Įsibėgėja sezoninė prekyba naminiais paukščiais – kaip neapsigauti

Įsibėgėja sezoninė prekyba naminiais paukščiais – kaip neapsigauti

Įsi­bė­gė­ja se­zo­ni­nė pre­ky­ba na­mi­niais paukš­čiais – kaip neap­si­gau­ti

Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos (VMVT) Gy­vū­nų svei­ka­tin­gu­mo ir ge­ro­vės sky­riaus vy­riau­sio­sios ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jos Auš­ros Leš­čins­kai­tės-Pet­raus­kie­nės tei­gi­mu, ruo­šian­tis įsi­gy­ti vie­na­die­nių viš­čiu­kų ar ki­tų na­mi­nių paukš­čių jau­nik­lių, vi­suo­met pra­var­tu ži­no­ti ke­lis es­mi­nius rei­ka­la­vi­mus.

Vi­sų pir­ma, paukš­čius re­ko­men­duo­ja­ma pirk­ti iš pa­ti­ki­mų pre­kiau­to­jų – gy­vais paukš­čiais pre­kiau­ti ga­li tik ati­tin­ka­mus lei­di­mus tu­rin­tys as­me­nys ir paukš­ti­nin­kys­tės ūkiai. Vi­si paukš­čių pre­kiau­to­jai tu­ri bū­ti įre­gist­ruo­ja­mi spe­cia­lia­me re­gist­re. Pre­kiau­ti ga­li­ma tik to­se mies­tų, mies­te­lių, kai­mų tur­ga­vie­tė­se ar ki­to­se vie­to­se, su­de­rin­to­se su sa­vi­val­dy­bė­mis ar se­niū­ni­jo­mis.

Pre­ky­ba vie­na­die­niais viš­čiu­kais taip pat ga­li bū­ti vyk­do­ma tie­sio­giai iš pa­tvir­tin­tų pe­ryk­lų ar­ba per įga­lio­tus at­sto­vus įvai­riuo­se ra­jo­nuo­se. Di­die­ji Lie­tu­vos paukš­ty­nai neau­gi­na ir ne­par­duo­da an­čių, ka­la­ku­tų ir viš­tų de­dek­lių.

Per­kant vie­na­die­nius viš­čiu­kus ar ki­tų paukš­čių jau­nik­lius, rei­kia įver­tin­ti, ar paukš­čiu­kai ap­sau­go­ti nuo šal­čio, vė­jo ir kri­tu­lių. Su­ša­lę, per­kai­tę, ar ne­tin­ka­mai trans­por­tuo­ti paukš­čių jau­nik­liai pa­ti­ria stre­są, dėl to jie pra­sčiau au­ga, ga­li net kris­ti.

Gy­vais paukš­čiais pre­kiau­jan­tis par­da­vė­jas tu­ri ves­ti jų ap­skai­tą ir, pir­kė­jui pa­pra­šius, ga­lė­tų pa­teik­ti do­ku­men­tus apie paukš­čių kil­mę, svei­ka­tos būk­lę ir veis­lę. Per­kant nors ir vie­ną viš­čiu­ką, pre­kiau­to­jas pri­va­lo pir­kė­jui iš­duo­ti do­ku­men­tą – važ­ta­raš­tį, ku­ria­me bū­tų vi­sa rei­ka­lin­ga in­for­ma­ci­ja. To­kio do­ku­men­to svar­bu rei­ka­lau­ti dar ir to­dėl, kad šios in­for­ma­ci­jos rei­kia no­rint iš­tir­ti skun­dą dėl įsi­gy­tų ne­tin­ka­mų paukš­čių. Pa­vyz­džiui, jei vie­na­die­niai viš­čiu­kai vie­nas po ki­to ima kris­ti ar­ba po ke­lių sa­vai­čių paaiš­kė­ja, kad vie­toj mė­si­nių viš­čiu­kų ne­pa­ty­ru­siam pir­kė­jui bu­vo įsiū­ly­ti viš­tų de­dek­lių jau­nik­liai.

A. Leš­čins­kai­tės-Pet­raus­kie­nės tei­gi­mu, di­džiau­sią pro­cen­tą VMVT gau­na­mų skun­dų se­zo­ni­nės pre­ky­bos me­tu su­da­ro skun­dai dėl įsi­gy­tų na­mi­nių paukš­čių gai­ši­mo, ir tik re­gist­ruo­jant skun­dą paaiš­kė­ja, kad žmo­nės ne­tu­ri jo­kių pir­ki­mo do­ku­men­tų ar in­for­ma­ci­jos apie par­da­vė­jus ir pa­ty­rę nuo­sto­lių, ne­ži­no kur kreip­tis.

Pas­te­bė­ti­na, kad mū­sų pre­ky­vie­tė­se pre­kiau­ja­ma ir iš Len­ki­jos ar ki­tų ES vals­ty­bių at­vež­tais vie­na­die­niais viš­čiu­kais. Pa­sak spe­cia­lis­tės, to­kia veik­la ga­li­ma, ta­čiau vi­si rei­ka­la­vi­mai pre­kiau­to­jui ir paukš­čių svei­ka­tai bei ge­ro­vei iš­lie­ka. Pre­kei­vis tu­ri bū­ti įre­gist­ra­vęs sa­vo veik­lą, tu­rė­ti viš­čiu­kų įsi­gi­ji­mą ir kil­mę pa­tvir­ti­nan­čius do­ku­men­tus bei už­tik­rin­ti tin­ka­mas trans­por­ta­vi­mo ir lai­ky­mo są­ly­gas.

Pa­gal VMVT inf.

Edi­tos Gu­žie­nės (EL­TA) nuo­tr.

Paukš­čius re­ko­men­duo­ja­ma pirk­ti iš pa­ti­ki­mų pre­kiau­to­jų.