
Naujausios
Gėlių kolekcininkas ieško vis naujų žiedų
Nuošaliame Gaižūnų kaime (Pakruojo r.) senoje sodyboje lapoja šimtai veislių gėlių – tulpių, lelijų, narcizų, hiacintų, kelių kitų rūšių. Simboliška, kad žydinti valda – Tulpių gatvėje. Jos šeimininkas Marius Alenčikas užsiima ne tik gėlių auginimu, bet ir selekcija. Gėlininku vyras tapo daugiau nei prieš dvidešimt metų.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Natūralūs gėlynai
M. Alenčiko sodybą nesunku rasti – jau nuo gatvės pusės aukštyn stiebiasi įvairiausių spalvų azijinės ir vamzdelinės lelijos. Vienos žiedus išskleidusios, kitos dar tik ruošiasi žydėti.
Tarp lelijų žiedynus kelia žieminiai česnakai. Gėlininkas paaiškina, kad tai – jo naudojama biologinė apsauga nuo graužikų, nes lauko pelės ėda gėlių svogūnėlius.
Patarimą gintis nuo graužikų česnakais Marius prieš keletą metų rado gėlininkų literatūroje. Pelės pridarė didelių nuostolių – sunaikino bene tris ketvirtadalius lelijų kolekcijos. Šeimininkas skaičiuoja, kad iš turėtų pustrečio šimto lelijų veislių šią vasarą pražydo gal šešiasdešimt.
„Bet šiemet ir paaiškėjo, kad lauko pelėms česnakai – nė motais. Vieną jų lizdą radau kaip tik po česnako šaknimis“, – sako Marius.
Pelių neįveikia ir sodyboje gyvenantys keli katinai. Pilkosios šį pavasarį sugraužė dalį iš gėlininko augintos 460 veislių tulpių kolekcijos. Po žydėjimo kasdamas svogūnėlius, ne vienoje vietoje terado jų lukštus.
Nuostolių augintojui pridaro ir skruzdėlės: mažų skruzdėlynų šiemet M. Alenčikas sodyboje randa neįprastai daug. Vabzdžiai, įsikūrę lelijų lysvėse, naikina jiems trukdančias gėles – žiūrėk, jau ir vysta tai viena, tai kita. Užtat gėlininkas nebaido iš sodybos varnėnų. Kartą pamatė, kaip varnėnų pulkas nutūpė į lelijas ir ėmėsi doroti skruzdėles.
Natūralias gėlių apsaugos priemones naudojantis M. Alenčikas mosteli į rudeniniam tulpių sodinimui paruoštas vagas. Jose kol kas veši žmogui iki juosmens išaugusios balandos.
„Užtat nustelbtos dar įkyresnės piktžolės – galinsogos, liaudiškai vadinamos amerikonkomis, kurias ravėk neravėjęs. Rudenį balandas nupurkšiu ir sodinsiu tulpes į švarias nuo žolių vagas“, – šypsosi gėlininkas.
M. Alenčikas prisimena ne kartą sulaukęs lankytojų klausimų – kuo trešia gėles, kad jos gausiai ir ilgai žydi?
Augintojas nenaudoja cheminių trąšų – padaro gilesnes duobutes, įpila per žiemą sukauptų medžio pelenų. Juos užžeria žemėmis ir sodina gėlių svogūnėlius. Po to užtenka kartą per sezoną gėles palaistyti skiestu raugintu paukščių mėšlu ar dilgėlių ištrauka. Ir šios trąšos – iš sodybos: vištidės bei nupjautų dilgėlių.
Gėlių M. Alenčikas nelaisto – jau įsitikino, kad augalus užgrūdina gamta. Įvairiausiomis spalvomis nuo pavasario iki rudens žydinti kolekcija užima kone pusę hektaro – su laistytuvu nepribėgiosi.
Dešimtys metų tarp žiedų
Marius prisimena kažkada perskaitytą mintį: „Nori būti laimingas – augink gėles“.
Gėles auginti jis ėmėsi beveik prieš ketvirtį amžiaus – 1994-aisiais. Tuomet, kai neteko darbo banke, o kitos vietos bankinės buhalterijos specialistui rasti nepavyko. Marius grįžo pas tuomet Bubiuose (Šiaulių rajonas) gyvenančią mamą. Ji, kaip ir daugelis daugiabučio gyventojų, prie namo turėjo kelis arus daržo. Čia gėlininkas pasodino savo pirmuosius lelijų, kardelių, tulpių svogūnėlius.
