
Naujausios
Dygus, bet mylimas
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Anksčiau šis augalas dažniausiai augintas kaip puiki žaliava sausažiedžių puokštėms. Dabar, pasikeitus mados vėjams ir labiau susidomėjus natūraliais laukiniais augalais, zunda (Eryngium) tapo pilnateise gėlynų piliete. Pagausėjo ir auginamų rūšių asortimentas.
Mokslinis augalo vardas pasiskolintas iš graikų kalbos – taip jį vadino dar senovėje. Salierinių šeimos (Apiaceae) zundų gentyje per 260 rūšių. Smulkūs žydri ar mėlyni žiedeliai susitelkę į tankias pailgas galvutes stambių, plunksniškų, standžių, dygliuotų skraitlapių soste. Zundų stiebai dažniausiai statūs, 40–150 cm aukščio, viršūnėje šakoti. Lapai odiški, ištisiniai ar įskelti, apvalūs, kiaušiniški, trikampiai ar lancetiški, rečiau juostiški, paprastai kraštuose dantyti ar (ir) dygliuoti. Pašaknio lapai kotuoti, stiebiniai – be kotelių.
Išskirtinis visų zundų požymis – jų dygliai. Tai ne tas augalas, prie kurio norėtųsi nuolat prisiliesti ar paglostyti. Bet tuo šios gėlės ir žavios: savo neįprastumu, keistomis formomis ir atšiauriu būdu. Ne visos rūšys vienodai dygliuotos – yra ir santykinai švelnių. Tačiau didžioji zunda (E.giganteum) – tikra pabaisa. Skaudžiai kandžiojasi ne tik standūs it skarda lapai; tokie pat dygūs ir skraistlapiai. Kilusi iš Kaukazo; Anglijoje auginama jau nuo XIX šimtmečio pradžios (net pravardžiuojama ponios Vilmot vaiduokliu: pasakojama, jog ši dama, pamilusi egzotišką augalą, slapčia išbarstydavo jo sėklas savo draugų ir pažįstamų soduose...). Didžiosios zundos stiebai labai tvirti, iki 150 cm aukščio. Tai stambiausia iš visų auginamų zundų. Nelaimei, augalas yra tik dvimetis: peržydėjęs jis žūva, prieš tai suspėjęs subrandinti gausų stambių sėklų derlių.
Skirtingai nuo gigantiškų didžiosios zundos žiedynų, plokščialapės (E.planum) žiedynų galvutės vos 2 cm skersmens. Tai Europos ir Vakarų Azijos stepių augalas, retkarčiais sutinkamas ir Lietuvoje. Pražysta liepos mėnesį. Stiebai šakoti, 80–100 cm ilgio, su daugybe melsvų žiedynų. Skraistlapių gražumu pasigirti negali – jie ilgi, siauri, lancetiški, visai neįspūdingi. O štai šios rūšies mutantas ‘Jade Frost‘ – ypatingas: jo lapai su platokais rausvais, vėliau pabąlančiais apvadais. Ir stiebai, ir žiedynų galvutės sodrios mėlynai violetinės spalvos. E.amethystinum lapai plunksniški, skiautėti, labai dygliuoti, o skraistlapiai ilgesni už plačialapės. Didesnės ir žiedynų galvutės. E.bourgatii žemesnė, tik 40 cm aukščio; auga plačiu, išlinkusiais stiebais keru. Lapai labai skiautėti, netgi garbanoti, melsvai žali su baltomis gyslomis. Rūšis dekoratyvi vos sudygusi. Kilusi iš Pirėnų pusiasalio, todėl pas mus žiemoja nenoriai. O štai pajūrinė (E.maritimum) auga ir Lietuvoje, Kuršių nerijoje. Įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. Tačiau tai ne kliūtis ją auginti ir gėlyne: verslininkai kartais pasiūlo augynuose iš sėklų išaugintų jos sodinukų. Tai 20–60 cm aukščio augalas su standžiais odiškais (lyg skarda!) melsvai žaliais ištisiniais, aštriai dygliuotais lapais. Žydi liepos–rugsėjo mėnesiais. Ši rūšis turi gerai išvystytas šaknis (60–80 cm ilgio), todėl persodinti įmanoma tik jaunučius augalėlius.
Labiausiai mėgiama – alpinė (E.alpinum) zunda, natūraliai auganti Alpėse bei kalnuotuose Balkanų rajonuose. Gerokai „švelnesnė“ už kitas gentaines – gal todėl ir mėgiama. Stiebai statūs, iki 60–80 cm aukščio. Žiedynų galvutės dydžiu nedaug nusileidžia E.giganteum, o skraistlapiai – patys vešliausi, labai panašūs į puošnių žalsvų ar mėlynų plunksnų kuokštą. Labai senas gėlynų augalas, žinomas jau nuo XVI amžiaus vidurio. Kultūrinės formos ‘Blue Star’ skraistlapiai dar įspūdingesni ir ryškesni. Dažnokai auginama ir ‘Donard Variety’. Pastaraisiais dešimtmečiais platinama daug dekoratyvių neaiškios kilmės zundos formų bei hibridų. Dideliuose augynuose tokie sodmenys paprastai dauginami laboratorijose mikroklonavimo būdu: nenuostabu, kad zundų sodinukai yra brangesni, nei kitų augalų.
Kolekcininkai kartais augina dar dvi labai originalias rūšis. Centrinės bei rytinės Šiaurės Amerikos žemyno dalies senbuvė (tipiškas prerijų augalas) E.yuccifolium (iki 150 cm aukščio) savo išvaizda kopijuoja kitą šio žemyno augalą – juką. Kad tai zunda, atpažįstame tik gėlei pražydus. Netipiški ir žiedai: jie balti, o galvutės – taisyklingi rutuliukai (kaip bandrenio).
Kita rūšis – argentinietė E.agavifolium (iki 1,8 m ūgio), nusprendė apsimesti agava. Tiesa, jos grėsmingai dantyti (kaip ananaso), sodriai žali, labai ilgi, tamsiai žali lancetiški lapai nėra tokie mėsingi, todėl apgaulė labai greitai paaiškėja. Jei bandysite auginti šias egzotiškas rūšis, parinkite joms tinkamą vietą: abidvi visiškai nepakenčia pažliugusios dirvos (ypač šaltuoju metų laiku). Šalčiams šios abi per žiemą žaliuojančios zundos nėra labai jautrios. Gerai auga bet kokios sudėties dirvožemyje.
Visos zundų rūšys geriausiai auga atvirose vietose bei gerai drenuotose, nelabai trąšiose dirvose. Jei permaitinsite, mėlyna skraitlapių ir stiebų spalva (beje, aukščiau paminėtos amerikinės kilmės zundos iš prigimties yra visiškai žalios) išblykš. Zundų „pamėlynavimą“ skatina ir šarminė, mineralizuota dirva: kai kurie augintojai rekomenduoja aplink kerus įterpti saujelę kitą kreidos. Zundų šaknys gilios; sausrų augalai nebijo. Kasant liemeninės šaknys lengvai pažeidžiamos; suskirstyti kerai sunkiai prigyja, todėl tokiu rizikingu būdu retai dauginami. Zundos paprastai veisiamos sėklomis (tiktai laukinės rūšys!). 18 laipsnių temperatūroje sudygsta per 3–4 savaites. Jauni augalėliai iškart persodinami į nuolatinę vietą. Daugelis zundų rūšių, priešingai nei manoma, yra ilgaamžės.
Plokščialapė zunda – Europos ir Vakarų Azijos stepių augalas, retkarčiais sutinkamas ir Lietuvoje.
Giedriau Rumės nuotr.