Daigintos sėklos – gyvybinės energijos sprogimas

Daigintos sėklos – gyvybinės energijos sprogimas

Dai­gin­tos sėk­los – gy­vy­bi­nės ener­gi­jos spro­gi­mas

Ener­gi­jos spro­gi­mas – taip vais­ti­nės „Va­le­ri­jo­nas“ ve­dė­ja Al­my­ra Gir­de­nie­nė va­di­na dai­gin­tas sėk­las, ankš­ti­nius ir grū­dus. Dai­gin­tų sėk­lų ir grū­dų mais­ti­nės sa­vy­bės pa­di­dė­ja ke­lis kar­tus. Jie sko­niu ga­li pa­pil­dy­ti net už­kie­tė­ju­sio mė­sė­džio mais­to ra­cio­ną, o žie­mą tai pui­kus mik­roe­le­men­tų šal­ti­nis stip­ri­nan­tis imu­ni­te­tą.

Si­mo­na SI­MO­NA­VI­ČĖ

simona@skrastas.lt

Su­kaup­ta gy­vy­bi­nė ener­gi­ja

Dai­gin­ti sėk­las, kuo­met ru­de­nį ir žie­mą ima ma­žė­ti ža­lu­my­nų – idea­lus pa­si­rin­ki­mas. Dy­gi­mo me­tu jo­se ke­lis kar­tus pa­dau­gė­ja mais­ti­nių me­džia­gų: vi­ta­mi­nų, mik­roe­le­men­tų, fer­men­tų.

„Au­ga­las prieš dyg­da­mas su­kau­pia mais­to me­džia­gas, kad ga­lė­tų iš­kel­ti dai­gą, išau­gin­ti sėk­lą ir to­liau pra­tęs­ti sa­vo gi­mi­nę, jo­se su­kaup­ta gy­vy­bi­nė ener­gi­ja. Toks mais­tas duo­da svei­ka­tą, bet ne or­ga­niz­mas ati­duo­da svei­ka­tą, kad mais­tą su­virš­kin­tų ir de­tok­si­kuo­tų“, – aiš­ki­na A. Gir­de­nie­nė.

Ty­ri­mais nu­sta­ty­ta, kad dai­gin­to­se sėk­lo­se esan­čios bio­lo­giš­kai ak­ty­vios me­džia­gos ska­ti­na žmo­gaus or­ga­niz­me vyks­tan­čius re­ge­ne­ra­ci­jos pro­ce­sus, jo­se gau­su an­tiok­si­dan­tų. Var­to­jant dai­gin­tas sėk­las ge­rė­ja virš­ki­ni­mas ir žar­ny­no pe­ris­tal­ti­ka, ma­žė­ja pil­vo pū­ti­mas, nes dai­gin­to­se sėk­lo­se gau­su fe­rmen­tų.

Dai­gin­ti tin­ka be­veik vi­sų au­ga­lų sėk­los, ta­čiau daž­niau­siai tam nau­do­ja­mi lę­šiai, avin­žir­niai, sau­lėg­rą­žos, li­nų sė­me­nys, gri­kiai, avi­žos, kvie­čiai, mie­žiai, žir­niai, ru­giai, so­jos, do­bi­lai, pu­pos, mun­go pu­puo­lės, ri­di­kė­liai, liu­cer­nos. Ne­ti­kė­tą pa­tie­ka­lo, pa­vyz­džiui, sa­lo­tų, sko­nį ga­li­ma iš­gau­ti su­dai­gi­nus gars­ty­čių grū­de­lius.

Pa­sak A. Gir­de­nie­nės, dai­gin­tus grū­dus val­go ne tik ža­lia­val­giai, jais sa­vo mais­to ra­cio­ną ga­li paį­vai­rin­ti net mė­sė­džiai. Bend­ra­me ra­cio­ne dai­gin­ti ankš­ti­niai ga­lė­tų su­da­ry­ti ne dau­giau kaip 10 pro­cen­tų. Dai­gin­tų gri­kių ga­li­ma val­gy­ti tik po po­rą šaukš­tų per die­ną.

