaušinėlių, viršuje pūpso rekordininkas. Savo dydžiu rusvas ir ne toks margas kaip kiti kiaušinis tikrai išsiskiria. Donatas atsargiai ant elektroninių svarstyklių padeda 4,7 centimetro dydžio ir 3,7 centimetro apimties kiaušinį – jis sveria 36 gramus. Vyras sako, kad tik padėtas kiaušinis svėrė beveik dviem gramais daugiau. Paprastai putpelės kiaušiniai sveria 10–15 gramų.
Milda ir Donatas nežino, kodėl viena putpelė padėjo tokį didelį kiaušinį, paukščius lesinę ir prižiūrėję įprastai. Šiek tiek didesnių kiaušinėlių pasitaikydavo ir anksčiau, bet toks gigantas padėtas pirmą kartą.
Pradėjo auginti prieš metus
Milda pasakoja, kad namuose laikyti putpeles kilo spontaniškai prieš metus vaikštant po turgų. Pabandyti įsigijo septynias, tačiau patelių iš jų tebuvo trys. Kasparavičiai įsigijo dar 20 putpelių. Praeitų metų pabaigoje jau turėjo 11 kiaušinius dedančių paukščių.
Šiemet putpelių dedeklių šeima turi dar daugiau. Donatas juokiasi, kad jau per gausus būrys, nes kiaušinių nebespėja suvalgyti. Šiltuoju metų laiku putpelė per dieną padeda vieną kiaušinį.
Putpelių kiaušinius šeima vartoja kaip ir vištų – verda, kepa, muša į blynų ir pyragų tešlą. Milda sako, kad putpelių kiaušinius vaikai mieliau valgo, nes jie mažučiai ir margi.
Kasparavičiai vartoja ir putpelių mėsą. Bandė kepti orkaitėje, tačiau šis būdas nepasiteisino – mėsa per daug išsausėja, susitraukia. Dažniausiai verda sriubas.
Didelių narvelių nereikia
Kasparavičiai pakviečia į balkoną, kuriame šiltuoju metų laiku laiko putpeles. Spalį, kai putpelės nustoja dėti kiaušinius, Kasparavičiai jas išveža pas Mildos tėvus ir apgyvendina ūkiniame pastate. Balandį paukščius parsiveža.
Norintiems putpeles laikyti daugiabutyje, Donatas pataria atsisakyti patinėlių. Kaip ir gaidžiai, jie nuo pat ankstaus ryto pradeda giedoti. „Kažin ar giesmės patiks jūsų kaimynams“, – juokiasi vyras. Putpelių patelės, jeigu nejaučia pavojaus, triukšmo nekelia.
D. Kasparavičius rodo narvelius, kuriuos pats sumeistravo iš metalinio tinklo ir medinių plokščių. Dešimčiai putpelių užtenka 40x30 centimetrų ploto narvelio, 20 putpelių sutilptų į 60x40 centimetrų narvelį. Milda sako, kad putpelėms didelių narvelių nereikia, nes jos bijo didelės erdvės, pradeda stresuoti. Nemėgsta putpelės ir ryškios šviesos, tiesioginių saulės spindulių, taip pat skersvėjo, nuo jo putpelėms pradeda kristi plunksnos.
Donatas atkreipia dėmesį, kad nereikia daryti per aukštų narvų, užtenka 15–20 centimetrų. Priešingu atveju paukščiai lipa vienas ant kito, nudrasko nugaros plunksnas.
Šeimininkas narvo grindims naudoja metalinį tinklą, nes taip lengviau valyti narvą, užtenka pakeisti apačioje išklotus laikraščius. Šeimininkai juos keičia beveik kasdien, kad nesklistų nemalonus kvapas.
Narvelio grindys yra šiek tiek nuožulnios, ir padėti kiaušiniai pro nedidelį tarpelį nurieda į surinkimo lovelį.
Putpelėms reikia daugiau baltymų
Atsigeria paukščiai iš plastikinio indelio, pritvirtinto prie narvelių priekio. Vanduo putpelėms turi būti švarus, todėl jį reikia keisti kasdien. Lesyklą paukščiams Donatas išlankstė iš skardos ir uždengė tinklu, kad putpelės lesdamos neišbarstytų lesalų.
Kasaravičiai putpeles lesina specialiais kombinuotaisiais pašarais, duoda žolės, patarkuoja morkų, įberia susmulkintų kiaušinių lukštų. Donatas sako, kad vištoms skirti kombinuotieji pašarai putpelėms nelabai tinka, nes juose per mažai baltymų – apie 15 procentų, o putpelėms reikia apie 22 procentų. Visgi galima lesinti ir vištų lesalais, tačiau papildomai tuomet reikėtų duoti varškės, sliekų ar žuvies.
Vidutiniškai viena putpelė sulesa apie 30 gramų sausų pašarų, atvėsus orams – daugiau.
Į lesyklą reikia įberti ir smulkaus žvyro, jis putpelėms padeda virškinti maistą, taip pat bent kartą per savaitę reikia leisti putpelėms išsimaudyti smėlyje.
Kasparavičiai sako, kad putpelės – ligoms atsparūs paukščiai. Kol kas jų laikymo praktikoje pasiligojusių paukčių nepasitaikė, tik nukentėjusių nuo peštynių.
Putpelės dėslios būna dvejus metus.
Jono TAMULIO nuotr.
KIAUŠINIS: Kasparavičiai putpeles laiko tik antrus metus, bet jos jau spėjo nustebinti gigantišku kiaušiniu.
MILŽINAS: Beveik prieš savaitę Donato ir Mildos Kasparavičių putpelė padėjo 4,7 centimetro dydžio, 3,7 centimetro apimties, 36 gramus sveriantį kiaušinį. Paprastai putpelių kiaušiniai sveria 10–15 gramų.
REKORDAS: Milda Kasparavičienė sako, kad rekordinio dydžio kiaušinį bandys užregistruoti agentūroje „Factum“, registruojančioje lietuviškus rekordus.
LESALAI: Putpeles šeimininkai lesina specialiais kombinuotaisiais pašarais, žole, tarkuotomis morkomis. Lesykla uždengta tinklu, mat putpelės mėgsta iškapstyti lesalus.
NARVELIAI: Dešimčiai putpelių užtenka 40x30 centimetrų ploto ir 15–20 centimetrų aukščio narvelio. Šiltuoju metų laiku putpelės gali gyventi balkone, žiemai reikia ieškoti šiltesnės patalpos.
PATARIMAS: Donatas Kasparavičius norintiems putpeles laikyti daugiabučio balkone pataria atsisakyti patinėlių, mat jie rytais kelia nemažą triukšmą.