
Naujausios
Gydytoją užbūrė tapyba ant šilko
Joniškyje gyvenanti gydytoja oftalmologė Rita Samienė prieš metus susirgo tapymo ant šilko liga, kuria užsikrėtė nuo dukters Unės, stačia galva pasinėrusios į spalvų, magiškai ryškėjančių ant lengvos kaip pūkas medžiagos, pasaulį. Moteris atrado savyje glūdėjusią meno gyslelę, kuriai dabar leidžia lietis per kraštus. Gydytoja teigia, kad jai – dar ir politikei, rajono Tarybos narei, toks užsiėmimas suteikia ramybės, nuneša tarsi ant sparnų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Tapyti šaliai, skarelės, kaklaryšiai
Iš dailios nedidelės dėžutės tarsi iš gausybės rago gydytoja Rita Samienė vieną po kitos traukia nesibaigiančias kaklaskares, šalius, palaidinukes, kaklaryšius. Pastelinių spalvų raibuliuojantys burbulai, lapai, lašai liete liejasi prieš akis. Šilkas, pasak joniškietės, dėl to jai ypač patinka, kad yra be galo lengvas, plonas, vos juntamas ant odos. Jis užima labai mažai vietos. Ne veltui sakoma, kad nuotakos suknelė iš šilko turėtų tilpti traukiant ją per vestuvinį žiedą.
Gydytoja prisimena, kaip dukra Unė, per studijų mainų programą išvykusi į Stambulą (Turkija), būtent ten susižavėjo vietinių įvaldyta ebru technika. Ebru menas – tai tapyba ant vandens, naudojant gamtinius marmuravimo dažus. Teptuku ant specialiu gamtiniu tirštikliu–jūros dumbliais – sutirštinto vandens taškomas norimų spalvų fonas, kuris vizualiai primena marmuro raštą. Tada ebru lazdelėmis, panašiomis į adatas arba vąšelius, tik be lenktų galų, ir ebru šukomis ant vandens formuojami įvairiausi raštai ir ornamentai. Gautas piešinys perkeliamas ant popieriaus arba kitų natūralių medžiagų, jas uždengiant ant vandens ir nutraukiant.
Liko aptaškytos užuolaidos
„Dukra iš pradžių mėgavosi piešdama tulpes, kitas gėles, o paskui perėjo prie abstrakcijų. Grįžusi iš Turkijos ji pasiūlė ir man pamėginti. Negaliu sakyti, kad jau įvaldžiau šią techniką, labiau esu dukros talkininkė. Aš jai sakiau, kad už visą bendrą darbą man priklausys 20 procentų skaromis, nes daug pastangų įdėta ir dirbant langų užuolaidos dažais nutaškytos. Turbūt tokiam užsiėmimui reiktų atskirų dirbtuvių“, – teigia Rita Samienė.
Šilkas, pasak gydytojos, dar apdorojamas specialia medžiaga, kad raštas nebluktų. Dirbant reikia greitai suktis, nes šalius ar skareles reikia iš karto nudažius praskalauti ir džiovinti, bet neperdžiovinti. Po to – lyginti.
Teikia džiaugsmą ir nusiraminimą
„Šis užsiėmimas tarsi meditacija ir išsilaisvinimas. Raštai nesikartoja, visada įdomūs, kitokie. Manau, kad dabar, kupinoje įtampos, erzelio kasdienybėje tai yra puiki priemonė sau padėti atitrūkti, nusiraminti ir suteikia didelį džiaugsmą, – sako medikė. – Dailės mokyklos niekada nelankiau, tad nežinau, iš kur ateina tas noras saviraiškai. Bet jis atsirado tik brandesniame amžiuje“.
Joniškietė pasakoja, kad šilko liga tapusi tokia stipri, jog vienu metu net naktimis keldavosi piešti, kol neišblėso įkvėpimas, galvoje šmėžuojantys vaizdiniai.
„Įkvepia patirti įspūdžiai. Grįžusi iš kelionės po Japoniją labai norėjau ant šilko atkurti sakurų žiedus. Tai ir padariau. Kitą sykį ruošiausi į draugės jubiliejų. Prie juodos suknelės labai reikėjo šalio. Išmarginau jį ginkmedžio lapais. Artėjant Velykoms, papuošiau šalikėlį viščiuko atvaizdu“, – vardija medikė.
Ginkmedžio lapus, vyro kaklaskarės giles ji piešė naudodama kontūrams specialius dažus, kurie sulaiko į šalis sklindančias spalvas.
Visus šilko darbus gydytoja apsiuva rankomis.
Ritos Samienės ir jos dukros Unės darbai šiemet jau buvo eksponuoti Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje surengtose rajono tautodailės darbų ir velykinėje parodose.
Barboros Radvilaitės portretas
Gydytoja, pradėjusi piešti ant šilko, tapybos įgūdžius dar labiau išlavino kurdama Barboros Radvilaitės portretą. Joniškietė pasakoja dalyvavausi įkvepiančioje paskaitoje apie iškilias Lietuvos moteris, taip pat kadaise gal penkis kartus mačiusi šviesaus atminimo aktorės Rūtos Staliliūnaitės sukurtą Barboros Radvilaitės vaidmenį, užsidegė būtinai turėti jos paveikslą.
„Gal penkerius metus ieškojau žmogaus, kuris galėtų garsios kunigaikštienės portretą nutapyti ir neradau. Tad vieną dieną nusprendžiau, kad pati nupiešiu. Dabar draugai, apsilankę svečiuose, vis klausia, kieno tai darbas. O pamatę apačioje mano inicialus nustemba: „Nejaugi?“ – pasakojo Rita Samienė.
Autorės nuotr.
Rita Samienė sako, kad tapymas ant šilko ramina ir teikia džiaugsmą.
Rita Samienė vyrui skirtą kaklaskarę papuošė gilių piešiniu.
Ebru technika tinka ir kaklaryšiui.
Ant šilko juostelės galima pakabinti papuošalą.
Iš nedidelės dėžutės gydytoja vieną po kito traukė dukros Unės sukurtus šalikėlius, prie kurių ir ji pati prisidėjo.
Klasika – balta ir juoda spalvos.
Akiai malonūs marmuriniai raštai.
Kai prireikė šalikėlio prie šventinės suknelės, gydytoja ant šilką išpiešė ginkmedžio lapais.
Velykinis Ritos Samienės piešinys ant skarelės.
Ritos SAMIENĖS nuotr.
Šį šalikėlio piešinį Rita Samienė nutapė po kelionės į Japoniją.
Ritos Samienės šalikėliai išmarginti gėlių žiedais ir onamentais.