„Reikėjo imtis kažkokios veiklos, užsidirbti. Nesu technikos žmogus – nei vairuoju, nei mašinos turiu“, – sako Marius.
Po metų su mama nusipirko sodybą Gaižūnuose. Daugiau nei hektarą užimančiame sodybiniame sklype gėlių lysvės plėtėsi, kol užėmė beveik pusę teritorijos.
„Kažkas kolekcionavimą yra pavadinęs priklausomybe – jei rinkinys pasiekia šimtą, pasidarai ligoniu: azartas skatina ieškoti vis naujų kolekcijos eksponatų. Aš – sunkus ligonis: be tulpių ir lelijų, dar auginu apie šešiasdešimt veislių narcizų, dvylika veislių hiacintų, kitų svogūninių gėlių. Kasmet perku naujų – ir iš stambių prekybininkų, ir iš kitų gėlininkų, ir iš prekybos centrų, pavyzdžiui, leliją 'Umbrija'. Būna retų, naujų veislių svogūnėlių, kainuojančių ir dešimtis eurų.“
Marius neslepia, kad toks hobis gali būti ne tik brangus, bet ir rizikingas: sumokėjęs nemažus pinigus už norimos veislės gėlę, neretai pamato kitokius, nei reklamuoti, žiedus. Arba mugėse įsigytos skirtingų veislių lelijos ima ir pražysta visiškai vienodai!
„Nesąžiningi prekybininkai veikia vieną sezoną, po to dingsta. Ne kartą jų ieškojau „pasiaiškinti“ – neradau. Pasitaikė, kad vieną iš tokių prekiautojų radau sodininkų mugėje kitais metais. Griežtai paklausus, kodėl brangios veislės tulpės (kokias pirkau) pasirodė gana paprastos, moteriškė šoko pasakoti, neva dėl auginimo sąlygų... Supykdė įžūlus prekiautojos melas: kokios bebūtų sąlygos, veislinės gėlės nežydės visiškai kitokia spalva.“
Užtat M. Alenčikas augalus verčiau perka iš pažįstamų gėlininkų.
Pats gėlių svogūnėliais prekiauja Pakruojo turguje, jau yra žinomas šalyje. Klientai suranda net iš kito Lietuvos pakraščio.
„Bet šiemet lelijų svogūnėlių neturėsiu parduoti – reikia atkurti pelių nuniokotą kolekciją“, – sako M. Alenčikas.
Tapo selekcininku
Neįgudusiai akiai ne viena kolekcijos lelija atrodo tokia pati, kaip ir kitos analogiškų spalvų. Marius dalijasi žiniomis – sakykim, Lietuvos gėlininkų išvestos 'Tigro šokis' ir 'Tango spider' skiriasi taškelių forma: ar jie išsidėstę atskirai, ar susilieja į brūkšnius.
Kai kurios lelijos M. Alenčiko kolekcijoje žydi metų metus, kaip tamsiažiedė 'Višenka', kilusi iš Rusijos.
2004-aisiais gėlininkas susidomėjo selekcija, ėmėsi kryžminti lelijas. Pačiu seniausiu gėlininkų naudojamu būdu – nuskynęs vienos lelijos kuokelį su žiedadulkėmis ir pernešęs jas ant parinktos kitos. Per tokių eksperimentų metus M. Alenčikas sukūrė dešimtį lelijų veislių. Gėlininkas vardų joms nėra davęs nei įregistravęs – tai brangiai kainuoja. Tik atmintyje saugo veislės išvedimo metus ir numerį.
„Gėlių selekcija – ilgas darbas: norimos spalvos, žiedų formos lelijos galima sulaukti per penkerius ar šešerius metus. Dirbu su azijinėmis lelijomis. Nes jų svogūnėliai greičiau išauga – per trejus ketverius metus. Vamzdelinių lelijų svogūnėliai auga pusantrų ar porą metų ilgiau“, – sako Marius.
Žinių apie gėlių selekciją, naujienų M. Alenčikas ieško ir įvairiose informacijos priemonėse, ir per pažįstamus. Vyras prieš trylika metų įstojo į Pakruojo gėlininkų klubą.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Gausiai žydinčias lelijas Marius tręšia tik natūraliomis trąšomis.
Mariaus Alenčiko valdose skleidžiasi įvairių veislių lelijos.
Lelijas supančių žieminių česnakų paskirtis – saugoti gėles nuo pelių.
Naujos lelijų veislės Gaižūnuose kuriamos seniausiu gėlininkų metodu – pernešant žiedadulkes nuo vienos gėlės ant kitos.