
Naujausios
Gamtinės dujos pensininkui atrodo auksinės
Šiaulietis Kalniuko mikrorajono gyventojas Romas „Šiaulių kraštui“ išsakė patirtį, kokias sumas turėjo pakloti, kad savo privačiame name galėtų naudotis gamtinėmis dujomis. „Kai visur kalbama, kaip tai patogu, taupu ir švaru, kažkodėl nutylima, kad tai investicija, kainuojanti ne vieną tūkstantį eurų“, – sakė vyras.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Už dujas – tūkstančiai eurų
„Beprotiška kaina“, – įsitikinęs gyventojas. Jis už nuo gatvės dujų skirstomojo dujotiekio į savo namą nutiestą gamtinių dujų liniją ir prijungimą prie dujų sistemos paklojo 1050 eurų.
Pasak šiauliečio, iki jo dujų katilo nuo dujų skirstymo spintos gatvėje – 21 metras. Linijos tiesimo metras vertinamas beveik 50-čia eurų.
Ponui Romui pikta, kad plėšiamos krūvos pinigų už tai, kas iš tiesų esą turi visai nedidelę savikainą.
„Pats kadaise buvau šioks toks specialistas, todėl ir dabar nesunkiai paskaičiavau, kokia yra dujotiekio linijos tiesimui sunaudojamų medžiagų savikaina: maždaug po eurą už metalo vamzdžio metrą, dar apie tiek už laidą, plius kraniukai. Ir vienas kitas prietaisas. Viskas“, – klojo šiaulietis.
Nutiesimo ir įrengimo darbo esą taip pat nėra daug: du darbininkai viską padarantys per pusdienį.
Šiauliečiui, paprašiusiam pateikti, jo žodžiais, auksinių darbų sąmatą, esą buvo paaiškinta, kad didžiąją dalį gamtinių dujų linijos nutiesimo į individualų namą sudaro kylantys darbininkų atlyginimai. Tačiau Romui keista: atlyginimai juk tikrai nekyla taip sparčiai, kad darbai brangtų akyse. Esą 2016 metais tokia paslauga kainavusi tik apie 450 eurų, paskui 600, 700...
Maža to, Kalniuko mikrorajono gyventojas teigia, kad žmonės privalėję prisidėti ir prie gatvės skirstomųjų tinklų nutiesimo, projekto parengimo, kitų būtinųjų išlaidų – čia indėlis ne mažiau kaip tūkstantis eurų nuo kiekvieno kiemo.
„Skaičiuoju, kad žmogui, norinčiam naudoti gamtines dujas individualiame name, tai kainuoja apie tris tūkstančius eurų“, – sakė šiaulietis.
Vyrą stebina dar ir tai, kad bandydamas surasti, kas pigiausiai galėtų atlikti dujų linijos nutiesimo ir prijungimo prie dujų katilo paslaugą, jis sužinojo, jog rangovai „tuo klausimu“ tarpusavyje nekonkuruoja – visi vadovaujasi vienodais įkainiais.
Viskas paskaičiuota
Komentuoja Elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovė spaudai Akvilė Adomaitytė:
„Prijungimą prie dujotiekio sudaro trys etapai.
Pirmasis – skirstomojo dujotiekio įrengimas iki gyventojo sklypo ribos. Tuo užsiima tik ESO, o įkainius nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Pagal nustatytus įkainius kaina susideda iš dviejų dalių – pastoviosios ir kintamos dalies, priklausančios nuo atstumo iki dujotiekio.
Antrasis etapas – dujotiekio įrengimas gyventojo sklype iki namo. Tai gali atlikti bet kuri atestuota dujotiekio tiesimo įmonė, gyventojai gali ją pasirinkti savo nuožiūra. Jei kam patogiau, visas paslaugas gali gauti iš vieno tiekėjo.
Trečiasis etapas – dujotiekio įrengimas pastate. Tai – taip pat nereguliuojama veikla, tad gyventojai gali rinktis bet kurią atestuotą dujotiekio tiesimo įmonę.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Norint individualiame name naudoti gamtines dujas, tenka pakloti tūkstančius eurų.
ESO nuotr.
Bendrovės ESO atstovė spaudai Akvilė Adomaitytė informavo, kad dujotiekio tiesimo įmonę gyventojai gali pasirinkti savo nuožiūra. Tačiau ką pasirinkti, kai visi rangovai „šaukia“ vienodą kainą?