Kaip saugoti augintinius nuo erkių?

Kaip saugoti augintinius nuo erkių?

Kaip sau­go­ti au­gin­ti­nius nuo er­kių?

Vals­ty­bi­nė mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­ba pri­me­na, kad už­kra­tą ne­šio­jan­čios er­kės itin pa­vo­jin­gos pa­va­sa­rį, nes per­žie­mo­ju­sios ir iš­lin­du­sios iš dir­vo­že­mio ak­ty­viai ieš­ko mais­to – žmo­nių ar gy­vū­nų krau­jo.

Pa­sak Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Gy­vū­nų svei­ka­tin­gu­mo ir ge­ro­vės sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jos Ra­sos Si­rut­kai­ty­tės, Lie­tu­vo­je šu­nims daž­niau­siai diag­no­zuo­ja­ma ba­be­zio­zė. Tai į ma­lia­ri­ją pa­na­ši li­ga, ku­rią su­ke­lia ba­be­zi­jos – krau­jy­je pa­ra­zi­tuo­jan­tys pir­muo­nys.

Įsi­siur­bus er­kei, ba­be­zio­zės su­kė­lė­jai pa­ten­ka į šuns krau­ją ir ar­do rau­do­nuo­sius krau­jo kū­ne­lius (erit­ro­ci­tus), to­dėl maž­daug po sa­vai­tės jis tam­pa van­gus, apa­tiš­kas, pra­ran­da ape­ti­tą, pra­de­da karš­čiuo­ti, pa­bą­la glei­vi­nė, ga­li vem­ti ar vi­du­riuo­ti, pa­kis­ti šla­pi­mo spal­va.

Šuns sa­vi­nin­kas tu­rė­tų ne­del­sdamas gy­vū­ną pa­ro­dy­ti ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jui. Ba­be­zio­zei jaut­res­ni jau­ni šu­nys, taip pat gy­vū­nai nu­si­lpu­sia imu­ni­ne sis­te­ma, tu­rin­tys daug pa­ra­zi­tų ar pa­veik­ti ki­tų in­fek­ci­jų. Sėk­min­ga li­gos baig­tis kar­tais ga­li pri­klau­sy­ti nuo sa­vi­nin­ko bud­ru­mo ir lai­ku krei­pi­mo­si į ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jus, nes už­del­sus ga­li­ma su­lauk­ti ir blo­gų pa­sek­mių.

Ki­tos daž­nos li­gos, ku­rio­mis šu­nis už­kre­čia er­kės, – er­li­chio­zė ir anap­laz­mo­zė. Šių li­gų po­žy­miai – karš­čia­vi­mas, ape­ti­to pra­ra­di­mas, apa­ti­ja, svo­rio ne­te­ki­mas, iš­sky­ros ar krau­ja­vi­mas iš akių, no­sies, pa­ti­nu­sios ga­lū­nės. Kai ku­rie gy­vū­nai ga­li vem­ti, vi­du­riuo­ti, ko­sė­ti, sun­kiai kvė­puo­ti.

Įsi­siur­bus er­kei, šuo taip pat ga­li su­si­rgti bo­re­lio­ze ar­ba Lai­mo li­ga. Ja už­si­krė­tus, ga­li iš­si­vys­ty­ti są­na­rių už­de­gi­mas, šuo ima šlu­buo­ti, pa­di­dė­ja limf­maz­giai, pra­ran­da ape­ti­tą, jaut­riai rea­guo­ja į pri­si­lie­ti­mą. Li­gos po­žy­miai ga­li pa­si­reikš­ti po in­fe­kuo­tos er­kės įsi­siur­bi­mo praė­jus 1-2 ar net 5 mė­ne­siams.

