
Naujausios
Į daržus skubėti neleidžia lietus
Nors kalendoriuje balandžio pabaiga, bet lauke šalta ir drėgna. Toks oras ne tik nemalonus, bet ir neleidžia daržininkams išeiti į laukus. Ką visgi reikėtų suskubti pasėti ir sodinti, o ką geriau palaukti, pataria Šiaulių apskrityje daržoves auginantys ūkininkai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Salotų jau turi
Šiaulių rajono ūkininkas Antanas Baliutavičius sako, kad jau ima salotinių sultenių, špinatų ir svogūnų laiškų derlių, o štai į laukus įvažiuoti neleidžia lietingas pavasaris, nors jau būtų pats laikas sodinti kopūstų daigus.
Sultenių ūkininkas pasėja rudenį. Iki žiemos augalas suformuoja skroteles, kurios puikiai žiemoja, atlaiko net -15 laipsnių šaltį, o pavasarį jau galima rauti salotų gūželes. „Sultenės labai populiarios Vokietijoje, o lietuviai prie jų dar tik pratinasi“, – sako A. Baliutavičius.
Morkas ir ankstyvuosius burokėlius ūkininkas jau pasėjo balandžio viduryje. Bulves planuoja sodinti gegužės pradžioje, kai pradžius dirva. Kitais metais, kai nebūdavo taip vėsu ir šlapia, bulves pasodindavo ir balandžio pabaigoje.
„Ankstyvųjų morkų vegetacija yra 100 dienų, o vėlyvųjų – 140 dienų, todėl sėjame kuo anksčiau“, – sako ūkininkas.
Ankstyvųjų kopūstų daigai jau susodinti ir pridengti agroplėvele. Jiems teko pajusti šalnų, tačiau ūkininkas sako, kad pridengtiems daigams šalna iki -5 laipsnių yra nelabai baisi.
A. Baliutavičius augina ir daug agurkų. Vienų veislių agurkus sėja tiesiai į dirvą, o kitų daigai jau auga indeliuose. Kol kas nei pomidorų, nei agurkų daigų ūkininkas į nešildomus šiltnamius neneša.
„Jeigu pomidorų daigus norite išnešti į šiltnamį, turėtumėte jį šildyti“, – pataria ūkininkas.
A. Baliutavičius sako, kad kiekvienas pavasaris vis kitoks, ir reikia prisitaikyti prie gamtos, o ne kovoti su ja. „Pernai, kai sodinome ankstyvuosius kopūstus, buvo didelis vėjas, o žemė sausa kaip pelenai, bet laistėme, ir kopūstai užaugo“, – prisimena ūkininkas.
Nežiūri daržininkas ir į mėnulio kalendorių, sėja ir sodina tada, kai leidžia oro sąlygos. „Jeigu dar į mėnulį žiūrėsi, ruduo ateis, kol pasodinsi“, – juokauja A. Baliutavičius.
Reikia paskubėti sėti morkas
Kelmės rajono ūkininkas daržininkas Algimantas Vaupšas sako, kad jeigu dar nepasėjote morkų, reikėtų suskubti tai padaryti. Dabar pats laikas sėti ir ankstyvuosius burokėlius.
Pasak ūkininko, kai vėluoja sėja, vėluoja ir derlius. Kartais būna, kad kai kurios daržovės nespėja užderėti.
„Pernai dalį morkų pasėjome gegužės viduryje, lietaus nebuvo du mėnesius, morkos pradėjo dygti tik liepos pabaigoje ir nespėjo užaugti. Morkos ilgai dygsta, joms turi būti labai geros sąlygos“, – pažymi A. Vaupšas. Ūkininko ilgametė patirtis rodo, kad morkas geriausia pasėti kuo anksčiau, tuomet jos spėja užaugti ir nebūna sukirmijusios.
Ūkininkas ankstyvąsias bulves pasodino prieš porą savaičių, o vėlyvesnių veislių sodinti dar neskuba, taip pat laukia, kol pradžius laukai.
Anksti ūkininkas pataria sėti žirnius (kovo pabaigoje – balandžio pradžioje), nes jie nebijo šalnų, be to, tuomet jų nepuola kirminai ir kiti parazitai. Šiltnamiuose jau galima sėti salotas, ridikėlius.
Jau antra savaitė ūkininkas laukia, kada liausis lietūs, pradžius dirvos ir bus galima važiuoti sodinti kopūstų ir bulvių.
Sužydėję augalai ir parskridę paukščiai – pavasario pranašai
Profesorius Stasys Nacevičius (1881–1947), Lietuvos agronomas selekcininkas, fenologijos mokslo, daržovių selekcijos ir sėklininkystės pradininkas Lietuvoje, rekomenduodavo sėti ir sodinti sužydėjus, sužaliavus tam tikriems augalams, parskridus paukščiams, kurie ir yra tikrieji pavasario pranašai.
Pavyzdžiui, pražydus ankstyvajam šalpusniui, gluosniui, pradėjus augti žieminiams rugiams, parskridus gandrui, palankus metas sėti morkas, burokėlius, pastarnokus, ridikėlius, salotas, špinatus, daugiamečius svogūnus, žirnius, sodinti krienus, rabarbarus, topinambus, šparagus.
Kai sužaliuoja paprastoji ieva, pražysta baltažiedė plukė, užkukuoja gegutė, parskrenda kregždės, sėjamos gelteklės, petražolės, pupos, salotos, svogūnai, špinatai, pekininiai kopūstai, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvumo gūžiniai kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, žirniai, sodinami ankstyvųjų gūžinių kopūstų, brokolių, žiedinių kopūstų, porų, salotų daigai, svogūnų sėjinukai, salierai.
Kai pražysta paprastoji alyva, sėjami agurkai, aguročiai, cukinijos, patisonai, moliūgai, pupelės, sodinami vidutinio ankstyvumo ir vėlyvumo gūžinių ir žiedinių kopūstų daigai, pomidorų daigai.
Redakcijos archyvo nuotr.
DARŽOVĖS: Kad daržovių derlius nenuviltų, ūkininkai pataria sėjant ir sodinant žiūrėti į oro sąlygas, o ne į kalendorių ar mėnulį.
ŪKININKAS: Kelmės rajono ūkininkas Algimantas Vaupšas, kaip ir kiti Šiaulių apskrities regiono daržovių augintojai, laukia, kada liausis lietūs ir bus galima laukuose sodinti bulves bei kopūstų daigus.
MORKOS: Anksti pasėtos morkos greičiau užauga, mažiau kirmija.