
Naujausios
Gyventojai laukia statybininkų
Daugiabučio renovacijos nekantriai laukia Šiaulių miesto Vilniaus gatvės 99 daugiabučio namo gyventojai. Jau pasirašyta statybos rangos darbų sutartis. Tai – pirmasis namas Šiauliuose, kuris bus renovuojamas pagal Savivaldybės energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programą. Rangovas UAB „Aiba“ pradeda projektavimo darbus, netrukus prasidės ir renovacija.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Už renovaciją
„Namo gyventojų dauguma balsavo "už" ir aš kėliau ranką, nenorėjau stabdyti renovacijos ir kenkti jaunesniems kaimynams“, – „Šiaulių kraštui“ sakė pensininkė Irena Jakimavičienė.
Moteris džiaugėsi, kad po renovacijos name bus šilčiau, o už buto šildymą reikės mokėti mažiau, nors ji ir gaudavo kompensaciją už šildymą. Pašnekovės nuomone, centrinėje miesto dalyje stovintis daugiabutis po renovacijos ne tik patraukliau atrodys, bet ir gerokai padidės butų kaina. Pensininkei visas išlaidas kompensuos valstybė.
„Renovuotų namų balkonai labai patikimi atrodo, noriu, kad ir mano balkonas toks būtų. Bus įdėtos užsidarančios laiptinės durys, pašaliniai negalės vaikščioti, tik svarbu, kad darbai būtų atlikti kokybiškai“, – sakė pašnekovė.
Kitas daugiabučio gyventojas Bronius Mitkevičius pasakojo, kad reikėjo ilgai įtikinėti gyventojus, bet vargas atsipirko.
„Už" pasirašė 17 iš 24 gyventojų. Tai kur kas daugiau, nei reikalaujamas 51 procentas“, – sakė jis. Pensininko teigimu, Savivaldybė per mažai dirbo, kad žmonėms būtų pateikta išsami informacija, kuri padėtų apsispręsti dėl renovavimo.
„Mes iš dviejų planų išsirinkome atskiras dalis. Pasirodo, projektuotojai pamiršo įtraukti pamatų apšiltinimą“, – pasakojo B. Mitkevičius. Anot jo, kita problema – statybininkų trūkumas. Tik iš kelinto karto pavyko surasti rangovus.
Pašnekovas džiaugėsi, kad po renovacijos išlaidos už šildymą bus kone dešimt kartų mažesnės. „Už dviejų kambarių buto šildymą mes mokėdavome 500 litų“, – neslėpė jis.
Iš viso – 18
Iš viso pirmajame modernizavimo etape buvo atrinkta 18 daugiausiai šiluminės energijos suvartojančių daugiabučių namų.
Buvo parengta 18 daugiabučių namų atnaujinimo investicijų planų. Penkiolikos daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai yra pritarę parengtų atnaujinimo investicijų planų įgyvendinimui.
Buvo pateiktos paraiškos dėl finansavimo. 9 daugiabučių namų atnaujinimui yra gautas finansavimo įstaigų pritarimas. Iš jų 8 projektų įgyvendinimui buvo pradėti techninių darbo projektų ir statybos rangos darbų pirkimai. Minėto daugiabučio Vilniaus gatvėje 99 modernizavimui yra pasirašyta statybos rangos darbų sutartis.
„Šiuo metu vyksta šešių daugiabučių namų atnaujinimo projektų įgyvendinimo techninių darbo projektų ir statybos rangos darbų pirkimai. Dalis pirkimų vyksta ne pirmą kartą, nes per Centrinę perkančiąją organizaciją nepavyko nupirkti. Šiuo metu perkama per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą“, – sakė Šiaulių regiono plėtros agentūros direktorė Jolita Butkutė.
Yra keičiančių nuomonę
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus specialistas Vitalijus Matuzas informavo „Šiaulių kraštą“, kad antrajame daugiabučių gyvenamųjų namų renovavimo etape Šiauliuose iš viso atrinkta 30 namų. Jiems rengiami renovavimo investicijų planai. Nerimą kelia tai, kad dalis gyventojų netvirtina parengtų investicijų planų ir atsisako renovacijos, kuriai anksčiau buvo pritarę.
Nerimą taip pat kelia ir kita aplinkybė. Projektuotojai – UAB Projektų rengimo centras – vėluoja pateikti investicijų planus.
„10–12 planų pateikė, o kitus pateikti vėluoja apie pusantro mėnesio“, – sakė V. Matuzas.
Jo žodžiais, nors už investicijų planų parengimą sumoka valstybė, šie pinigai gali būti išmesti į balą, jeigu gyventojai persigalvoja ir atsisako renovuoti savo daugiabutį.
