
Naujausios
Dviejų vienodų rankinių rankomis nepasiųsi
Joniškyje gyvenantis Kęstutis Cibulis mugėse ant prekystalio rikiuoja savo rankomis siūtas moteriškas ir vyriškas rankines bei kuprines. Tvirti geros odos gaminiai, papuošti sagtimis, kišenėmis, įvairiomis detalėmis, traukia akį. Oda vyras domėjosi seniai, prieš tris dešimtis metų pats pirmą kartą gyvenime pasisiuvo striukę. Nuo tada oda ir siuvimas jo nebepaleido.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Nebijo kopijuoti
Kęstutis Cibulis nuo lentynos pakelia tvirtai atrodančią odinę kuprinę ir siūlo pakiloti. Gaminys, kuriam pakietinimą atstoja dviguba oda, nusveria ranką. Svorio prideda ir daug sagtelių. Tačiau kai kuriems žmonėms patinka jausti daiktą, o ne nešamą orą.
Skirtingų dydžių rudos, plytos, raudonojo vyno, juodos spalvų rankinės ir kuprinės papuoštos praktinę paskirtį turinčiomis kišenėmis arba tam tikrais elementais, pavyzdžiui, sūnui skirtą kuprinę vyras pagražino jo susikurtu logotipu.
Beveik kiekvienai rankinei jis pasidaro brėžinius.
„Siūdamas rankomis niekada nesukursi antros lygiai tokios pat rankinės, nes tai žmogaus darbas, nėra mašinos tikslumo, kaip gaminant konvejeriu, kai kiekviena detalė tūkstančius kartų kartojama identiškai“, – aiškina joniškietis, pastebėdamas, kad net ir neįdomu kurti „štampus“. Tačiau vyras atvirai pripažįsta nebijantis kopijuoti. Kur nors gatvėje visada atkreipia dėmesį į vyrą ar moterį, besinešančius įdomią kuprinę ar rankinuką. Vis tiek vėliau pritaikydamas praktiškai improvizuos detalėmis, tik idėja išliks ta pati.
Ne verslas, bet malonumas
Pasak K. Cibulio, jei nemoki savo darbo, ir gera oda neišgelbės, tačiau iš prastos juo labiau nieko padoraus nesukursi. Tikra oda gražiai dėvisi, negreitai sudyla. Tiek, kiek jos reikia vienai rankinei pasiūti, kainuotų vidutiniškai 50 eurų. Žinoma, prastesnė ir mažesnis kiekis, priklausantis pagal pasirinktą gaminio dydį, gali kainuoti ir tik 20–30 eurų. Pridėjus pamušalą, sagtis, kitas detales ir darbą, kaina išauga.
„Aš verslo nedarau, tai nėra mano pragyvenimo šaltinis. Dirbu savo malonumui. Galiu pasiūti rankinę ir per dieną, tačiau jau turiu rimtai prisėsti. Siūti storą odą nėra lengva, reikia tvirtų rankų“, – sako rankinių siuvėjas.
Vyras teigia, kad šiais laikais lengva įsigyti gerai išdirbtos odos. Todėl dabar atrodo netgi komiškai, kad prieš dvi–tris dešimtis metų tekdavo siūti iš tokios, kuri skleisdavo nemalonų kvapą, buvo kieta.
Pasisiuvo užsakytą striukę
Pirma K. Cibulio „pažintis“ su oda įvyko apie 1989-uosius. Buvo dvasinis šalies pakilimas, Sąjūdis ir – visuotinio deficito laikas. Jau ėmė klestėti Gariūnai, pardavinėję „štukas“, populiarėjo odinės striukės. Vienas pažįstamas tada Ukmergėje gyvenusiam vyrui papasakojo, kur gali „suveikti“ odos ir nukreipė pas gerą pažįstamą siuvėją Kėdainiuose.
„Tas meistras žadėjo striukę pasiūti per mėnesį, o jo stalai buvo kraute nukrauti užsakymams skirta medžiaga. Skambinau gal keturis kartus, jis vis neturėjo laiko, kol galų gale – nuvažiavau. Tada jis sudėliojo iškarpas, paaiškino, kas kur turi būti ir grįžęs į kaimą pas močiutę sėdau prie „Singer“ siuvimo mašinos. Jau anksčiau buvau siuvęs kelnes, siaurinęs, platinęs, ką reikėjo. Po savaitės ar dviejų užbaigtą striukę nuvežiau parodyti meistrui. Jis apie mano gaminį nieko nepasakė, tačiau pasiūlė kartu siūti įvairius gaminius ir „šluotis pinigus“, nes užsakymų anuomet netrūko. Turbūt neprasta ta mano striukė išėjo, jeigu toks istorijos posūkis“, – su šypsena prisimena joniškietis.
Galėjo uždirbti gerus pinigus
Tą kartą jis meistrui iš Kėdainių nieko neatsakė, tik nusipirko iš jo odos dar 5–6 striukėms. Jas pasiuvęs pristatė į komiso parduotuvę Kaune, o po poros dienų sužinojo, kad jo rankų darbo gaminiai šluote iššluoti.
Vyras vistik nutarė prisidėti prie kėdainiškio verslo. Iš pradžių lavino ranką: siuvo apykakles, kitas detales, o maždaug po mėnesio jau galėjo pats pasiūti gaminį nuo pradžios iki galo.
„Įgudusiomis rankomis galėjai per dieną pasiūti dvi striukes ir uždirbti 30 dolerių. Dabar sunku suvokti, nes dolerio vertė visai kita, o tuo metu už tokią sumą daug būtum nusipirkęs“, – atvirauja K. Cibulis.
Šis verslas klestėjo, kol paklausa dingo, kai pradėta vežti striukes iš Turkijos.
Dabar rankinių siuvėjas, paklaustas apie planus, sako jų didelių nekuriantis. Tiesiog bando daryti tai, ką nori: „Pasiuvi rankinę, apžiūri, kad gerai pavyko, ir malonu“.
Autorės nuotr.
Kęstutis Cibulis sako, kad siūdamas rankomis niekada nesukursi antros lygiai tokios pat rankinės, nes tai žmogaus darbas, nėra mašinos tikslumo, kaip gaminant konvejeriu.
Kęstučio Cibulio rankinės – su sagtimis, keliomis kišenėmis ir rankenomis.
Rankinių pasiūta net kelios pilnos lentynos.
Raudona rankinė – ryškiai asmenybei.
Tokas rankines be siūlių ir apsiuvimų labiausiai mėgsta jaunimas.
Kęstutis Cibulis iš rankinių sako verslo nedarantis, kol kas siuva savo malonumui.
Daugiau: striukės