
Naujausios
Gamtos mylėtojas svajoja apie danielių bandą
Vaizdingame Knašių kaimo vienkiemyje (Kelmės r.) su žmona įsikūręs Remigijus Merkelis kupinas meilės gamtai. Su meile ir pagarbiai jis kalba apie į inkilą atskridusią gražgalvę, lizde išperėtus laukinių ančių mažylius, apie vos už keliolikos metrų nuo namo besipuikuojančius ir galingai baubiančius elnius per rudenines tuoktuves, apie nuodingas angis, kurias be baimės gali ant krūtinės užsidėti. Apie taikias bites ir naudingus šeškus. Gražuoles stirnaites, prieš kurias nėra rankos pakėlęs, nors medžioja daugiau kaip pusę amžiaus.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Knašių kaimas tiesiog maudosi rudeninės saulės spinduliuose.
Nuo vandens telkinuko akyse kyla rūkas. Beveik be garso nuplaukia antelė. Skarotas eglių šakas apraizgę lengvučiai voratinkliai. Tyla ir ramybė. Tik tolumoje girdisi į pietus išskrendančių paukščių klykavimai ir asfaltu nuriedančių mašinų neįkyrūs garsai.
Tokioje tylioje, šviesioje ramybėje įsikūrusi Remigijaus ir Janinos Merkelių sodyba atrodo kaip gamtos muziejus.
Sodybos šeimininkas džiaugiasi kiekviena čia praleista akimirka. Gamtoje jaučiasi kaip namuose, o kai namai gamtoje – dvigubas malonumas.
Tvenkinuke, salelėje, gamtos mylėtojas padėjo paties padarytą lizdą-namelį antims. Šalia tvenkinuko pasodino lazdynų, kad riešutų galėtų paskanauti ir žiemai sukaupti voveraitės. Pats šeimininkas neima nė vieno riešutėlio.
„Voveraitės lizdus įsitaisiusios pušyse, sunku įžiūrėti. Ant vienos pušies kamieno įtaisiau nedidelį medinį namuką, ten padedu skanėstų voveraitėms. Koks anūkams džiaugsmas į voveraites pasižiūrėti!"– ir pats džiaugėsi R. Merkelis.
Drebulėje lizdą susisukęs suopis. Viename inkile perėjo margaspalvė musinukė, kitame – didžioji zylė.
Sodyboje – ir gandralizdis, iškilęs tarp aukštų pušų. Bet šiemet gandrai neperėjo. Anksčiau sulaukdavo ir trijų jauniklių.
R. Merkelis pasakojo, jog obelyje perėdavo labai retas uoksinis paukštis – gražgalvė. Kai obelį teko nupjauti, peri inkiluose. Gražgalvės minta skruzdėlėmis ir jų lervomis. Šiemet Knašiuose šeimininkas matė keturis kukučius. Tujose, kadagiuose peri ne viena žaliūkė, raudongurklė, geltonosios kielės porelė.
„Už keliolikos metrų nuo namo, beveik į kiemą, sueidavo septyni elniai, matydavau pro virtuvės langą. Kad užtriūbydavo, gražu žiūrėti ir girdėti!“ – pasakojo R. Merkelis apie neseniai vykusias elnių „vestuves“.
Sodyboje lankosi barsukas, paknisa pievelę, ieškodamas grambuolių. Šeimininkas jį vadina draugu, nes barsukas padėjo sunaikinti įkyruoles vapsvas. Bičių, vapsvų įgėlimų barsukai nebijo.
Įvairiose sodybos vietose sustatyti aviliai, sumeistrauti paties šeimininko. Jo žinioje – 60 bičių šeimų. Bitelės visai nepiktos, ištaikiusios saulėtą dieną, dar lekia žiedų ieškoti.
R. Merkelis bitininkavimu susidomėjo jaunystėje, kai gyveno Vidsodyje. Tenykščiuose miškuose yra radęs ne vieną bičių šeimą, susispietusią į dreves. „Girininkas leisdavo man stuobrius nusipjauti ir bites į namus parsivežti“, – prisiminė vyriškis.
