
Naujausios
GĖLYNAS: ir pavėsinga vieta gali žydėti
Dauguma vienamečių, o ir daugiamečių gėlių mėgsta saulės atokaitą. Tačiau ką daryti, jeigu balkonas į šiaurės pusę arba vienintelė vieta sklype gėlynui įrengti – pavėsyje? Patarimais dalijasi Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Rimanta Vainorienė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pasirinkimas nedidelis, bet įmanomas
Prasidėjus vasarai norisi savo balkonus papuošti gėlėmis. Tačiau ne visi gali pasidžiaugti saulėtais balkonais. Kokie augalai gerai augtų beveik nuolatiniame pavėsyje?
Pasak R. Vainorienės, dauguma vienamečių gėlių yra kilusios iš kraštų, kur daug saulės kaitros, todėl gerai auga saulėtose vietose, jei pakankamai gauna drėgmės. Gerai tinka tokioms gėlėms balkonai, gaunantys rytinės ar vakarinės saulės spindulių.
Šiauriniams balkonams asortimentas kuklus. Gausiai žydės svyrančios fuksijos, Valero, Naujosios Gvinėjos sprigės. Geriau rinktis žalialapes veisles, nes rausvais lapais veislės pageidauja daugiau saulės.
„Nuo birželio iki rudens pavėsingesnėse vietose žydės torenijos, jos vis dar retokai auginamos mūsų balkonuose. Nepamainomos pavėsingesnėms vietoms yra suteros, kitaip vadinamos bakopos. Daliniame pavėsyje gali augti sparnuotoji tunbergija. Šį augalą galime auginti kaip svyrantį ir kaip vijoklinį. Pakantesnės mažiau apšviestoms vietoms – verbenos, gumbinės begonijos, serenčiai, lobelijos, nasturtės“, – vardija R. Vainorienė.
Šiauriniuose balkonuose ypač švelniai atrodo žydinčios neužmirštuolės. Jas galima pasisėti į lovelius iš rudens.
Kompozicijos
Gėlių specialistė sako, kad derinant augalus svarbu žiedų spalvos ir augalų lapija. Galima sudaryti kompozicijas iš vienos spalvos ar atspalvių, arba parinkti kontrastingų spalvų augalus, pavyzdžiui, mėlyną ir oranžinę, raudoną ir baltą (melsvos verbenos, lobelijos, oranžinės spalvos serenčiai, suteros su raudonžiedėmis begonijomis ir t.t.). Galima komponuoti iš tos pačios rūšies, bet skirtingų veislių augalų.
Ypač populiarūs „miksai“, sukurti iš įvairiaspalvių augalų. Tinkami smulkiais žiedeliais žydintys augalai. Lengvumo tokioms kompozicijoms suteikia smulkios viksvos.
Iš rudens į gėlines pasėjus neužmirštuolių, galima pasodinti smulkių svogūninių (krokų, Kaufmano tulpių ir kt.).
Šiauriniams balkonams puošti į kompozicijas patartina įsodinti daugiamečių augalų, pavyzdžiui, žiemių, plektrantų, tramažolių, kurių vešli lapija. Nepamainoma gebenė.
„Plektrantas, arba cimbžieda, puikiai tinka kompozicijoms dėl vešlaus augimo ir svyrančių ilgų ūglių. Dėl gražios lapijos galime auginti batatinius sukučius. Žavingos jų kompozicijos su begonijomis“, – pataria R. Vainorienė.
Pavėsingiems balkonams kompozicijas galima sukurti vien iš daugiamečių augalų. Tada svarbiausias dėmesys augalo lapams, o ne žiedams. Pavyzdžiui, šilingių dekoratyviausi svyrantys gelsvi stiebai ir lapai.
Tręšimas ir priežiūra
R. Vainorienė atkreipia dėmesį, kad augalams gėlinėse kenkia ne tik drėgmės trūkumas, bet ir perteklius. Reikia stebėti, kad augalai neužmirktų. Ypač tai svarbu, jei sodinama į gėlines, kurių dugne nėra skylučių vandens pertekliui nutekėti.
Laistyti reikia tik tada, kai substrato paviršius lengvai apdžiūva. Laistoma anksti rytą arba vakare. Liejama tiek, kad substratas visiškai sudrėgtų ir neliktų sausų vietų.
