
Naujausios
Istoriko įžvalgos verslininkams: lietuviško verslo kodo nėra
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Generalinėje asamblėjoje išrinktas rūmų prezidentas, jo pavaduotojai ir taryba. Apdovanotos pernai gerų rezultatų pasiekusios įmonės ir organizacijos. Renginyje dalyvavusiems regiono verslininkams apie lietuviškąją tapatybę ir verslą pasakojo istorikas Alfredas Bumblauskas.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Prezidentu išrinko penktą kartą
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų (ŠPPAR) prezidentu liko Vidmantas Japertas, asociacijos „Jupoja“ direktorius. Jis išrenkamas penktąjį kartą.
Viceprezidento postuose liko bendrovės Neaustinių medžiagų fabriko generalinis direktorius Stanislovas Grušas ir įmonės „Šiaulių vandenų“ vadovas Jonas Matkevičius. Nauja viceprezidente tapo bendrovės „Gubernija“ generalinė direktorė Vijoleta Dunauskienė.
Taryboje liko 15 narių. Penki jų – nauji. Tai bendrovės „Grafų baldai“ direktorius Žydrūnas Grinius, „Baltik vairas“ vadovas Žilvinas Dubosas, „Cherry Servers“ direktorius Remigijus Laurutis, „Laurema“ direktorė Jūratė Kasperavičienė, „Ageseta“ vadovė Gražina Juodkienė.
ŠPPAR kartu su „Sodros“ Šiaulių teritoriniu skyriumi įvertino ir atrinko įmones, mokančias savo darbuotojams didžiausius atlyginimus: III laipsnio diplomas „Didžiausią vidutinį atlyginimą mokanti įmonė“ skirtas UAB „Nirlita“, II laipsnio – UAB „Statga“, pagrindinė nominacija skirta UAB „Elga“.
„Lietuvos mažasis eksporto prizas“ atiteko UAB INTERSCALIT, apdovanotos sėkmingo verslo įmonės: UAB „Laurema“, UAB „Bodesa“, AB „Šiaulių vandenys“.
III laipsnio bronzos „Darbo žvaigžde“ įvertintas Česlovas Kasputis, UAB „Šiaulių energija“ direktorius, „Darbo žvaigždės medaliais“ apdovanoti Vidmantas Čekas, UAB SDG Šiaulių skyriaus direktorius, Darius Jakubauskas architektas, projektų vadovas.
Apdovanoti amatininkai: Viktoras Raibužis, tautodailininkas iš Plungės rajono, Raimonda ir Vytautas Ramanauskai, tošininkai iš Mažeikių rajono, keramikas Algimantas Tamašauskas iš Šiaulių rajono.
Padėkos ženklu apdovanoti Vitalijus Mitrofanovas, Akmenės rajono meras, Darius Urlakis, UAB „Statga“ marketingo vadovas.
„Tebesame kaimiečiai“
Renginio pabaigoje istorikas A. Bumblauskas vedė diskusiją „Lietuviškoji tapatybė ir verslas“. Istoriko manymu, lietuviškoje tapatybėje verslo kodo nėra. Žmonės nėra išmokyti verslauti.
„Keista, bet kilo didelis skandalas, kai viena doktorantė parašė, kad pirmieji lietuvių etniniai verslininkai buvo knygnešiai. Visi sakė: kaip taip gali būti? Knygnešiai – šventas dalykas, maldaknyges nešiojo. Ne tik jas“, – sakė A. Bumblauskas.
Anot istoriko, mes tebesame kaimiečiai – baudžiauninkai.
„Jeigu kaimiečiai, vadinasi, ne miestiečiai. Jeigu ne miestiečiai, vadinasi, neverslūs. Jei neverslūs, vadinasi, nesimodernizuojanti ir neinovatyvi visuomenė. Tai didžiulė problema“, – aiškino A. Bumblauskas.
Modernėti trukdo lietuviškos tradicijos, istoriškai susiformavusi savimonė. Jo manymu, tarpukario Lietuva stojosi ant kojų. Pažangą 1940 metais sunaikino komunizmas.