Mir­ky­ti per nak­tį

Svar­biau­sia, kad ankš­ti­niai, grū­dai ir sėk­los bū­tų dai­gūs, neap­dirb­ti įvai­rio­mis che­mi­nė­mis me­džia­go­mis, neap­do­ro­ti ter­miš­kai. To­kių daž­niau­siai ga­li­ma įsi­gy­ti eko­lo­gi­nių pre­kių par­duo­tu­vė­se, iš pa­ti­ki­mų ūki­ni­n­kų. Dai­gin­ti yra vi­siš­kai ne­bran­gu, pa­vyz­džiui, pu­sė ki­log­ra­mo lę­šių kai­nuo­ja vos dau­giau nei 1 eu­rą.

Dai­gi­ni­mo pro­ce­sas ne­su­dė­tin­gas. Rei­kia paim­ti šva­rų stik­lai­nį, ant dug­no per pen­kis cen­ti­met­rus įpil­ti no­ri­mų sėk­lų. Prieš dai­gi­nant jas ge­rai ke­le­tą kar­tų nu­plau­ti te­kan­čiu van­de­niu ir pa­lik­ti brink­ti per nak­tį. Sėk­las rei­kė­tų lai­ky­ti tam­sio­je vie­to­je, nes dai­ge­liai na­tū­ra­liai gam­to­je dygs­ta že­mė­je.

Ry­te dar kar­tą ge­rai nu­plau­ti ir, nu­py­lus van­de­nį, stik­lai­nį pa­gul­dy­ti ant šo­no, pa­krei­pus 5 laips­nius į tą pu­sę, kur yra at­vi­ra an­ga. Apa­čio­je pa­dė­ti rankš­luos­tį.

Va­ka­re grį­žus iš dar­bo sėk­las vėl ge­rai nu­ska­lau­ti šil­tu van­de­niu ir pa­lik­ti dyg­ti per nak­tį. A. Gir­de­nie­nė at­krei­pia dė­me­sį, jog nu­ska­lau­ti van­de­niu sėk­las svar­bu, kad bū­tų pa­lai­ko­ma drėg­mė, sėk­los ne­per­džiū­tų, ne­su­rūg­tų, neat­si­ras­tų bak­te­ri­jos.

Ankš­ti­niai su­dygs­ta per 2-5 die­nas, jie tin­ka­mi val­gy­ti, kai iš­lei­džia ke­lių mi­li­met­rų dai­ge­lį. Sėk­las rei­kė­tų su­nau­do­ti iš kar­to ar­ba lai­ky­ki­te šal­dy­tu­ve. Švie­ži ir tin­ka­mi var­to­ti iš­lie­ka dar 2-3 die­nas.

Pa­gar­di­na įvai­rius pa­tie­ka­lus

Skir­tin­gų rū­šių sėk­lų, grū­dų sko­nis ir mais­ti­nės sa­vy­bės ski­ria­si, tad re­ko­men­duo­ja­ma val­gy­ti įvai­rias. Iš­ban­dy­ti sko­nius ga­li­ma ir „Va­le­ri­jo­no“ vais­ti­nė­je ren­gia­mo­je edu­ka­ci­nė­je pro­gra­mo­je. Dai­gin­tos sėk­los mais­tui var­to­ja­mos ža­lios, neap­do­ro­tos ter­miš­kai, kad ne­pra­ras­tų nau­din­gų­jų sa­vy­bių.

Jas siū­lo­ma nau­do­ti kaip pa­tie­ka­lų su­dė­ti­nę da­lį ar val­gy­ti vie­nus: gar­din­ti sriu­bas, ko­šes, sa­lo­tas, su­muš­ti­nius, ga­min­ti už­kan­džius, dė­ti į ža­liuo­sius kok­tei­lius, val­gy­ti kaip de­ser­tą su me­du­mi.

A. Gir­de­nie­nė mėgs­ta dai­gin­tus lę­šius, avin­žir­nius su ma­ri­na­tu: į van­de­nį pri­pjaus­ty­ti rau­do­nų­jų ir bal­tų­jų svo­gū­nų, įmes­ti lau­ro la­pą, ba­zi­li­ko, už­pil­ti obuo­lių ar­ba bal­za­mi­niu ac­tu, įdė­ti šaukš­te­lį me­daus ar cuk­raus pa­gal sko­nį. Šį mi­ši­nį iš­vir­ti ir už­pil­ti ant dai­gin­tų sėk­lų. Sėk­los ma­ri­na­te šal­dy­tu­ve ga­li iš­si­lai­ky­ti tris pa­ras.