Bičių įgėlimo R. Merkelis nė kiek nesibaimina. Svarbiausia yra nejausti baimės, su bitėmis sutarti. Prie bitelių eidamas, tik plaukus pridengia, nes jie skleidžia bites traukte traukiančius magnetinius laukus. Veido neslepia. R. Merkelis anksčiau yra rinkęs bičių nuodus, žiedadulkes.
Knašių kaimo patriotas su bendraklase ir suolo drauge žmona Janina užaugino dvi dukras. Atžalos jo gyvenimo būdo nepasirinko.
Merkeliai Knašiuose apsigyveno maždaug prieš du dešimtmečius. Prieš tai buvo įsikūrę Vidsodyje, susirentę namą. Dar Vidsodyje, parsivežęs iš Panevėžio, R. Merkelis pradėjo auginti vietos gyventojus stebinusius fazanus. Paaiškėjo, jog patelė tik sudėdavo kiaušinius, o perėdavo patinas.
Kai išsikėlė iš Vidsodžio, fazanų nebeaugina, liko tik paties šeimininko padaryta iškamša.
Sodyba Knašiuose užima 15 hektarų. Neseniai R. Merkelis užsodino šešis hektarus nauju mišku.
Medžiotojas savo namuose turi sukaupęs nemažą žvėrių kaukolių kolekciją.
Daugiausia kolekcijoje – stirninų kaukolės, dar yra elnio. „Už sumedžiotą jauną elnią yra tekę sumokėti baudą. Čia – to žvėries galvos iškamša, pats padariau“, – rodydamas pasakojo. Ant sienų – įvairių žvėrių ragai. Šeimininkas mojo ranka: tik menka dalelė visų jo turėtų ragų liko. Išdalijęs, išdovanojęs. Medžioja nuo 16 metų, ilgiau negu pusę amžiaus, yra Pašilėnų medžiotojų būrelio vadovas.
R. Merkelis mėgsta ir žvejoti. 9 kilogramus 300 gramų svėrė viena pagauta gražuolė lydeka. Lydekos-milžinės ir dar dviejų gražuolių galvos – taip pat ant sienos pakabintos.
Už meilę gamtai ir bitininkystę R. Merkelis 2012 metais tuometinio Žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos buvo apdovanotas padėkos raštu. Yra ir kitokių padėkų sulaukęs.
Tačiau didžiausia padėka gamtos mylėtojui – gyvenimas darnoje su gamta. R. Merkelis labai norėtų, kad jo sodyboje ganytųsi danieliai. Dėl grožio, ne dėl mėsos ar pelno. Nežino, ar aplinkosaugininkai leis, ar nekils kitokių kliūčių ar trukdymų. Numatytą teritoriją gluosniais apsodintų, kad tvora būtų amžina. „Žiūrėčiau ir žiūrėčiau į gražius žvėrelius“, – šypsojosi, tarsi dabar matydamas svajonėse besiganančią bandą.
Autorės nuotr.
Remigijus Merkelis pažįstamų vadinamas gamtos mylėtoju. Vyriškis pagarbiai ir su meile kalba ir apie mažiausius paukštelius, ir apie didžiulius elnius.
Sodyboje – pilna inkilų lizdų įvairiausiems paukščiams.
Merkelių sodyboje – saulėtą ir šiltą rudens rudens dieną nuo vandens kylantis rūkas.
Į tokį medinį namuką šeimininkas deda skanėstų voveraitėms.
Nuo jaunystės Remigijus Merkelis bitininkauja. Aviliukai žaismingai atsispindi tvenkinio vandenyje.
R. Merkelis avilius meistrauja pats.
Medžiotojas Remigijus Merkelis turi surinkęs stirnų ir kitų žvėrių kaukolių kolekciją.
Didžiules, kažkada sugautas žuvis primena tik jų galvos.
Seniau Remigijus Merkelis darydavo paukščių ir gyvūnų iškamšas.