„Dabar vėl judame į priekį, bet ne taip spėriai, kaip norėtųsi. Mūsų visuomenė modernizuojasi per lėtai. Neaišku, kaip procesą būtų galima paskubinti. Reikia visų – visuomenės, politikų, verslininkų – pastangų“, – sakė istorikas.
Formulė – 4Ž
Kaip formavosi lietuviškoji tapatybė? A. Bumblauskas išvedė formulę. Ją sudaro Vytautas Didysis, baudžiauninkų kultūra ir 4Ž.
„Pirmiausia, Vytauto Didžiojo laikai. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Krikščionybė. Valstybės nuo jūros iki jūros idėja. Sukūrėme imperiją. Tačiau visa Lietuvos metrika kokia kalba parašyta? 660 knygų – gudiškai, vėliau lenkiškai. Nė vieno popierėlio lietuvių kalba. Vytautas liko ir yra daug populiaresnė istorinė asmenybė už kitus Vytautus – Landsbergį ir visus kitus“, – sakė A. Bumblauskas.
Jo teigimu, Vytauto Didžiojo formuotą lietuviškumą žymiai koregavo sovietmetis. Tapatybė virto 4Ž: Žodis, Žemė, Žalgiris, Žydai.
„Žodis – būtinai zanavykiškas. Šiaurės suvalkų. Lietuvių kalbos komisija taiso ne lietuvišką kalbą, rašomąją, o tarimą. Nors metus skiriame tarmėms. Lietuvių kalbos komisijos ideologija yra priešinga tarmėms. Todėl ši „Ž“ yra lietuvių arba Šakių Griškabūdžio zanavykiškos tarmės diktatūra“, – aiškino istorikas.
Žemė, anot A. Bumblausko, kiekvienam lietuviui yra ypač svarbi. Lietuvio tapatybės diagnozė: pasodinti ąžuolą, pastatyti namą, užauginti sūnų. Visus tris darbus vienija žemės idėja.
„Juk sakoma: jei muštis, tai nebent dėl žemės. Lietuviui nėra kitokios vertybės. Taip buvo viso sovietmečio laiku. Svarbus žemės ūkis, kaimietiškas gyvenimo būdas. Ne miestietiškas, ne inovatyvus. Vadinasi, ne verslus. Verslas šiai tapatybės sampratai nėra reikalingas“, – dėstė A. Bumblauskas.
Trečia „Ž“ – Žalgiris. Tai, istoriko teigimu, ne garsusis 1410 metų mūšis. Jį prisimena ne kiekvienas. Žalgirio mūšis dažnam lietuviui ne toks svarbus kaip 1944 metais įkurta Kauno „Žalgirio“ sporto draugija.
„Ši sporto draugija padarė savo, kai su Arvydu Saboniu nugalėjo Maskvos CSKA. Tai buvo vienas lietuvių tautos atgimimo ženklų“, – priminė A. Bumblauskas.
Kodėl jis ketvirta „Ž“ įvardija žydus? Istorikas mano, kad santykis tarp lietuvių ir žydų buvo ir liko problemiškas. Tai liudija daugybė sovietmečio nulemtų aspektų. Tai ryšku ir kuriamuose anekdotuose, eilėraščiuose. „Mums tai pokštas, o žydams? Baisu“, – sakė A. Bumblauskas.
„Man dabartinė lietuvių tapatybė nepatinka. Visi sako, kad Bumblauskas nemyli Lietuvos. Taip, tokios nemyliu. Nemyliu 4Ž, baudžiauninkų kultūros“, – sakė istorikas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VERSLAS: Diskusiją vedęs istorikas Alfredas Bumblauskas sako, kad lietuviškoje tapatybėje verslo kodo nėra.
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų archyvas.
PREZIDENTAS: Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentu penktai kadencijai išrinktas asociacijos „Jupoja“ direktorius Vidmantas Japertas.