Joniškio rajone dirba tik kiek daugiau kaip ketvirtadalis gyventojų

Joniškio rajone dirba tik kiek daugiau kaip ketvirtadalis gyventojų

Joniškio rajone dirba tik kiek daugiau kaip ketvirtadalis gyventojų

Joniškio rajone mažėja žmonių, o nedarbas auga. Dirba  vos šiek tiek daugiau kaip ketvirtadalis visų gyventojų, ir tik 20 procentų  visų gyventojų dirba pagal darbo sutartis.

60 procentų apklausos, kuri buvo atlikta rengiant strateginį Joniškio rajono plėtros planą, dalyvių mano, kad kituose rajonuose gyventi geriau.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Socialinės ir demografinės problemos

Pirminį Joniškio rajono strateginės plėtros 2014–2020 metų planą pristačiusi VŠĮ „Investicinių projektų grupė“ direktorė Liuda Varnelienė sakė, kad apklausoje, kuri vyko visose rajono seniūnijose, dalyvavusių gyventojų dauguma – 60 procentų apklaustųjų – įsitikinę, kad kituose rajonuose gyventi yra geriau. Blogiausiai vertinamos komunalinio ūkio, verslo konsultavimo, įdarbinimo paslaugos, geriausiai – socialinės paramos ir švietimo paslaugos.

Rajono silpnosios pusės labiausiai susijusios su socialinėmis ir demografinėmis problemomis. 2009–2013 metais Joniškio rajone gyventojų sumažėjo 11,4 procento. Tai – ryškesnė tendencija negu vidutiniškai Lietuvoje ir Šiaulių apskrityje.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, šių metų sausį nedarbas Joniškio rajone sudarė 15,3 procento. Palyginti: didžiausias nedarbas apskrityje buvo Kelmės rajone – 18,2, mažiausias Šiaulių mieste – 8 procentai.

Vienas išlaiko beveik tris

Dirbantys žmonės Joniškio rajone sudaro tik kiek daugiau kaip ketvirtadalį – maždaug 28 procentus arba – 8,4 tūkstančio gyventojų. Iš jų 5200 asmenų dirba pagal sutartis, likusieji – ūkininkai, dirbantys pagal verslo liudijimus. Iš viso rajonas turi daugiau kaip 28 tūkstančius gyventojų.

„Pagal tokią statistiką aiškėja, kad vienas žmogus išmaitina dar beveik tris asmenis. Kad pajėgtų tai padaryti, dirbantys turėtų verstis naftos, dujų, geležies rūdos gavybos verslu. O juk viso to mes neturime, ir dar atlyginimai mažesni nei didžiuosiuose miestuose! Vadinasi, sparčiais žingsniais važiuojame žemyn, – „Šiaulių kraštui“ sakė rajono Tarybos narys ūkininkas Romas Karūžna. – Bet mero ar kitų valdininkų atlyginimai nėra patys mažiausi šalyje.“

Reikia paramos smulkiajam ir vidutiniam verslui

Verslo interesus Savivaldybės taryboje dažnai ginantis ūkininkas mano, kad mąstant apie rytojų būtina  daugiau dėmesio skirti smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimui. Stambiam oligarchui ir milijonas neatrodys didelė parama, užtat mažam, pradedančiam verslininkui ir 5000 litų būtų stipri paspirtis.

„Galbūt tai ne tik Joniškio rajono, bet ir visos Lietuvos problema. Užtat mane teigiama prasme stebina Lenkija. Kiek tenka lankytis, ten vos ne ant kiekvieno namo pamatysi iškabą, kur žmogus reklamuojasi, kad kažką gamina, valo, kerpa ar kitas paslaugas teikia. Vadinasi, sudarytos palankios sąlygos, kad žmogus galėtų susikurti darbo vietą“, – sakė ūkininkas.

Joniškio rajone neišvystyta ir verslui palanki infrastruktūra. 2012 metais Joniškio rajoną pasiekė tik 2,14 milijono litų tiesioginių užsienio investicijų. Tai vienas žemiausiaų rodiklių Šiaulių apskrityje.

Kaip problemą paversti privalumu

Statistika taip pat skelbia, kad Joniškio rajonas sparčiai senėja. 2013 metais Joniškio rajone 25,8 procento visų gyventojų buvo vyresni negu 60 metų.

Strateginės plėtros plano pristatymą svarstant Tarybos narys Mindaugas Balčiūnas atkreipė dėmesį, kad tai labai svarbus faktorius, bet reiktų palankiai jį panaudoti. Senstančių žmonių tik daugės, tad verta galvoti, kaip jiems sudaryti palankias sąlygas gyventi.

Reikia gerinti infrastruktūrą ir daryti didesnę reklamą, kad į mažus miestelius, pavyzdžiui, Žagarę, kuri gali pasigirti ramybe, patrauklia gamta, palankiomis nekilnojamojo turto kainomis, būtų galima pritraukti gyventi pasiturinčių senjorų.

Privalumas – geras oras

Strateginės plėtros 2014–2020 metų planą pristačiusi VŠĮ „Investicinių projektų grupė“ direktorė Liuda Varnelienė vardijo, kad gyventojai, kalbėdami apie rajono trūkumus, pasigedo gyvūnų vedžiojimo, daugiau vaikų žaidimų aikštelių, geresnio gatvių apšvietimo, nepatenkinti didelėmis šildymo kainomis. Jiems trūksta informacijos apie atliekų tvarkymą.

Aktyviausiai žmonės pasisakė apie sveikatos įstaigų paslaugas. Jie skundžiasi, kad didelės eilės norint patekti pas gydytojus, pabrėžia, kad rajone trūksta gydytojų specialistų.

Viena stipriausių Joniškio rajono pusių L. Varnelienė įvardijo kur kas mažesnį nei kituose rajonuose oro užterštumą, aukštą žemės našumą (vidutinis našumo balas 45–50).

Autorės nuotr.

VERTINIMAS: Joniškio rajono strateginės plėtros 2014–2020 metų planą pristačiusi VŠĮ „Investicinių projektų grupė“ direktorė Liuda Varnelienė sakė, kad rajono gyventojai blogiausiai vertina komunalinio ūkio, verslo konsultavimo, įdarbinimo paslaugas.

IŠLAIKYMAS: Rajono Tarybos narys ūkininkas Romas Karūžna teigia, kad Joniškio rajone atlyginimai maži, o pagal statistiką vienam asmeniui tenka išlaikyti dar beveik tris. J

TRŪKUMAS: Joniškio rajone trūksta paramos smulkiajam ir vidutiniam verslui, todėl nedarbas didėja.