Kodėl žmonės keičia nuomonę, nors anksčiau renovacijai pritarė?
„Pamato kainas ir išsigąsta“, – sakė specialistas. Darbų kaina priklauso nuo pasirenkamų statybinių medžiagų ir technologijų. Kiekvieno namo renovavimo kaina yra skirtinga.
Galima rinktis
„Projektuotojai pasiūlo du namo renovavimo variantus: vieną – pigesnį, kitą – brangesnį“,– paaiškino specialistas.
Pigiau galima padaryti tai, kas būtina, o už brangiau projektuotojai siūlo viską, kas tik įmanoma: ir rekuperacines sistemas, ir saulės kolektorius. Esą kartais renovavimo kaina siekia nuo aštuonių iki devynių šimtų už kvadratinį metrą. „Bet juk nebūtina visų siūlomų darbų įtraukti į renovavimo projektą“, – patarė V. Matuzas.
Jo žodžiais, gyventojams pasirinkus, kurie darbai bus daromi, o kurie – ne, investiciniai planai taisomi ir vėl iš naujo svarstomi. Bet dėl to gaištamas laikas. Pasirenkant renovavimo būdą, apie pusę namų gyventojų renkasi pigesnį, tinkuojamą, kiti – brangesnį, vėdinamą fasadą.
Specialistas priminė, kad sudarytos ypač palankios sąlygos daugiabučiams renovuoti: valstybė apmoka investicinių planų parengimą, techninį projektą ir techninę priežiūrą, dvejų metų projekto įgyvendinimo administravimo išlaidas, kompensuoja 40 procentų energiją taupančių darbų vertės. Pensininkams už renovavimą valstybė kompensuoja 100 procentų.
Kartu su banko paskola gyventojai už šildymą mokės 10 procentų mažiau. Išsimokėjus paskolą už renovaciją, išlaidos šildymui gerokai sumažės.
Kaltina Savivaldybę lėtumu
Šiaulių regiono plėtros agentūros direktorė Jolita Butkutė apgailestavo, kad Šiaulių miesto savivaldybė vėluoja įgyvendinti antrąjį daugiabučių gyvenamųjų namų renovavimo etapą.
J. Butkutė priminė aplinkos ministro Valentino Mazuronio įspėjimą, kad tik tiems namams, kurių renovavimo darbų sutartys bus pasirašytos šiemet, valstybė garantuoja 40 procentų paramą. Kitąmet pasirašytoms sutartims parama gali būti mažesnė.
„Savivaldybės darbuotojai turėtų dirbti neformaliai, dažniau susitikti su gyventojais, atsižvelgti į jų norus ir nuomonę, pagal gyventojų pageidavimą ištaisyti investicinius planus, tada žmonės neatsisakytų renovavimo“, – sakė agentūros direktorė.
Renovadieniai gyventojams
Aplinkos ministerija liepą paskelbė renovadienių mėnesiu.
Pasak aplinkos viceministrės Daivos Matonienės, liepos mėnesį gyventojams bus organizuojami renovadieniai tiesiog prie atnaujinamų namų pastolių. Renovadienių grafikus sudarys ir paskelbs savivaldybės. Žmonės bus konsultuojami juos dominančiais klausimais – sužinos, nuo ko pradėti daugiabučio modernizavimo procesą, susipažins su aktualia renovacijos statistika.
Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo programą šalyje iš viso yra parengti ir suderinti 1643 namų energinio efektyvumo didinimo projektai. Iš jų 1222 namų gyventojai jau yra pritarę šių projektų įgyvendinimui.
999 daugiabučiams atnaujinti gautas finansinių įstaigų pritarimas. Iš jų 791 projektui įgyvendinti buvo pradėti rangos darbų pirkimai, o 500 namų atnaujinti pasirašytos rangos darbų sutartys. Šiemet jau baigti modernizuoti 27 daugiabučiai.
Jono TAMULIO nuotr.
SUTARTIS: Šiemet pasirašyta renovavimo darbų sutartis Vilniaus gatvės 99 daugiabučiui garantuoja 40 procentų valstybės paramą. Netrukus čia prasidės statybos darbai.
TAUPYMAS: Vilniaus gatvės 99 namo gyventojas Bronius Mitkevičius džiaugėsi, kad po renovacijos išlaidos už šildymą bus mažesnės. „Už dviejų kambarių buto šildymą mes mokėdavome 500 litų“, – sakė gyventojas.
KOMPENSAVIMAS: Pensininkė Irena Jakimavičienė su džiaugsmu pritarė renovavimui, nes 22 tūkstančius litų siekiančias jos buto renovavimo išlaidas 100 procentų kompensuos valstybė.