
Naujausios
Joniškio butų kainos vejasi Šiaulius
Nuo euro įvedimo Joniškio rajone būstų kainos gerokai pakilo ir pasiekė prieškrizinį lygį. Dviejų kambarių butas Joniškio mieste jau kainuoja 20 tūkstančių eurų, nors net Šiauliuose galima rasti tokio pat dydžio ne bendrabučio tipo butų už 25 tūkstančius eurų. Taip teigia Joniškyje veikiančios nekilnojamojo turto agentūros „Pefitas“ vadovas Rimantas Petraitis, kurio nuomone, kol bus paklausa, tol bus ir atitinkama pasiūla.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Artėjame prie 2008 metų lygio
Nors dėl didesnio mirštamumo nei gimstamumo ir emigracijos gyventojų mažėja, būstų kainos Joniškyje ne tik nekrenta, bet netgi gerokai pakilo nuo 2015-ųjų, Lietuvai įsivedus naują valiutą – eurą.
„Maksimalus būsto kainų augimas buvo pasiektas 2008 metais, kai už kvadratinį metrą būsto buvo prašoma iki 1300 litų. Dabar mes vėl prie to paties lygio priartėjome. Stiprų nuosmūkį stebėjome tiktai per krizę, nuo 2009 iki maždaug 2011 metų, kada už kvadratinį metrą buvo prašoma tik iki 600 litų. Po to kurį laiką buvo štilis, o paskui kainos šovė į viršų.
Joniškyje standartinis normalus dviejų kambarių butas jau kainuoja 20 tūkstančių eurų (svyruoja kaina nuo 15 iki 25 tūkstančių). Net Šiauliuose nedidelį dviejų kambarių butą, kuris tik šiek tiek prastesnės būklės, galima įsigyti už 25 tūkstančius eurų. Esu tarpininkavęs tokiems sandėriams. Nors įprastai Joniškio butų kainos maždaug trečdaliu mažesnės nei Šiauliuose“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Joniškyje veikiančios nekilnojamojo turto agentūros „Pefitas“ savininkas Rimantas Petraitis.
Trijų ir dviejų kambarių butų kainos Joniškyje panašios, bet labiausiai pageidaujama 1–2 kambarių ir tokie būstai, jei tik tvarkingi, ilgai pirkėjų nelaukia.
Namų kainos išliko stabilesnės
Namų kainos taip drastiškai, kaip butų, nesvyravo, išliko labiau stabilios, nes jų pasiūla nemažėja. Tačiau pirkėjai turi tam tikrų reikalavimų: norima vieno aukšto namo, be jokių iškeltų rūsių, bent su pagrindiniais patogumais – vandentiekiu, kanalizacija. Stebima įdomi tendencija: mažesnio ploto gyvenamasis namas gali kainuoti daugiau nei didesnis, kai Vilniuje arba Kaune kaina tiesiogiai priklauso nuo būsto dydžio.
Dalis žmonių nori pirkti būstą išsimokėtinai per 1–2 metus. O tie, kurie turi pakankamai pinigų, gali sau leisti, labiau linkę statytis naują namą nei įsigiję seną renovuoti. Kapitalinis remontas daugeliui atrodo pernelyg didelė investicija.
Pasak R. Petraičio, dalis Joniškio rajono gyventojų, kurie emigravo prieš euro įvedimą čia turėdami butus, paskui juos pardavė. Bet šiemet nekilnojamojo turto agentūroje jau sulaukta kitokių „pirmųjų kregždžių“ – emigrantų, kurie pirko namą arba butą Joniškyje.
„Žmonės, turėdami pinigų, investuoja, kad turėtų per atostogas grįžę į Lietuvą kur apsistoti nuosavame atskirame būste. Kadangi bankuose laikyti pinigus dabar nepelninga, mažos palūkanos, geriau pirkti nekilnojamą turtą ir, pavyzdžiui, jį išnuomoti“, – sako nekilnojamojo turto agentūros savinininkas.
Brangiau nei Akmenėje ar Pakruojyje
Jis pastebi, kad Joniškyje butų kainos vis dar dvigubai didesnės nei kaimyniniame Akmenės rajone, nors pastarojo rinka atgyja dėl atvykstančių ir įsikuriančių ukrainiečių. Pakruojo rajone butai taip pat truputį pigesni.
„Sunku pasakyti, kas tai lemia. Tačiau, kol yra paklausa, tol kainos nekris“, – įsitikinęs nekilnojamojo turto prekyba užsiimantis verslininkas.
Joniškietis sako, kad stabiliausia investicija yra įsigyti žemės, nes jos kaina visą laiką po truputį kilo, o įvedus eurą padidėjo drastiškai. Joniškio rajone už hektarą žemės ūkio paskirties žemės standartiškai prašoma 7000 eurų. Kainos svyravimai priklauso nuo vietos, sklypo dydžio, privažiavimo galimybių, našumo balo.
Autorės nuotr.
Nekilnojamojo turto agentūros „Pefitas“ vadovas Rimantas Petraitis sako, kad dviejų kambarių butas Joniškio mieste jau kainuoja 20 tūkstančių eurų, nors net Šiauliuose galima rasti tokio pat dydžio ne bendrabučio tipo butų už 25 tūkstančius eurų.