
Naujausios
Kaip iškepti jautį?
Nuo seno esame priversti įsivaizduoti, kad kepsniai ant atviros ugnies – natūrali kulinarijos tradicija. Toji vizija – tiesa. Šią technologiją naudojome ir tada, kai dar gyvenome akmens amžiuje, kai žmonija privalėjo malšinti alkį „termiškai apdirbta“ mėsa, nes neturėjo nei keptuvių, nei puodų.
Vilius PURONAS
Kepsnys pilyje
Mėsos kepimo ant iešmo tradicija, besivystant civilizacijai, nukeliavo į pilių, miestų ir vienuolynų kulinarijas, kurios vienaip ir kitaip atsispindėjo anuometiniuose metraščiuose. Nenuostabu, kad tarp seniausių viduramžių piešinių, pasiekusių mus, gausu kepsnių ant atviros ugnies.
Talpinu porą įdomesnių graviūrų, vaizdavusių Vytauto Didžiojo laikų, t. y. XV amžiaus vidurio, mėsos kepimo kulinariją ir interjere, ir eksterjere. Beje, pastaroji medžio graviūra – karikatūra. Ji – irgi šauni kulinarijos istorijos iliustracija, jei žmones sukeistume vietomis su zuikiais.
Keptas jautis – kultūrinė katastrofa!
Paskutinis žmogus, ant iešmo kepęs jautį Europoje, mirė prieš 300 metų. Jaučiai ir toliau poravosi su karvėmis, virėjai iš jų darė guliašą ir kitus jautienos produktus, tačiau viso jaučio kepimo technologija negrįžtamai žuvo.
Vienintelis kulinarijos muziejus Vienoje, į kurį kreipiausi pagalbos, mandagiai mane nusiuntė į kažkokį vokišką muziejų, kurio fonduose galėjo būti saugomas inkunabulas su šia paslaptimi. Žodžiu, mandagiai paprašė nekvaršinti galvos.
Teko išradinėti dviratį. Užmirštąją karališkosios kulinarijos receptūrą teko atkurti mums, kartu su Kužių agroįmonės vadove Irena Kievišiene.
Mėsos marinavimą bei viso jaučio kepimo subtilybes iš pradžių išbandėme su Kužių miestelio gyventojais ir tik tada, 2001 metais, per tradicinę Šiaulių miesto šventę, šio karališko patiekalo paragavo šiauliečiai.
O grūstys! O aistros! O skonio invazijos!
Amžiną atilsį jautis gyvas būdamas net nepagalvojo, kad jo skerdiena, kepama pagal atgaivintus viduramžių receptus, nustelbs visus šventės kultūrinius renginius. Sutriko eisenos, chorai dainavo pustuštėms auditorijoms, net Katedros vargonai, turėję užburti elitinius rimtosios muzikos vertintojus, ūbavo pustuštėje erdvėje. Jautis – kultūrinė katastrofa!
Nenuostabu, kad buvo nutarta atsisakyti jaučio kepimo tradicijos, kad ji žmonių neatitrauktų nuo dvasinių vertybių. Liko šviesūs atsiminimai ir nepakartojamo skonio nostalgija liežuvio receptoriuose.
Redakcijos archyvo nuotr.
Jaučio kepimas
Skerdienos paruošimas. Jaučio skerdiena visą savaitę mirkoma marinato vonioje, tirpalas įleidžiamas gylyn švirkštais tarp raumenų, mėsa masažuojama, kad marinatas tolygiai pasiskirstytų skerdienoje. Storesnės raumenų masės „špiguojamos“ lašiniais. Prieš kepimą skerdiena užveriama ant specialaus iešmo ir suvyniojama į foliją.
Kuras. Atviram kepimui geriausiai tinka lapuočių medžių malkos, geriausiai beržų ar ąžuolų. Gali reikėti apie poros priekabų malkų. Pradedama kūrenti, t. y. žarijinėje 6 valandą ryte pradedamos ruošti žarijos. Apie 10 valandą žarijos būna paruoštos, virš jų kabinamas jautis. Ugnis nepageidaujama. Paprastai laužas kūrenamas atskirai, o jo žarijos atnešamos į žarijinę, virš kurios vyksta kepimas.
Kepimas. Skerdiena, įvyniota į foliją, kepama (šutinama) virš žarijų apie 5-7 valandas, vis pasukant iešmą. Kai mėsa pakankamai iššunta savo sultyse, apie 16 valandą folija nuvyniojama. Dar porą nepilnų valandų skerdiena vartant kepama virš žarijų. Kad mėsa mažiau degtų, ji vis palaistoma vynu arba vandeniu. Mėsos paviršių galima truputį pasūdyti druska, sumaišyta su juodaisiais pipirais. Kai mėsa iš visų pusių apkepa, paviršiaus sluoksnis (apie 5-7 cm) yra tinkamas valgyti.
Pateikimas. Skerdiena su visu iešmu perkeliama ant atsarginio stovo, esančio šalia žarijinės. Čia iškepusi mėsa nupjaustoma, o skerdiena vėl pakabinama virš žarijų ir kepama toliau, barstoma ir laistoma, maždaug kas valandą nupjaustant iškepusį viršutinį sluoksnį. Porcijos dedamos ant kopūstlapio, tarnaujančio vietoj lėkštelės. Prie mėsos tinka pomidorų padažas, rauginti agurkai, juoda duona.
Skanaus!