
Naujausios
Dizainerei patinka kalbėti pusbalsiu
Dizainerė Julija Janulytė (Julia Janus) įsitikinusi, jog šiuolaikinė mada išaugo iš sauskelnių, kai manoma, kad ji skirta tik jauniems ir liekniems žmonėms. Negatyvi yra tinginystė ieškoti ir mokytis kažko naujo.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Dizainerė laužo stereotipus
– Savo kolekcijų drabužius pristatote stilizuotoje virtuvėje. Kuo jums siejasi mada ir maistas?
– Pirmiausia tuo, kad pati labai mėgstu gaminti – tai mano antroji aistra po mados.
Maistą ir madą sieja bendra prasmė – gyvenimo būdo stilius. Gyvenimo būdas yra nusakomas pagal tai, kaip rengiesi ir ką valgai. Tai svarbu kiekvienos šalies įvaizdžiui. Abi sąvokas sieja vienas žodis – skonis.
Iš mano pomėgių, įvairių patirčių atėjo mados ir maisto simbiozė. Tai ne vien maistas, o namų linija, susijusi su stalo kultūra. Mano parduotuvėse, be mados, pristatoma namų linija, kurios indus, prieskonių detales, kūriau pati arba kartu su man padėjusiais menininkais.
Taip atsirado parduotuvių interjerai, kur aplink yra mada, o viduryje stalas. Jis tarsi padengtas, ant jo eksponuojami aksesuarai. Interjeruose atsirado virtuvių elementai.
Man labai patinka momentas, kai namuose yra svečių ir visi esame virtuvėje. Dažniausiai net jei yra atskiras svečių kambarys, viskas baigiasi virtuvėje. Tai tarsi namų širdis, kur būname su artimiausiais žmonėmis, draugais, dalinamės ne tik maistu, bet ir svajonėmis, patirtimis, nutikimais.
– Jūsų šūkis – stilius neturi nei dydžio, nei amžiaus, o grožis yra ta akimirka, kai nusprendi būti savimi. Prieštaraujate nusistovėjusiems mados pasaulio kanonams?
– Taip, laužau stereotipus. Šiuolaikinė mada išaugo iš sauskelnių, kai manoma, kad ji skirta tik jauniems ir liekniems žmonėms. Tai visiškai pasenę.
Mano nuomone, senėjimas arba žmogaus branda savaime nėra neigiamas dalykas. Negatyvus yra žmogaus atsilikimas arba tinginystė, kai prisidengdamas amžiumi sako: „Ai, čia jau ne mano amžiui“. Tai susiję su viskuo – technologijomis, mokslo pasiekimais, kultūra, apranga.
– Kada prasideda senatvė?
– Gali būti penkiolkos metų senutė ir gali būti 65 metų jauna moteris. Aš kalbu apie mentalinį amžių, nes kūnas tėra kūnas – visi mes pasensime.
– Rašote, kad visa jūsų drabužių kolekcija skirta gyvenimu besidžiaugiančiai miesto sielai. Kas jums padeda džiaugtis gyvenimu?
– Laimė yra proto būsena. Žmogus, vieną dieną supratęs, kad jokie išoriniai dalykai jo negali padaryti laimingu tik jis pats save, tiesiog tampa laimingu. Tereikia tą suprasti – tada džiaugiesi kiekviena akimirka.
Baigėsi marokietiškas periodas
– Kuriate madą ir vyrams, ir moterims. Kas jums apskritai yra moteriškumas, vyriškumas?
– Moteris ir vyras skiriasi iš esmės. Negalima nė apie vieną žmogų pasakyti, kad jis labai moteriškas ar vyriškas. Iš prigimties kiekviename mūsų yra du pradai – kartais reikia sustiprinti vieną arba kitą.
Moteris, gimusi su savo gamta, liks moterimi, o vyras – vyru. Visa kita tėra situacijos. Vienoje vyras gali apsiverkti, kai tuo tarpu moteris – neišleisti nė ašarėlės. Viskas priklauso nuo to, kokios būsenos esi. Verkiantis vyras gali būti labai vyriškas, o neverkianti moteris – labai moteriška. Visos senosios sąvokos ir stereotipai dabar nebetinka, nes tai yra per daug gilu.
– Jūsų kuriami drabužiai minimalistiniai, o vienoje knygoje aprašytas ir nufotografuotas jūsų buto interjeras priešingai – ryškiaspalvis, įkvėptas Maroko. Kiek jums svarbios spalvos?
– Aš išaugau iš savo Maroko periodo. Namai, kuriuos dabar įsirenginėju, tikrai nespalvingi – jie turi daug pustonių, kaip ir mano kolekcijos.
Buvau išvažiavusi dirbti į Maroką, jis man padarė įtaką, grįžau ir kurį laiką gyvenimas buvo nuspalvintas marokietiškomis spalvomis. Tai neturi nieko bendra su mano šaknimis ir tuo, iš kur semiuosi įkvėpimo. Jo aš semiuosi iš mūsų gamtos, to, kas yra seniau, negu dabartinė civilizacija. Nusprendžiau, kad man labiau patinka kalbėti pusbalsiu, negu šaukti – iš ten ir spalvos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POŽIŪRIS: Dizainerė Julia Janus įsitikinusi, jog negatyvus dalykas yra ne žmogaus amžius, o tinginystė, kai ja prisidengdamas žmogus ignoruoja technologijas, mokslą, kultūrą, aprangą.
VIRTUVĖ: Madą ir virtuvę susiejusi dizainerė Julia Janus įsitikinusi, jog šiuos dalikus sieja bendra prasmė, skonis.
MODELIAI: Šiaulių dizaino namuose „Wapsva“ savo kurtus drabužius pristačiusi dizainerė Julia Janus sako, kad jos drabužiuose vyrauja šiaurietiška gamtos spalvų paletė, iš kurios semiasi įkvėpimo.