
Naujausios
Į turistų širdis siūlo eiti per skrandį
Į Šiaulius atvykstančių turistų širdis šiauliečiai nori nueiti per skrandį – suvilioti „Saulės skonio“ patiekalais. Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytojai, būsimieji virėjai ir konditeriai pakvietė į tokių patiekalų pristatymą-degustaciją.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Koks kulinarinis Šiaulių išskirtinumas?
Šiaulių turizmo informacijos centro (TIC) direktorė Rūta Stankuvienė įsitikinusi, jog turistus būtų galima suvilioti ne tik lankytinais objektais, bet ir maistu.
Panaši idėja išbandyta inicijuojant žiemos akciją „Žiemos skonis“ – prie jos prisijungė aštuonios miesto kavinės, šiuo sezonu pasiūliusios paragauti kažką ypatingo.
Pakvietusi apskrities maitinimo įstaigų vadovų, virtuvės šefų R. Stankuvienė siūlė gaminti „Saulės skonio“ patiekalą, atskleidžiantį regiono savitumą. Kiekviena įstaiga kviečiama turėti specialaus asortimento gurmanišką patiekalą, taip pat bendru sutarimu gaminti vieną ypatingą karštą patiekalą, desertą ir gėrimą.
„Esame ne Paryžius ar Londonas, todėl mažiems miestams labai svarbios gurmaniškos kelionės. Šioje srityje labai padirbėję latviai. Pavyzdžiui, turi Liepojos menkę, reprezentuojančią prie jūros esančios Liepojos tapatybę. Šį patiekalą galima rasti daugelyje Liepojos kavinių“, – pavyzdį pateikė R. Stankuvienė.
Prieš keletą savaičių Rygos-Gaujos regionas susivienijo ir visus metus skirs gurmaniškoms kelionėms, bus rengiamos degustacijos, maisto festivaliai.
TIC vadovė svarsto, jog išskirtiniai patiekalai galėtų sustiprinti maitinimo įstaigų kitoniškumą, identitetą, kartu į Šiaulius atvykęs turistas rastų paragauti to, ko nėra kituose regionuose.
Pasak R. Stankuvienės, gurmaniški patiekalai būtų įdomūs ne tik turistams, bet ir patiems šiauliečiams.
Svarstoma, galbūt ateityje bus galima daryti kažką panašaus į „Skonių pasą“, kokį susikūrė susivienijusios Kauno regiono kavinės. Arba – ateityje Šiauliai galėtų išaugti iki kulinarinio „Saulės kelio“, kurį papildytų edukacijos, kita veikla.
Gurmaniški skoniai – iš būsimų virtuvės šefų
„Saulės skonio“ patiekalus pasiūlė Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus būsimi virėjai ir konditeriai.
Vadovaujami profesijos mokytojų Ingridos Vaišnorienės ir Gintos Marčenkienės, degustacijai mokiniai paruošė karštą patiekalą – šamo filė kepsnį „Saulės takas“. Jis pagardintas šaltalankių padažu, paserviruotas su daržovių muslinais, bolivine balanda.
Profesijos mokytoja Daiva Vidugirienė vadovavo deserto gamybai – patiektas pyragaitis „Saulės simfonija“. „Šis pyragaitis turi būti lengvas“, – sluoksniuotą desertą apibūdino mokytoja.
Šie patiekalai yra laimėję trečiąją vietą profesinio meistriškumo konkurse.
Degustacijoje dalyvavę maitinimo įstaigų vadovai ir virtuvių šefai diskutavo apie skonio ypatybes, išsakė savo nuomonę apie patiekalus, gaminimo niuansus, jų savikainą ir galimą kainą.
Dalyvių nuomone, šamo filė galėtų atsidurti kavinių meniu. Itin išgirtas patiekalo ryškiaspalvis serviravimas, atitinkantis Saulės tematiką. Diskusijų sulaukė desertas – šefai pareiškė savo nuomonę, kaip jį interpretuotų savitai. Buvo svarstoma, jog pyragaitis tiktų ne visoms kavinėms dėl gaminimo ypatybių.
Ar turizmo specialistams pavyks suvienyti apskrities kavines bendrai idėjai, paaiškės ateityje, kai dalyviai įvertins patiekalų pritaikymą būtent jų įstaigoje, pabandys juos patys pagaminti.
Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyrius pasidalijo išskirtinių patiekalų receptais ir su „Šiaulių kraštu“.
Mėlynojo šamo kepsnys „Saulės takas“
Reikės: 100 g mėlynojo šamo filė, alyvuogių aliejaus, citrinos sulčių, druskos, baltųjų pipirų (pagal skonį).