Dai­gin­tus avin­žir­nius ga­li­ma šiek tiek pa­ga­rdin­ti, už­pil­ti aly­vuo­gių alie­ju­mi ir prie­sko­ni­nė­mis žo­le­lė­mis, pi­pi­ru. Sko­nis tam­pa tur­tin­ges­nis su už­pi­lu pa­lai­kius pus­va­lan­dį.

Su dai­gin­to­mis sau­lėg­rą­žo­mis re­ko­men­duo­ja­ma pa­si­ga­min­ti už­te­pė­lę. Dai­gin­tas sau­lėg­rą­žas, sau­lė­je džio­vin­tus po­mi­do­rus ir pa­pri­ką su­smul­kin­ti plak­tu­vu, įpil­ti šla­ke­lį aly­vuo­gių alie­jaus.

RE­CEP­TAI

Dai­gin­tų žir­nių ko­šė

1 stik­li­nė dai­gin­tų žir­nių, 1 švie­žia mor­ka, sau­je­lė žir­nių dai­gų, 3 ša­ke­lės gels­vių, žiups­ne­lis ka­rio, žiups­ne­lis drus­kos.

Mor­ką su­pjaus­ty­ki­te ga­ba­lė­liais. Už­vir­ki­te ga­ri­nį puo­dą van­dens ir pa­lai­ky­ki­te mor­kas virš ga­rų apie 10 mi­nu­čių. Dai­gin­tus žir­nius kar­tu su mor­kų ga­ba­lė­liais ber­ki­te į elekt­ri­nį smul­kin­tu­vą, kar­tu su­ber­ki­te žir­nių dai­gus, gels­ves, pa­gar­din­ki­te ka­riu, pa­sū­dy­ki­te.

Už­pil­ki­te šil­tu (45 laips­nių) van­de­niu ir su­trin­ki­te iki vien­ti­sos ma­sės. Jei van­dens įpil­si­te ma­žiau, bus tirš­ta ko­šė, jei dau­giau – trin­tos sriu­bos kon­sis­ten­ci­jos.

Ža­lia­val­giš­kas „pa­šte­tas“

3 po­rci­joms rei­kės: stik­li­nės dai­gin­tų gri­kių, 2 šaukš­tų džio­vin­tų svo­gū­nų, skil­te­lės čes­na­ko, 3 džio­vin­tų po­mi­do­rų, 2 šaukš­tų sė­me­nų alie­jaus.

Vi­sus pro­duk­tus, iš­sky­rus alie­jų, su­ber­ki­te į elekt­ri­nį smul­kin­tu­vą, įpil­ki­te šla­ke­lį van­dens ir su­trin­ki­te iki vien­ti­sos ma­sės. Baig­da­mi plak­ti su­lė­tin­ki­te ap­su­kas ir pa­ma­žu su­pil­ki­te alie­jų. Dar šiek tiek pa­pla­ki­te.

„Paš­te­tą“ pa­tie­ki­te su mėgs­ta­ma duo­ne­le. Ga­li­te ant vir­šaus už­dė­ti ke­lis grie­ži­nė­lius švie­žio agur­ko.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

MAIS­TAS: Al­my­ra Gir­de­nie­nė dai­gin­tus grū­dus ir sėk­las siū­lo nau­do­ti kaip pa­tie­ka­lų su­dė­ti­nę da­lį ar val­gy­ti vie­nus.

MA­RI­NA­TAS: Dai­gin­ti lę­šiai už­pil­ti ma­ri­na­tu.

ME­DŽIA­GOS: Vais­ti­nės „Va­le­ri­jo­nas“ ve­dė­ja Al­my­ra Gir­de­nie­nė pa­brė­žia, jog dai­gin­to­se sėk­lo­se ir grū­duo­se ke­lis kar­tus pa­dau­gė­ja mais­ti­nių me­džia­gų, mik­roe­le­men­tų, su­si­kau­pia au­ga­lo gy­vy­bi­nė ener­gi­ja.