
Naujausios
PAGAMINTA ŠIAULIŲ REGIONE
Buvęs vaiduoklis tapo hidroelektrine
Devynioliktajame amžiuje ant Kražantės upės kranto pastatatytame Kelmės vandens malūne jau keleri metai veikia hidroelektrinė, kuri aprūpina elektros energija dalį Kelmės miesto B. Laucevičiaus gatvės.
Prieš ketverius metus vandens malūnui gyvybę įkvėpęs pastato ir hidroelektrinės šeimininkas Antanas Jankauskas (Jankus) atkūrė istorinę 55 kW galią. Per metus pagamina nuo 150 iki 200 tūkstančių megavatų elektros energijos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kražantė – netikusi upė
Kelmės hidroelektrinėje pagaminta elektros energija tiekiama elektros tinklams, į B. Laucevičiaus gatvėje esančią pastotę. Taip prisideda prie šios gatvės ir gyventojų namų apšvietimo.
Devynioliktajame amžiuje vandens malūne buvo malami grūdai. Elektros gamyba buvo kaip šalutinis verslas. Elektros pagamindavo mažai. Gyventojai savo namuose galėjo pasišviesti tik viena lempute, kad elektros užtektų visai Kelmei.
Dabar grūdų malimą čia primena tik maišų keltuvas ir dar keletas išlikusių daiktų. Visos pajamos – tik iš elektros gamybos.
Malūno šeimininkas A. Jankauskas (Jankus) sako, jog Kražantė hidroelektrinei netikusi upė. Vasarą malūnas išeina atostogų, nes vanduo upėje tik sarvalioja. Dėl melioracijos vandens tėkmė tapo netolygi. Kol nebuvo nusausintos pelkės, jos užlaikydavo vandenį ir po truputį jį atiduodavo upei. Dabar per liūtį vanduo staigiai išsiliejo, pliumptelėjo – ir nebėra. Bet protingai susidėliojus prioritetus, iš hidroelektrinės įmanoma pragyventi. Šeimininkas dar sutaupo ir malūno pastato rekonstrukcijai. Šiuo metu keičia stogą.
„Man nereikia brangaus automobilio – užtenka ir 22 metų volksvageno. Užtenka seno telefono, kurio niekas ir radęs neimtų“, – sako malūno šeimininkas.
Lazerių specialistas sostinę iškeitė į Kelmę
A. Jankauskas (Jankus) – fizikas. Dirbo moksliniu darbuotoju Vilniuje. Domėjosi lazeriais. Tačiau nuo Užvenčio krašto kilusiam žemaičiui atsibodo būti Vilniuje: „Ten didelių gėrybių neįžvelgiu. Nemėgstu spūsčių. Ir Kelmėje visko, ko man reikia, yra – kultūros namai, parduotuvės.“
Atėjo laikas, kai norėjosi pakeisti ir aplinką, ir veiklos kryptį. Nepriklausomybė sudarė sąlygas rinktis.
Ponas Antanas jau seniai domėjosi vandens malūnais. „Pagaila nykstančių vandens malūnų. Panuorau išgelbėt nors vyną“, – kalba gimtąja žemaičių kalba.
Dvarininkams Gružauskiams priklausęs malūnas iš pradžių buvo varomas vandens ratu, vėliau – vandens turbina. 60 kW galios vertikali Frencio turbina ir malūno įranga buvo pagaminti Pardubicėje, Čekijoje.
Sovietmečiu malūnas priklausė Buitinio gyventojų aptarnavimo kombinatui. Jo priestate veikė vilnų karšykla. Iki 1980 metų veikęs vandens malūnas vėliau pradėjo nykti. Atkūrus Nepriklausomybę, buvo privatizuotas. Jo šeimininkai svajojo čia įrengti restoraną, tačiau taip nieko ir nepadarė.
Malūnas nyko. Buvo paverstas landyne. Jaunimas ten uostydavo klijus. Gali būti, jog vartodavo ir narkotikus, nes naujasis šeimininkas rado švirkštų. Viduje kurdavo laužus. Pastatas buvo įgavęs tokį prastą vardą, kad vaikai vieni bijodavo pro šalį eiti į mokyklą. Juos turėdavo lydėti tėvai. Malūnas pramintas vaiduokliu.
„Plytgaliai krito ant galvos, – pradžią prisimena A. Jankauskas. – Išvariau nekviestus svečius, užtvėriau tvorą. Žiemą, spaudžiant šalčiui, tvėriau. Šliūžteliu verdančio vandens ant žemės ir kasu. Žmonės, eidami pro šalį, dyvijosi. O jaunuomenė ant manęs supyko. Pradėjo daužyti langus. Miesto seniūnija pastatė vaizdo kamerą. Tada kaip ranka nuėmė visus daužymus.“
Pasidomėjęs istorija naujasis šeimininkas sužinojo, jog Kelmės malūne buvo gaminama ir elektra. Nusprendė atkurti šią veiklą, nes tokie objektai privalo bent jau išsilaikyti patys. „Dransia iemiaus, bet susidūriau su biurokratiniom žabangom. Šito tai nesitikiejau. Įveikiau, bet dabar nenuoriu tuo nei prisimint“, – pasakoja apie kovas dėl teisės vandens malūnui pasiekti vandenį.