Morkų muslinui: 20 g svogūnų, 40 g sviesto, 50 g morkų, 50 g grietinėlės, druskos, pipirų pagal skonį.
Kaliaropių muslinui: 30 g svogūnų, 80 g kaliaropių, 30 g sviesto, 40 g grietinėlės, druskos, pipirų pagal skonį.
200 g bolivinių balandų, 500 g vandens, druskos pagal skonį.
Keptoms apvirtoms daržovėms: 100 g žiedinių kopūstų, 100 g brokolių, 50 g morkų, 300 g vandens, 10 g vyno acto, druskos pagal skonį.
Šaltalankių padažui: 100 g šaltalankių arbatos, 150 g žuvies sultinio.
Marinuota mėlynojo šamo filė apkepinama iš abiejų pusių. Kaliaropės kepinamos, dedami svogūnai ir pilama grietinėlė, kaitinama iki užvirimo. Masė sutrinama iki vientisumo. Kaliaropių muslinas sumaišomas su bolivinėmis balandomis. Išverdamas morkų muslinas. Iš šaltalankių arbatos ir žuvies sultinio išverdamas padažas. Apvirtos daržovės trumpai apkepinamos svieste. Dedama į lėkštę ir puošiama gražgarstėmis.
Pyragaitis „Saulės fantazija“
Šokoladiniam biskvitui reikės: 50 g miltų, 90 g cukraus, 3 kiaušinių, 25 g kakavos, 15 g krakmolo, 5 g vanilinio cukraus, 1 g druskos.
1 kremui: 80 g sviesto, 180 g cukraus, 4 kiaušinių baltymų, 120 g kondensuoto pieno, 15–18 g želatinos, 155 g vandens, 3 g citrinos rūgšties, 22 g kakavos.
2 kremui: 40 g sviesto, 90 g cukraus, 2 kiaušinių baltymų, 60 g kondensuoto pieno, 7–9 g želatinos, 78 g vandens, 2 g citrinos rūgšties.
Papuošti: šokolado, uogų, skaidrių drebučių, citrinos sulčių, pabarstukų.
Pagrindui naudojama biskvitinė tešla.
1 kremas. Želatina su virintu šaltu vandeniu (55 g) brinkinama apie 30 minučių, po to pašildoma. Iš sviesto, kakavos ir kondensuoto pieno padaroma košelė. Iš vandens (100 g) ir cukraus verdamas sirupas. Tuo pačiu metu plakami atšaldyti baltymai. Sirupui išvirus iki 85–90 procentų cukraus koncentracijos – karštas sirupas pilamas plona srovele į išplaktus baltymus (į baltymus prieš tai įdedama citrinos rūgšties). Mišinys plakamas tol, kol pravėsta. Po to į mišinį supilama ištirpinta želatina, lėtai įmaišoma sviesto, kakavos ir kondensuoto pieno košelė. Kremas padalinamas pusiau. Į vieną dalį papildomai įdedama kakavos (dėl aktyvesnės spalvos).
2 kremas. Želatina su virintu šaltu vandeniu (28 g) brinkinama apie 30 minučių, po to pašildoma. Iš sviesto ir kondensuoto pieno padaroma košelė. Iš vandens (50 g) ir cukraus verdamas sirupas. Tuo pačiu metu plakami atšaldyti baltymai. Sirupui išvirus iki 85–90 procentų cukraus koncentracijos – karštas sirupas pilamas plona srovele į išplaktus baltymus (į baltymus prieš tai įdedama citrinos rūgšties). Mišinys plakamas tol, kol pravėsta. Po to į mišinį supilama ištirpinta želatina, lėtai įmaišoma sviesto ir kondensuoto pieno košelė.
Ant šokoladinio pusgaminio užpilami trys skirtingų spalvų sluoksniai. Pašaldoma. Formuojami norimos formos pyragaičiai. Ruošiant kvadratinės formos pyragaičius, būna didesnė išeiga (mažiau nuostolių).
Suformuotas pyragaitis puošiamas skaidriais drebučiais, šokoladiniu papuošimu, pabarstukais ir uogomis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Mėlynojo šamo kepsnys „Saulės takas“ su šaltalankių padažu.
Sluoksniuotas pyragaitis „Saulės fantazija“.
Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė svarsto, jog turistus galima suvilioti ne tik lankytinais objektais, bet ir išskirtiniu maistu.
Būsimieji virtuvės šefai gamino gurmanišką mėlynojo šamo kepsnį, laimėjusį apdovanojimą profesinio meistriškumo konkurse.
Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus būsimi padavėjai meistriškai aptarnavo degustacijos dalyvius.