
Naujausios
Gėlynų grožis atsiskleidžia tinkamai juos įrengus
Šiaulių universiteto Botanikos sode surengtame seminare „Praktiniai darbai pavasarį sode ir gėlyne“ jaunesnioji mokslo darbuotoja Roberta Dubosaitė-Lepeškevičė pasakojo apie gėlynus, kaip juos įsirengti, kokius augalus sodinti. Pasak specialistės, pagrindinė gėlyno paskirtis – puošti teritoriją ir atkreipti praeivių dėmesį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Auksinė taisyklė
R. Dubosaitė-Lepeškevičė pataria įrengiant gėlynus laikytis auksinės proporcijų taisyklės 3:5:8, tai yra tris dalis teritorijos turėtų užimti gėlynai, penkias dalis – takai, aštuonias dalis – veja.
Svarbiausia gėlynams parinkti tinkamą vietą. Paprastai jie įrengiami paradinėje sklypo dalyje, kad džiugintų akis žiedais, spalvingumu. Daugumai gėlių patinka saulės atokaita ir užuovėja, tačiau galima gėlynus įrengti ir pusiau pavėsingose vietose, tik augalus tuomet reikės rinktis galinčius augti pavėsyje.
Taip pat svarbu gėlyno forma. Jeigu namas ir takai griežtų formų, tuomet ir gėlyną reikėtų rinktis griežtų formų, ir atvirkščiai, jeigu aplinka artima natūraliai, gėlynai taip pat turėtų būti natūralūs, neapibrėžtų formų, kuriuose augtų paprasteni augalai, o ne egzotiniai.
Kuriant bet kokius gėlynų tipus yra svarbus augalų atsikartojimas. „Pavyzdžiui, gėlyne pasodinta viena levanda atrodys atsitiktinė, kad taip nenutiktų, jų turėtų gėlyne būti bent trejetas, kad sudarytų grupelę“, – pataria specialistė.
Pasak R. Dubosaitės-Lepeškevičės, vieni žmonės mėgsta sodinti vienos rūšies augalus, kiti jų gėlyne susodina labai daug ir įvairių, atsiranda netvarka, nors pakaktų trijų keturių rūšių augalų.
Gėlės pasirenkamos atsižvelgiant į aukštį. Jei gėlės sodinamos klomboje, centre sodinami aukščiausi augalai, kuo arčiau krašto, tuo žemesni. Jeigu gėlynas kuriamas prie tvoros ar sienos, augalai taip pat sodinami pakopomis: toliausiai – aukščiausi, arčiausiai – žemiausi.
Aukštaūgiai augalai: arunkai (Aruncus), maklėjos (Macleaya), blakėžudės (Cimicifuga), miskantai (Miscanthus).
Vidutinio aukštumo: ežiuolės (Echinacea), astilbės (Astilbe), šalavijai (Salvia), katžolės (Nepeta), ašuotės (Stipa), rudbekijos (rudbeckia).
Žemaūgiai augalai: alūnės (heuchera), snapučiai (geranium), rasakilos (alchemilla mollis), gvazdikai (Dianthus), levandos (Lavandula), čiobreliai (Thymus).
Ne visi augalai žydi ištisą sezoną, todėl renkantis reikėtų atkreipti dėmesį, kad augalas būtų gražus, ir kai nežydi. Grupuojant gėlyne augalus labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad visų pakopų augalams būtų reikalingos vienodos augimo sąlygos (šviesos poreikis, dirvožemio ph bei drėgnumas).
Dirvos paruošimas
Jeigu savo gėlyne planuojate auginti tik vienmečius augalus, derlingo sluoksnio pakaks iki 20 centimetrų, daugiametėms reikės bent 40 centimetrų sluoksnio. Geriausia naudoti derlingą kompostinę žemę, todėl, pasak specialistės, sklype pravartu turėti kompostinę.
Žemės į būsimą gėlyną reikėtų pripilti šiek tiek daugiau, maždaug 8 centimetrais storesnį sluoksnį, mat jau po pirmojo gero lietaus žemė sukris. Dirvą reikėtų pasiruošti maždaug pora savaičių prieš sodinant augalus.
Jeigu dirvą planuojate tręšti šviežiu mėšlu, jį patartina sumaišyti su durpėmis ir įterpti į dirvą iš rudens. Jeigu mėšlas perpuvęs, galima įterpti ir pavasarį. Mėšlo naudojama 5 kilogramai 1 kv. m.
Jei naudojamos mineralinės trąšos, svarbu atsižvelgti į augalo augimo tarpsnius. Kai augalas augina lapus, jam daugiau reikia azoto trąšų, kai krauna žiedpumpurius – kalio, fosforo. Trąšų beriama 10–20 gramų 1 kv. m. Daugiamečius augalus jau pirmojo žemės purenimo metu rekomenduojama patręšti mikroelementais.
Jau apsodinto gėlyno priežiūrą palengvina mulčias. Specialistė sako, kad labai svarbu, kokiu sluoksniu jį užpilame: jeigu gėlynas jaunas, užtenka 3 centimetrų storio, jei senas – reikės 5–8 centimetrų storio.
Tačiau mulčias turi ir minusų: po juo ilgai laikosi drėgmė (kai kuriems augalams tai gali nepatikti), kartais įsiveisia skruzdėlynai.
Augalai neturi užgožti vieni kitų
Pasak R. Dubosaitės-Lepeškevičės, prieš sodinant augalus labai svarbu pasidomėti, kiek jie plečiasi, kokio dydžio užauga, kad gėlyne augalai neužgožtų vieni kitų.
Žemaūgės gėlės (iki 15 centimetrų aukščio) sodinamos viena nuo kitos 10 centimetrų atstumu, o aukštaūgės – iki 25 centimetrų atstumu.
