
Naujausios
Būrelių elektroninė kontrolė stringa
Šiaulių miesto savivaldybė į neformaliojo ugdymo būrelius ateinantiems vaikams „susekti“ diegia elektroninę sistemą, kainuosiančią 250 tūkstančių eurų. Trijose įstaigose įrenginiai veikia metus, kitose – nuo spalio, tačiau iki šiol sistema stringa.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Brangi sistema stringa
Savivaldybė elektroninę neformaliojo ugdymo įstaigų lankomumo kontrolę pradėjo diegti praėjusių metų pabaigoje plaukimo mokykloje „Delfinas“, 1-ojoje muzikos mokykloje ir Jaunųjų technikų centre.
Šių metų rugsėjį sistema atsirado ir 15 kitų neformaliojo ugdymo įstaigų. Mokinys, atėjęs į užsiėmimus, privalo savo pažymėjimu paliesti e-apskaitos įrangą arba nešiojamąją mobiliąją įrangą.
Sporto mokyklos „Atžalynas“ treneriai tokių mobiliųjų įrenginių turi 16. „Truputį veikia, truputį neveikia tie aparatai“, – sakė ugdymo įstaigos direktoriaus pavaduotojas G. Snudaitis. Pasitaiko, kad įrenginiai nenuskaito elektroninių moksleivių ar darbuotojų pažymėjimų. Greitai išsimagnetina ir kortelės.
„Ar sistema bus naudinga, matysime dar po kelių mėnesių. Dabar tai ir papildomas darbas. Mokinių suvedimas į sistemą užima daug laiko. Už tai niekas papildomai nemoka“, – sakė mokyklos direktoriaus pavaduotojas.
Sporto mokyklos „Dubysa“ treneriams perduota 16 mobiliųjų įrenginių. Vienas įstaigos atstovų, bijojęs būti įvardytas, nes „nenori prarasti darbo vietos“, „Šiaulių kraštui“ sakė, kad tik prieš dvi savaites aparatai pradėjo veikti stabiliai.
Pasitaikydavo, kad tarp 16 ir 17 valandos, kai į užsiėmimus ateina daugiausia mokinių, aparatai užstrigdavo. Ypač stringa užsienyje, kur interneto ryšys veikia prasčiau, todėl į kitose šalyse vykstančias rungtynes važiuojantys treneriai patiria nepatogumų.
„Sporto bazių daugiau reikėtų kurti, o ne vaikų kontrolę. Pirmiausia reikia turėti kur dirbti, o tada kontroliuoti“, – mano „Dubysos“ atstovas.
Trikdžius šalina metus
Plaukimo mokyklos „Delfinas“ direktorius Valerijus Belovas pripažino, kad aparatai kartais neveikia, nors sistema įdiegta prieš metus.
„Dažnai stringa prie įėjimo į įstaigą pastatyta įranga. Mokiniai, kortelėmis palietę registratorių, negali praeiti, nes nesisuka turniketas. Toks gedimas pasikartojo ir praėjusią savaitę“, – sakė V. Belovas.
Jaunųjų technikų centre įrengta dešimt stacionarių registratorių. Būrelio vadovams duota tiek pat mobiliųjų įrenginių.
„Vienas mobiliųjų įrenginių šiomis dienomis strigo. Neužregistruoja nei būrelio vadovo, nei mokinių“, – sakė Jaunųjų technikų centro direktorių laikinai pavaduojanti Rima Vingilienė.
Pasak jos, dar prieš savaitę sistemos trikdžių pasitaikydavo kone kiekvieną dieną.
„Mūsų darbas yra ne apskaitą vesti, o ugdyti. Sistemai išleisti pinigai būtų labiau pravertę mokinio aplinkai gerinti. Dabar lėšų pakanka tik kosmetiniam remontui. Pas mus iki šiol langai mediniai, baisios sienos, grindys. Klasėms ir koridoriams verkiant reikia kapitalaus remonto“, – sakė Jaunųjų technikų centro atstovė.
Jaunųjų technikų centre sistemos veikimą prižiūri būrelio vadovė, suveda naujų mokinių duomenis, seka lankomumą, trikdžius. Mano, kad tokiam darbui reikėtų atskiro specialisto.
Jaunųjų gamtininkų centre iš pradžių pagrindinis aparatas neskenavo kortelių. Kai kurie mokinių pažymėjimai buvo neaktyvūs. Trikdžiai baigėsi daugiau nei prieš savaitę.
Dailės mokykloje sistema taip pat strigo tik iš pradžių.
Apskaita reikalinga
Šiaulių savivaldybės Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio vedėja Asta Lesauskienė sakė, kad konkursą laimėjęs rangovas dar taiso klaidas, testuoja, tobulina, perprogramuoja. Sistemą įdiegti ir ją prižiūrėti įmonė sutartimi įsipareigojo penkerius metus.
A. Lesauskienės žodžiais, šį mėnesį Savivaldybė ketina visus ugdytinius aprūpinti elektroniniais moksleivio pažymėjimais. Rajono vaikai gaus specialias korteles. Nuo sausio pirmos dienos bus pradėta tiksli lankomumo apskaita. Dabar ji tik išbandoma.
Savivaldybė elektroninei neformaliojo ugdymo lankomumo apskaitai ir diegimui per penkerius metus ketina išleisti 250 tūkstančių eurų.
Pasak. A. Lesauskienės, e-apskaita padės išsiaiškinti realią lankomumo situaciją, nuo to priklausys finansavimas.
„Sistemoje pastebėjau vieną vaiką, lankantį du sporto būrelius ir dar muzikos mokyklą. Paroje nėra tiek laiko – kaip jis spėja? Gali būti, kad toks mokinys nelanko nuosekliai. Nejaugi į tris būrelius užsirašiusius vaikus turi finansuoti Savivaldybė? Gal toks vaikas nelanko, tik užima vietą. Kitas dėl to negali patekti į būrelį. Politikai galės spręsti, kaip elgtis“, – sakė A. Lesauskienė.
E-apskaitą diegia ir prižiūri įmonė „UCS Baltic“. Jos atstovas Marijus Skrodenis sako, kad įmonė dar aiškinasi, kokias papildomas naujoves būtina įdiegti, kad sistema veiktų be trikdžių. Specialisto teigimu, procesas užtrunka, tačiau sistemos tobulinimo darbai turėtų baigtis sausį. Kad tada nekils jokių nesklandumų pažadėti negalėjo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TRIKDŽIAI: 250 tūkstančių eurų Šiaulių mokesčių mokėtojams kainuosianti elektroninė lankomumo apskaitos sistema dar išbandoma.
PROCESAS: Šiaulių savivaldybės Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio vedėja Asta Lesauskienė sakė, kad elektroninę neformaliojo ugdymo įstaigų lankomumo sistemą rangovas dar tobulina.
APSKAITA: Mokiniai, įeidami į klasę, prie registratoriaus privalo priglausti pažymėjimą.