Nekoks palikimas
Nors malūne turėjo būti daugybė įrangos, viskas buvo išplėšta ir išnešta. A. Jankauskas (Jankus) rado tik pagrindinę transmisijos ašį, turbiną ir maišų keltuvą.
Landynės vardą gavęs malūnas 1995 metais buvo įtrauktas į Kultūros paveldo vertybių sąrašą. Tai dar labiau apsunkino šeimininko norus jį atstatyti. „Be leidima negali nie plytas įmūryti, – mena ponas Antanas. – Tada įgijau papildomą profesiją. Tapau paveldosaugininku. Išlaikiau egzaminą, atestavaus, kad galėčiau dirbti su kultūros paveldo objektais.“
Tuomet ir prasidėjo esminiai malūno tvarkymo darbai. Reikėjo padaryti daug turint mažai pinigų. Hidroelektrinės restauravimo projektą parengė šiaulietis hidroinžinierius Juozas Lukošiūnas.
Kadangi nuo vaikystės mėgo restauruoti senovinę techniką, malūnininkas ėmėsi ir turbinos restauracijos. Jam padėjo J. Lukošiūnas. Restauruota turbina ir turbinos kamera. Pridėta automatikos, kad hidroelektrinėje nereikėtų budėti. Kai nuslūgsta vanduo, hidroelektrinė automatiškai išsijungia. Pritvinsta vandens – turbina vėl sukasi.
Ponas Antanas džiaugiasi Kelmėje radęs gerus kaimynus. Jie padėjo išvalyti vandens ištekėjimo žiotis ir kanalą. Tarp malūno ir kaimynų tvorų nėra.
Sunkiausias darbas buvo restauruoti vandens ėmyklą. Mat ji buvo užkasta, o žemė, kurioje ji slėpėsi, žemėtvarkininkų nebuvo priskirta malūnui.
Malūne veikusi hidroelektrinė buvo vienoje patalpoje su malimo įranga. Reikėjo pasirūpinti priešgaisrine sauga. Todėl iš dalies pakeistas vidaus planavimas.
Elektrotechninės dalies projektą parengė ir įgyvendino UAB „Hidrojėgainė“.
2013 metų vasarį hidroelektrinė pradėjo veikti. Nuo kovo ji gamina elektros energiją. O ponas Antanas džiaugiasi, kad malūnui pavyko įkvėpti gyvybę, nors čia „malami“ ne grūdai, o elektronai.
Erdvė vakaronėms
Fizikas mena, kaip žmonės įtariai žiūrėjo, ar neįrengs čia atvykėlis kokią smuklę. O jis patikino: žmonių girdyklos tikrai nebus. Ir tvirtas žemaičio žodis stipresnis už raštišką susitarimą.
Malūnas atviras kultūros renginiams. Malūnininkas pakviečia į antrąjį aukštą, kur įrengta minimalistinė bendravimo erdvė. Iš girnų, padėtų ant kaladžių, padaryti įspūdingi apvalūs stalai, iš medžio – suolai su atramomis. Ant sienos pakabintas ilgas 87 šokių sąrašas. Palubėje įsitaisęs arklinės kuliamosios būgnas.
Didžiulėje erdvėje telpa ir surinkti senų laikų daildės įrankiai.
Malūne kartais vyksta vakaronės su šokiais ir pasidainavimais ir kitos etnokultūros pramogos.
Malūnininkas leidžia pasinaudoti malūno erdvėmis, patrypti ant medinių, nuo praėjusio amžiaus išlikusių originalių malūno grindų. Tačiau čia egzistuoja tik blaivaus bendravimo taisyklės.
Čia puoselėjama baltų kultūra. Tai patvirtina ant sienos kabantis malūnininko dukros piešinys, kuriame vaizduojama Saulė ir jos dukros.
Autorės nuotr.
Kelmės malūną vilnietis Antanas Jankauskas (Jankus) nupirko prieš dvylika metų.
Kelmės dvarininkams Gružauskiams priklausęs Kelmės malūnas įtrauktas į kultūros paveldo objektų sąrašą. Dabar čia gaminama elektra.
Antanas Jankauskas (Jankus) restauravo malūno erdves.
Šiuo metu malūnininko Antano Jankausko rūpestis pakeisti malūno pastato stogą.
Maišų keltuvas dar veikia.
Malūno viduje išlaikyta autentika.
Vyksta elektros gamyba.
Malūno puošmena – senoviniai dailidės įrankiai.