„Dažniausiai augalai sodinami į durpinius substratus. Jei vazonėliai perdžiūvo, vanduo sunkiai geriasi į durpę. Tada turėtume vazonėlį įmerkti į vandenį, palikti valandai, kad prisigertų. Renkantis substratus balkoniniams augalams patartina rinktis tokius, kurie yra praturtinti vandenį sugeriančiomis medžiagomis, taip ilgiau išsilaiko drėgmė“, – pataria specialistė.
Į substratus prieš sodinant augalus patartina įmaišyti ilgo veikimo trąšų. Jei jų neįterpėte, tręšti reikėtų kas savaitę kompleksinėmis trąšomis, prieš tai gerai sudrėkinus vazonėlį, kad trąšos vienodai pasiskirstytų. Jei augalai blogai auga, mažai žydi, patartina nupurkšti arba palaistyti biostimuliatoriais.
„Kokias trąšas rinktis, kiekvieno augintojo reikalas. Galima rinktis organines trąšas. Jų veikimas švelnesnis, turi svarbių augalams organinių rūgščių“, – sako R. Vainorienė.
Pavėsyje – įspūdingi gėlynai
Kokie augalai tinkami pavėsyje, po medžiais?
R. Vainorienė pavėsingose vietose pataria sodinti daugiamečius augalus. Net ir mažai saulės gaunančiose vietose galima sukurti įspūdingus gėlynus.
Patvoryje, palei sieną augalus gražu susodinti pakopomis. Toliausiai, palei sieną, sodinami aukštesni augalai, arčiau – žemaūgiai, šliaužiantys.
„Pavėsingų vietų augalai dažnai būna plonesniais, dideliais lapais, jiems reikalingas ir didesnis drėgmės kiekis. Drėgnesnėms vietoms parenkami stambūs augalai: gaurės, rodžersijos, daugelis paparčių. Efektingai pavėsingame kampelyje atrodys blakėžudė, iškelianti iki 1,5 metro aukščio žiedynus“, – paaiškina gėlininkė.
Šliaužiantys augalai, visžalės rūšys – mažoji žiemė, paprastoji mietveinė, gebenė lipikė – sparčiai dengiantys žemę augalai.
Norint daugiau spalvų pavėsinguose gėlynuose, patariama pasodinti astilbių, sidabriškais lapais didžialapių brunerų, širdžialapių tiarėlių, įvairių veislių alūnių.
Nepamainomi pavėsio augalai – snapučiai, jie sudaro sąžalynus ir uždengia didelius plotus po medžiais, ir melsvės. Melsvių veislių pasirinkimas didelis – skiriasi kero aukščiai nuo smulkių veislių iki aukštaūgių, lapų margumas, lapų forma. Snapučių lapai rudeniop keičia spalvą, gelsta, rausvėja, todėl dekoratyvūs visą sezoną.
Nedideli, iki 20–30 centimetrų aukščio žemę dengiantys epimedžiai gerai auga po medžiais, sudaro sąžalynus. Labai ištvermingi. Nepersodinti gali augti dešimtmečiais.
Mulčias padeda išsaugoti drėgmę
„Jei augalai stambiais lapais, jie daugiau išgarina vandens, tad ir laistyti juos reikia gausiau. Visžalės rūšys – mažoji žiemė, paprastoji mietveinė, gebenė lipikė – turi odiškus lapus, taupiai naudoja vandenį, juos rečiau ir laistysime. Tręšiame kaip ir visus daugiamečius augalus: pagrindinis tręšimas pavasarį kompleksinėmis trąšomis, vasarą – pagal poreikį“, – sako R. Vainorienė.
Po medžiais augančius augalus specialistė pataria mulčiuoti žievių mulčiu. Atrodys natūraliau, o ir drėgmė išsilaikys ilgiau.
Redakcijos archyvo nuotr.
BALKONAS: Dauguma vienmečių gėlių mėgsta saulę, tačiau kai kurios gėlės puikiai auga ir į šiaurę orientuotame balkone.
SPECIALISTĖ: Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Rimanta Vainorienė sako, kad net ir pavėsingoje vietoje galima sukurti gražų gėlyną. Tiesa, pavėsį mėgsta ne daugelis augalų.
SNAPUTIS: Nepamainomi pavėsio augalai – snapučiai. Jie sudaro sąžalynus ir uždengia didelius plotus po medžiais.
MELSVĖS: Melsvė – dar vienas pavėsyje puikiai augantis augalas. Jų būna nuo aukštų iki žemų, margais ir vienspalviais, įvairių formų lapais.
LOBELIJA: Medžių šešėlyje puikiai augs lobelijos.