Dažniausiai apkandžioja šunys

Dažniausiai apkandžioja šunys

Dažniausiai apkandžioja šunys

Per pirmąjį šių metų pusmetį medikų pagalbos dėl įvairių laukinių ar naminių gyvūnų įkandimų, įdrėskimų ar kitokio kontakto su gyvūnais kreipėsi 241 Šiaulių apskrities gyventojas. Daugiausiai nukentėjusiųjų – Šiauliuose.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Apkandžiotųjų – daugiausia

Šiaulių visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiemet Šiauliuose gyvūnai sužalojo 60 asmenų, Radviliškio rajone – 41, Šiaulių rajone – 39, Kelmės rajone – 32, Joniškio rajone – 28, Pakruojo rajone – 23 ir Akmenės rajone – 18.

Dauguma buvo apkandžioti ar apdraskyti šunų (76,3 proc.). Šeimininkus turintys šunys sužalojo 145 gyventojus, pabėgę ar valkataujantys – 39.

Beveik 20 procentų visų nukentėjusių asmenų sužalojo katės – iš jų 38, turinčios šeimininkus ir 10 – benamių. 1,2 procento nukentėjo nuo kitų naminių gyvūnų – registruoti pavieniai šeško, žiurkėno bei audinės apkandžiojimo atvejai.

Neišvengta kontakto ir su laukiniais gyvūnais: 3 žmones sukandžiojo lapės, 1 – žiurkė. Taip pat registruoti keli atvejai, kai asmenys negalėjo įvardinti juos sužalojusio gyvūno rūšies.

Išpuoliai išprovokuojami ir žmonių

Specialistai išanalizavo sužalojimo aplinkybes bei priežastis. Paaiškėjo, kad dauguma asmenų nukentėjo dėl netinkamo elgesio su gyvūnais: gyvūną nepatogiai nešant, tempiant, erzinant, gąsdinant, užminant, netinkamai žaidžiant, vežant, prausiant.

21,6 procento nukentėjusiųjų gyvūnų išpuolių sulaukė nesilaikydami atsargumo ir įėję į pririšto gyvūno teritoriją, liesdami, keldami, glostydami, bandydami pagauti, maitinantys svetimą gyvūną.

Dešimtadalį asmenų gyvūnai sužalojo dėl augintinių laikymo ar vedžiojimo taisyklių pažeidimo: nesilaikant augintinių laikymo taisyklių privačiame kieme, vedžiojant augintinius be pavadėlio ar antsnukio.

Taip pat nuo gyvūnų nukentėjusiųjų registruota ir dėl kitų aplinkybių – einant pro šalį, važiuojant dviračiu bei teikiant medicininę pagalbą gyvūnui. Apie ketvirtadalį visų gyvūnų sužalotų asmenų negalėjo nurodyti gyvūno išpuolio priežasčių.

77 procentai nukentėjo nuo šeimininkus turinčių augintinių, kurių išpuolius neretai ir išprovokavo patys nukentėjusieji.

Naudingi patarimai

* Su gyvūnais elgtis atsakingai – neerzinti, negąsdinti, nežaloti, neiti artyn, pamačius agresyvų gyvūną, nebėgti, nedaryti staigių judesių, neliesti bei nemaitinti valkataujančių ar nežinomų gyvūnų.

* Nepalikti naminių augintinių be priežiūros, šunis ir kitus augintinius vedžioti tik su pavadėliu, pavojingus ir kovinius šunis – su antsnukiu.

* Vengti laukinių, į gyvenvietes atklydusių gyvūnų, ypač jei gyvūnas yra praradęs savisaugos instinktą ir nebijo žmonių.

* Laikytis gyvūnų priežiūros taisyklių, kuriose nustatyta, kad savininkai privalo garantuoti, kad jų laikomi gyvūnai nekels grėsmės ir nepakenks žmonių sveikatai, gyvybei, nuosavybei, nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų, nekels triukšmo, netrikdys ramybės bei viešosios rimties.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

EPA-ELTA nuotr.

IŠVADA: Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai apskaičiavo, kad 77 procentai visų nukentėjusiųjų nuo gyvūnų, nukentėjo nuo šeimininkus turinčių augintinių, kurių išpuolius neretai ir išprovokavo patys nukentėjusieji.