Bonsai kuriami ir iš laikraščių, ir iš samanų

Bonsai kuriami ir iš laikraščių, ir iš samanų

Bonsai kuriami ir iš laikraščių, ir iš samanų

Fitodizainą pamėgusi Šiaulių lopšelio-darželio „Salduvė“ auklėtoja Laima Visockienė žavi kūrybingumu. Į kūrybos procesą ji įtraukia ir auklėtinius. Samanų kuokštas auklėtojos rankose tampa bonsų medžiu ar triušiu, sudužusi vaza praverčia gėlių kompozicijai.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Bonsuose – visi metų laikai

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filialo vyr. bibliotekininkė Birutė Padvarietienė žeria šūsnį komplimentų: kaimynystėje įsikūrusio lopšelio-darželio „Salduvė“ auklėtoja L. Visockienė visuomet maloniai nustebina. Ji biblioteką papuošė savo kūriniais.

Nedideliame „Varsos“ filiale šiuo metu veikia L. Visockienės ir dar dviejų auklėtojų sukurtų fitodizaino proginių bonsų paroda, skirta Trijų karalių šventei.

Fitodizainas – tai interjero puošimas augalais, jų komponavimas. Ši dizaino sritis L. Visockienei viena įdomiausių, todėl šventiniai bonsai žiemą buvo sukurti iš rudenį surinktų ir sudžiovintų augalų.

Medžiagas kūriniams ji pradėjo rinkti grybaudama miške. Į krepšį dėjo ne tik grybus, bet ir purią samanų paklotę, kankorėžių, dailių medžio šakų, žievių. Kartu kurti paskatino ir koleges. L. Visockienė iš augalų spontaniškai nutarė sukurti nedidelius medelius. Pagrindas suformuotas iš senų laikraščių, lapija – samanos.

„Pastaruoju metu man – samanų periodas, – juokauja L. Visockienė. – Iš samanų galima padaryti kiškį, eglę. Apipurškus medelį baltai ateina žiema, prismaigsčius gėlyčių – pavasaris. Vis patobulinant tas pats bonsas bus kitoks“.

Medelius galima puošti ir atliekamais auskarais ar karoliukais. Prie gamtinės medžiagos pridėjus kitą puošybos elementą iš nieko gali padaryti kažką.

Kūryba užkrečia vaikus

35-erius metus lopšelyje-darželyje „Salduvė“ auklėtoja dirbanti L. Visockienė medelius gamino savo auklėtinių grupėje, kad kūrybinį procesą matytų vaikai.

„Jiems leidau pačiupinėti, padėti, susukti kamuoliuką. Taip vystosi vaikų motorika, jie lavėja. Kūrybinį džiaugsmą vaikai perteikia tėvams, užsidega patys“, – edukacijos prasmę mato L. Visockienė.

Auklėtoja rodo naujausius darželinukų darbus. Trijų karalių dieną nupuošus eglutę liko nubirę jos spygliai. Vaikai iš jų lipdė savas eglių mozaikas.

„Dirbant vaikų darželyje nori ar nenori, tenka būti kūrybingam, kitaip vaikai nuobodžiaus. Man malonu tai daryti“, – šypteli Laima. Idėjų moteris pasisemia knygose, internete, parsiveža iš seminarų.

Taip atsirado paveikslai, gėlės iš kriauklių, gipso skulptūros, tapyba ant šilko. Pernai bibliotekoje ji eksponavo butelius, puoštus dekupažo technika – jie transformuoti į dekoratyvias vazas.

Tinkama ir sudužusi vaza

Kūriniai atsiranda ruošiantis pagrindinėms sezono šventėms. Rudenėlio šventė būna viena įspūdingiausių, kai medžiagomis tampa ne tik gėlės, bet ir daržovės, vaisiai, kaštonai, kankorėžiai, lapai ar uogos.

„Man patinka natūralų medį papuošti kitokiais elementais. Kuriu jį kaip paveikslą, medis tampa kitoks, netikėtas. Tokia kompozicija galima pasipuošti namus, pavyzdžiui, tuščią erdvę koridoriuje“, – sako Laima.

Ji augalų kompozicijai panaudoja net sudužusią vazą – pavertus ant šono, įtvirtinus kempinę galima dėlioti augalų kompoziciją.

Norėdama natūralios dermės su augalais, vieną iš bonsų vazų moteris apsuko špagatu. Siūlais galima padaryti labai daug puošmenų. Paėmus įdomesnį siūlą ar virvutę juo apsukti puodelį, vazą, prieš tai išteptą klijais. Siūlus skersuojant išgaunamas raštas. „Svarbiausia – nebijoti eksperimentuoti“, – padrąsina auklėtoja.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KŪRĖJA: Lopšelio-darželio „Salduvė“ auklėtoja Laima Visockienė kūrybingumu žavi kolegas ir aplinkinius.

PARODA: Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filiale veikia šventinių bonsų paroda.