Labai žemų augalų 1 kv. m sodinama 8–15, žemų – 6–12 augalų, vidutinio aukščio – 3–4 augalai, aukštų – 2–3 augalai.
Jeigu gėlyne sodinsite augalus, kurie linkę labai plėstis (viksvos, vilnotoji notra, kiti), reikėtų kažkuo atriboti nuo vejos ir kitų augalų. Svogūninius augalus, kuriuos reikia kasmet iškasti, į gėlyną galima susodinti su visais vazonėliais, tuomet bus patogu juos iškelti, kai augalai nužydės.
Labai svarbu augalus gėlyne derinti ir pagal spalvą. Pasak specialistės, labai gražiai atrodo kartu žydinčios mėlynos ir oranžinės gėlės (pavyzdžiui, šilagėlės ir raktažolės, snapučiai ir melsvės).
Įdomu tai, kad pilki augalai, pavyzdžiui vilnotoji notra, geltonų gėlių fone įgauna violetinį atspalvį.
Intensyvių spalvų gėlyną, pavyzdžiui, kai dominuoja raudona spalva, sušvelnins baltai žydintys augalai.
Nereikia bijoti gėlyne derinti skirtingus atspalvius, pavyzdžiui, violetinę, šviesiai violetinę ir baltą.
Geltonos ir mėlynos derinį pagyvins keletas violetinės ar oranžinės spalvos augalų.
„Tačiau svarbu, kad gėlės žydėtų vienu metu, priešingu atveju nebus efekto“, – pastebi R. Dubosaitė-Lepeškevičė.
Gėlynų tipai
Gėlynai pagal formą, dydį ir paskirtį skirstomi į keletą tipų.
Peizažinio (laisvo, arba angliško) tipo gėlynai išsiskiria neapibrėžtomis formomis. Jiems galima rinktis įvairių aukščių augalus: astilbes, imperatas ritinines „Red Baron“, šalavijus, rasakilas, snapučius.
Gražiai atrodo ir pavienių gėlių kerai: bijūnai, astilbės, ežiuolės, evemūrai.
Dekoratyvumu išsiskiria parteris. Tokius gėlynus galima išvysti prie dvarų, rūmų. Iš augalų sukuriami ornamentai, griežtos formos, o gražiausiai tokie gėlynai atrodo iš viršaus.
Dar vienas gėlyno tipas – apvadas. Tai siauri gėlynai (ne platesni nei 30 cm ir gėlių aukštis neturi būti aukštesnis nei 30 cm), dažniausiai įrengiami prie takų arba norint įrėminti gėlyną, atskirti sklypo dalis. Apvaduose galima sodinti ir vienmečius, ir daugiamečius augalus: buksmedžius (tik juos reikės nuolat karpyti), našlaites, vilnotaąsias notras, levandas. Galima sodinti vienos rūšies augalus, galima ir kelių (svarbu atsikartojimas).
Lysvaitės, arba rabatės, yra maždaug 0,5–1 metro pločio. Taip pat tinka sodinti prie takų. Jeigu norime ištisą sezoną žydinčios lysvaitės, neapsieisime be svogūninių gėlių. Šiam gėlyno tipui galima rinktis begonijas, šalavijus, celiozijas, žioveinius, gvazdikus, krokus, vėlyvius, našlaites.
Lysvės tipo gėlynas gali būti ir iki 3 metrų pločio ir neribojamo ilgio. Tinka įrengti prie šaligatvių. Šiam gėlynui reikėtų rinktis skirtingų aukščių augalus. Toliausiai sodinami aukščiausi, arčiau tako – žemi.
Daugiaeilis (miksoborderis) gėlynas dažniausiai įrengiamas prie aukštų tvorų, pastatų sienų. Tokio gėlyno plotis – apie 2 metrus. Gali būti dviejų tipų: visi augalai vienodo aukščio ir augalai suderinami skirtingų aukščių. Aukščiausi – arčiausiai tvoros ar sienos.
Visuomeninės paskirties teritorijose gana populiarios klombos. Dažniausiai jos būna apvalios, bet gali būti ir keturkampės. Klombos centras būna aukštesnis už kraštus.
Tikras išsigelbėjimas mažų sklypų savininkams yra gėlinės. Tai dideli vazonai, dėžės ir panašiai, kuriuose galima auginti net daugiamečius augalus. Vienmečiams augalams užteks 30 centimetrų gylio gėlinių, o daugiamečiams reikės 50 centimetrų gylio.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SPECIALISTĖ: Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Roberta Dubosaitė-Lepeškevičė įrengiant gėlynus pataria laikytis auksinės taisyklės: 3 dalys teritorijos – gėlynai, 5 dalys – takai, 8 dalys – veja.
ŠU Botanikos sodo nuotr.
GĖLYNAS: Daugiaeilio gėlyno (miksoborderio) pavyzdys ŠU Botanikos sode.
KLOMBA: Klombos tipo gėlyno įrėminimui galima naudoti buksmedžius, ornamentas kuriamas iš vienmečių augalų.
SPALVOS: Pavasarinis spalviškai puikiai suderintas derinys– šilagėlė ir pavasarinė raktažolė.
LAISVĖ: Peizažiniai, laisvi arba angliško stiliaus – šie gėlynai išsiskiria gėlių įvairove. Juose dažniausiai auginami daugiamečiai augalai. Čia dera ir egzotiniai, ir paprasti pievų augalai.
DERINYS: Gėlyne galima derinti ir vienos spalvos augalus, pavyzdžiui, hibridines rykštenes su rudeninėmis saulainėmis.
GĖLINĖ: Gėlinės – puikus pasirinkimas nedideliuose sklypuose. Vazonuose galima sukurti netgi alpinariumą.