
Naujausios
Išradingos moterys neria net šaukštais
Šiaulietės Nijolė Paskočinienė ir Stasė Zimina neįsivaizduoja savo dienos be rankdarbių: neria, mezga, atranda naujų būdų, kaip siūlus paversti staltiesėmis, rūbais, diržais. Auksarankės aprengia arbatinukus, gali megzti šaukštais ar savadarbiais nėrimo įrankiais.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Į plenerą – su siūlų kamuoliu
Į visą savaitę vykstantį tautodailininkų plenerą Šiaulių centriniame parke su siūlais, virbalais, adatomis, mezginiais ir nertiniais atėjo ir dvi šiaulietės: Nijolė Paskočinienė ir Stasė Zimina.
Ponia Nijolė atsinešė dvišakį nėrimo įrankį – šakutę. Nėrimas šakute – tai siūlų nėrimo technika vąšeliu, neriant ant specialios šakutės, vėliau nunertas kilpų juostas supinant tarpusavyje. Į plenerą moteris atsinešė nertą trispalvę, ją uždėjo ant skėčio. Suskaičiavo, kad sunerta 2 400 kilpų.
„Mažai literatūros apie nėrimą tokia šakute, todėl reikia pačiai išradinėti, kurti ir sugalvoti būdų, kaip megzti. Mezgiau pagal turėtą schemą, tačiau vienoje vietoje suklydau, visai kitoks raštas gavosi. Patiko, atradau savo raštą“, – emocingai pasakojo senjora.
Ant ponios Nijolės šakutės telpa 440 kilpų. Kilpas sumezga, vėl suneria naujas – taip modeliuoti dirbinį galima pagal fantaziją. Skaičiuoja, kad taip nunėrė keletą liemenių, skraisčių, staltiesių. Nusijuokia, kad yra apmezgusi savo drauges lyg manekenes.
Šį užsiėmimą moteris vadina ne tik fantazijos išlaisvinimu, bet ir geriausiu poilsiu. Net televizoriaus žiūrėti nebejaučia poreikio, o ir laiko nebelieka, nes daugiau kaip 20 metų dainuoja Šiaulių rajono chore „Ginkūnai“, 11 metų lanko Sporto veteranų klubą, randa laiko dalyvauti „Artrito“ klubo veikloje, aktyvi poezijos ir kitų menų mėgėjų asociacijos „Menų šaltinis“ dalyvė.
„Man labai reikia veiklos, todėl ir namuose nuolat mezgu. Taip jau 25 metai. Norite, pamokysiu?“ – klausė ponia Nijolė.
Gali megzti šaukšto kotais
N. Paskočinienė mezgimu susidomėjo prieš ketvirtį amžiaus, dirbdama „Verpste“. Ten pabandė megzti mašinine adata – lyg kabliuku. Pavyko ir patiko. Vėliau dirbo Televizorių gamykloje, pati pasigamino įvairiausių kabliukų, virbalų, šakučių.
„Namie turiu ir mezgimo mašiną, bet ja megzti nelabai patinka, jokios kūrybos, skaičiavimų, fantazijos. Išbandžiau įvairiausių mezgimo priemonių ir būdų: galiu numegzti net šaukšto kotu. Bandžiau – puikiai gavosi“, – sakė išradinga moteris.
Poniai Nijolei virbalai patys į rankas prašosi, tad mezga nuolat. Savo nėrinių ir mezginių dovanoja draugėms, klubo narėms, nešioja pati. Išmokusi megzti kojines, sugalvojo jas patobulinti – padus megzti kiek kitokiu raštu, kad masažuotų pėdas.
Mezgėja mėgsta visas šviesias spalvas, vengia juodos.
Aprengs ir arbatinuką
Šalia mezganti šiaulietė ponia Stasė taip pat nuolat judina virbalus. Ant stalelio išrikiuoti darbai: adatinės, dvigubos servetėlės, kojinės, padėkliukai ir arbatinuko dėklas.
„Kaip aprengti arbatinuką? Kad vanduo arbatinuke ilgiau išliktų šiltas, galima jį apmegzti. Šilumą išlaikys ir toks pat padėkliukas. Nieko sudėtinga, tik iš pradžių gali taip pasirodyti“, – šypsojosi meistrė.
Pirmiausia reikia nusinerti viršutinės arbatinuko dalies rėmą – pynutę, tiek, kiek reikia aplink įpylimo angą. Išsirinkus norimą raštą, numegzti dvi dalis (pagal arbatinuko dydį), vėliau šias dvi dalis sujungti ties arbatinuko snapeliu ir apačia, kad liktų anga snapelį įkišti. Palikti angą ir iš kitos pusės – ąselei.
„Lieka apmegzti pakraštėlius, numegzti padėkliuką. Pabandžiau ir patiko, ir dovana gera“, – sakė ponia Stasė.
Ištiesė parodyti adatinę-žvaigždutę. Penkiakampės žvaigždės dvi pusės mezgamos šešiais virbalais, vidus prikemšamas, pakraščiai užsiuvami.
Naujovių semiasi interneto platybėse
Mezginių idėjų, naujų raštų, modelių moteris susiranda interneto platybėse. Mėgsta paieškoti naujovių, su pasimėgavimu išbando sudėtingų ir nematytų raštų, mezginių schemų. Turi ir savo „darbo“ grafiką, mezga nuo ryto iki pietų, vėliau užsiima kitais darbais, vakare vėl sėda prie mezginių.
Jei neturi norimo mezgimo rašto aprašymo, internete žiūri specialius trumpus filmukus, klausosi aiškinimo. Juos išsiverčia, užsirašo ir išbando.
„Kada susidomėjau mezgimu? Sovietmečiu, kai nieko parduotuvėse nebuvo, o vaikus aprengti reikėjo. Ėmiau virbalus ir mokiausi. Mama vaikystėje buvo pamokiusi kojines megzti – tik tiek. Viso kito išmokau pati, ir dukrą išmokiau“, – šypsojosi mezgėja.
Nuolat mezganti moteris rankdarbiais aprengia visą šeimą, dirbinių siunčia užsienyje gyvenantiems anūkams.
„Uždarbio iš to nedarau, nemėgstu. Galiu pamokyti, padovanoti, konkurencijos nematau. Dažniausiai mezginiais palepinu saviškius“, – nusišypsojo ponia Stasė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
IŠŠŪKIAI: Šiaulietė Nijolė Paskočinienė mėgsta išbandyti naujus mezgimo, nėrimo būdus.
METODAS: Ant dvišakės priemonės sunerti siūlai sumezgami.
JUOSTA: Nuo nėrimo priemonės nuimama 440 kilpų juostelė.
KILPOS: Sumegztos juostos kilpelės suneriamos.
GAMINYS: Beveik iš pustrečio tūkstančio kilpų sunertą dirbinį Nijolė Paskočinienė uždėjo ant skėčio.
MEGZTINIS: Šiaulietė Stasė Zimina parodo, kokiu megztiniu arbatinuke galima ilgiau išlaikyti šiltą arbatą.
ADATINĖ: Adatinei numegzti reikės 6 virbalų.
KOJINĖ: Patobulintos kojinės – mezgėja atsisakė ilgų kojinių.
DUETAS: Prie megztinio arbatinukui rekomenduojama numegzti ir padėkliuką.