Mi­nė­to­mis li­go­mis ga­li už­si­krės­ti ir ka­tės, ta­čiau joms simp­to­mai daž­nai bū­na švel­nes­ni, to­dėl sa­vi­nin­kai pre­ven­ciš­kai tu­rė­tų kreip­ti dė­me­sį ir į ne­di­de­lius šių gy­vū­nė­lių svei­ka­tos pa­blo­gė­ji­mus.

„Efek­ty­viau­sia prie­mo­nė ap­sau­go­ti au­gin­ti­nius nuo er­kių pla­ti­na­mų li­gų – kiek įma­no­ma veng­ti kon­tak­to su jo­mis. Er­kes at­bai­do spe­cia­lūs pre­pa­ra­tai: la­šiu­kai, ant­kak­liai, purš­ka­lai, ku­rių ga­li­ma įsi­gy­ti ve­te­ri­na­ri­jos vais­ti­nė­se. Ko­kią prie­mo­nę nau­do­ti, ge­riau­siai ga­li pa­tar­ti ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jas“, – sa­ko R. Si­rut­kai­ty­tė.

Spe­cia­lis­tė pa­ta­ria er­kes at­bai­dan­čius pre­pa­ra­tus ar pre­ven­ci­nes ve­te­ri­na­ri­nes prie­mo­nes (la­šiu­kus, purš­ka­lus, ant­kak­lius ir kt.) gy­vū­nams nau­do­ti pa­gal vais­tų ga­min­to­jo nu­ro­dy­tą inst­ruk­ci­ją, prieš tai pa­si­ta­rus su ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­ju ar ve­te­ri­na­ri­jos vais­ti­nin­ku.

Bū­ti­na vais­tus nau­do­ti efek­ty­viai, kad gy­vū­nai bū­tų ap­sau­go­ti nuo jų ša­lu­ti­nio po­vei­kio, vais­tams pa­te­kus į virš­ki­ni­mo trak­tą ar akis. Spe­cia­lus ant­kak­lis – taip pat veiks­min­ga prie­mo­nė, kar­tais su­kur­ta veik­ti nuo er­kių ke­lis mė­ne­sius ar net pu­sę me­tų. Jei­gu ant­kak­lis per il­gas, bū­ti­na pa­trum­pin­ti, kad gy­vū­nas jo ne­kram­ty­tų ar iš­veng­tų su­ža­lo­ji­mų, šiam už­si­ka­bi­nus už ap­lin­ko­je esan­čių daik­tų.

Ap­ti­kus er­kę, svar­bu kuo grei­čiau ją iš­trauk­ti. Šis pa­ra­zi­tas ne vi­sa­da spė­ja per­duo­ti li­gų su­kė­lė­jus per trum­pes­nį kaip 24 va­lan­dų įsi­siur­bi­mo ir mai­ti­ni­mo­si lai­ko­tar­pį.

Įsi­siur­bu­sią er­kę rei­kia suim­ti pin­ce­tu kuo ar­čiau odos. Tam, kad ji at­si­ka­bin­tų, re­ko­men­duo­ja­ma pa­ju­din­ti į ša­lis ir lė­tai iš­trauk­ti, su­kant prieš laik­ro­džio ro­dyk­lę. Įkan­di­mo vie­tą rei­kia de­zin­fe­kuo­ti spi­ri­ti­niu tir­pa­lu.

Pas­te­bė­jus li­gų po­žy­mius, bū­ti­na kuo grei­čiau kreip­tis į ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jus, nes lai­ku pra­dė­jus gy­dy­ti, gy­vū­nai daž­niau­siai pa­sveiks­ta.

Pa­gal VMVT inf.

EPA-EL­TA nuo­tr.

PA­VO­JAI: Lei­džiant lais­va­lai­kį par­kuo­se, pa­miš­kė­se ir vaikš­ti­nė­jant ta­kais, ša­lia ku­rių au­ga aukš­ta žo­lė, tiek į žmo­nių, tiek į jų au­gin­ti­nių kū­nus ga­li įsi­siurb­ti er­kės.