Eurais perskaičiuotos kainos – jau didesnės

Eurais perskaičiuotos kainos – jau didesnės

Eurais perskaičiuotos kainos – jau didesnės

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi joniškietis, pastebėjęs, kad liepos pirmąją, kai parduotuvėse, maitinimo įstaigose kainos privalomai pradėtos skelbti ne tik litais, bet ir eurais, Joniškyje Savivaldybės pastate veikiančioje valgykloje patiekalų kainos padidėjo vidutiniškai 20 centų. Žmogus mano, kad šis kainų kilimas susijęs su būsimu euro įvedimu.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Nuo liepos pirmosios pakilo kainos

„Šiaulių krašto“ redakciją pasiekė joniškiečio, dažnai pietaujančio Savivaldybės pastate įsikūrusioje valgykloje, laiškas.

Žmogus pastebėjo, kad liepos pirmąją, nuo kada visose maitinimo įstaigose, parduotuvėse privaloma skelbti kainas ir eurais, ir litais, jos iškart padidėjo.

„Tiesa, nedaug – apie 20 centų už patiekalą, bet pakilo. Kadangi būtent liepos pirmąją buvo surašytos kainos eurais, siečiau jį su artėjančiu naujos valiutos įvedimu Lietuvoje. Valstybės atsakingų institucijų vadovai deklaruoja, kad dėl euro niekas nebrangs. Nejaugi eilinį kartą valstybė mulkina Lietuvos gyventoją?“ – teiraujasi joniškietis Egidijus.

Kai kurios kainos nekito penkerius metus

Minėtos valgyklos savininkas Henrikas Mikalkėnas patvirtino, kad patiekalų kainos pakilo maždaug nuo 9 iki 60–70 centų. Taip pat kainos perskaičiuotos jam priklausančiame restorane „Žilvinas“. Gali būti, kad kai kurios jų skirsis ir litą.

Bene svarbiausia priežastis – kylančios žaliavos, kuro kainos.

„Kai kurių mūsų klientams siūlomų patiekalų kainos nekito penkerius metus. O kiek per tą laiką brango maisto produktai: miltai, pienas, mėsa?.. Pavyzdžiui, žuvies, paukštienos kaina už kilogramą nuo liepos pirmosios pakilo maždaug apie litą. Tik kiauliena nebrango. Per kelerius metus keitėsi benzino, elektros kainos,“ – aiškino valgyklos savininkas Henrikas Mikalkėnas.

Skaičiuojant žiūrėta, kad eurais kaina būtų patogesnė, tai yra – daugmaž suapvalinta iki penkių ar dešimties eurocentų, todėl kai kurios kainos litais dabar atrodo neįprastai, su smulkiais centais, pavyzdžiui, 3,62 lito.

Verslininkas pripažįsta: susidarė įdomi situacija. Su pačiu euro įvedimu kainos neturi būti susijusios, tačiau politikai kalba ir apie galimą minimalaus atlyginimo didinimą. Tam reiktų papildomų išlaidų, o joms lėšos neatsiranda savaime.

Kainų matematika

Pasak verslininko, valstybės politikai sako, kad kainos liks tokios pačios, bet valstybė, anot jo, gali reguliuoti tik energetinių resursų kainas ir tai iš dalies, nes kuro kainos svyruoja biržose.

„Tačiau tikrai nepadarysime, kad vietoje 3 litų kaina būtų 2 eurai. Nors latviai su kai kuriomis paslaugomis panašiai pasielgė. Pavyzdžiui, norėdami privažiuoti prie Latvijos pajūrio automobiliu, vietoje 1 lato mokame 2 eurus, nors pagal kursą kaina lyg ir turėtų būti apie 1,5 euro,“ – aiškino verslininkas.

Autorės nuotr.

PRIEŽASTIS: Verslininkas Henrikas Mikalkėnas sako, kad patiekalų kainos jo vadovaujamose maitinimo įstaigose nekilo kelerius metus, o produktai brango, tad pokyčiai buvo neišvengiami.