
Naujausios
Kam sūrio slastai, kam šluotos kotas
Ūkininkai kelia problemą, kur dėti nuo presuoto šieno likusius tinklelius. Jų nepriima atliekų tvarkytojai. Tuo tarpu 77 metų kelmiškis Česlovas Ežerskis tuos tinklelius išnarplioja, išrankioja šieno likučius ir nupina simpatiškus pančius. Juos, prasidėjus ganiavai, ūkininkai graibyte išgraibsto. Pernai vienas ūkininkas užsakė, kad Česlovas nupintų jų šešiasdešimt.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Darbas – rankoms, pinigai – vaistams
Ankstus antradienio rytas. Tarp turgelio ir kelių parduotuvių miesto centre stovi dviratis. Ant jo priraišiota kasdienei buičiai reikalingų rankų darbo daiktų: pančių, krepšių, beržinių šluotų, kotų, sūrio slastų, netgi sviestmušė...
Šalia sukinėjasi garbaus amžiaus vyras. Vos spėjusį pastatyti dviratį su prekėmis, jį apsupa bendraamžiai. Aštuntą dešimtį savo amželio metų baigiantis vyras „užgyveno“ daug draugų ir pažįstamų. Smagu pasišnekučiuoti.
Besišnekučiuojant prieina pirkėjas. Paima porą iš plastiko dailiai nupintų krepšių. Grybams. Česlovas apsidžiaugia. Kišasi už krepšius gautą banknotą į kišenę. Bus vaistams.
Porinėmis savaitės dienomis beveik visada Česlovas Ežerskis išsiruošia į miesto centrą. Pastovi apie porą valandų. Pasižmonėja. Vieną kitą daiktelį parduoda.
Rankos vis tiek negali be darbo. Kasdien papusryčiavęs nusileidžia į daugiabučio rūsį ir čia pasidarbuoja po kelias valandas. Ką daugiau veikti pensininkui?
"Piemeniu buvau, karves ganiau"
Irena ir Česlovas Ežerskiai beveik visą gyvenimą praleido kaime. Dirbo kolūkyje. Česlovas buvo vairuotojas. Gyveno ūkiškai. Nebuvo baltarankiai. Tik kai nebeliko sveikatos kaime darbuotis, mieste nusipirko butą. Į Kelmę persikėlė prieš septynerius metus.
Iš pradžių džiaugėsi patogumais. Paskui rankos pradėjo ilgėtis darbo. Irena ėmė megzti kojines. Česlovas sėsdavo ant dviračio ir važiuodavo į miškus ieškoti medžiagos savo rankdarbiams.
Pomėgį meistrystėms, matyt, bus paveldėjęs iš tėvo. Jis buvo puikus statybininkas. Bet pats Česlovas save laiko savamoksliu: „Piemeniu buvau, karves ganiau“.
Beganant, žinoma, galima prisigalvoti visokiausių darbų. Todėl ir garbaus amžiaus būdamas netruko juos prisiminti.
Dalį rankdarbiams reikalingos medienos ponui Česlovui atveža giminaičiai, dalį susiranda miškuose. Tik kuo toliau, tuo sunkiau po miškus vaikščioti ir iki jų dviratį numinti.
Krautuvėlė – ūkininkui
Ant dviračio sukrauta Č. Ežerskio parduotuvėlė – reikalinga ūkininkams, turintiems gyvulių. Šeimininkės spaudžia sūrius. O dabar jau miestietis Česlovas jas aprūpina slastais. Teisingai padaryti tokį prietaisą nėra paprasta. Reikia geros medienos, lankstų, varžtų. Medieną nešasi obliuoti pas pažįstamą meistrą. Pats obliaus neturi. O ir padėti jo neturėtų kur.
Šalia naujų padėti ir seni, jau apjuodę slastai. Juos atnešė vienas pažįstamas, kad Česlovas restauruotų.
Nedideliam natūriniam ūkeliui meistras padaro ir sviestmušių. Joms pritaiko 4 litrų talpos stiklainį. Metaliniame dangtelyje išpjauna skylę, įdeda medinį įdėklą – kamštį, į skylę įkiša medinę širdelę, ant kurios galo pritaiso plastikinį plaktuvą.
„Vienas ūkininkas tokia sviestmuše per savaitę sumuša 16 kilogramų sviesto, – pasakoja ponas Česlovas. – Jei grietinė separuota, sviestas susimuša labai greitai. Jeigu griebta, reikės daugiau kantrybės. Be to, kyla rizika sumušti taip vadinamą „didįjį sviestą“.
Išmanus meistras sugalvojo, kur pritaikyti ir tinklelius, atlikusius nuo presuoto šieno. Paprastai, ūkininkai nežino, kur juos dėti, nes atliekų surinkėjai neima. Č. Ežerskis juos išnarplioja, išrankioja šieno liekanas ir nupina stiprius pusantro metro ilgio pančius. Kol išnarplioja, išeina daug laiko. Ir šiukšlių prikrauna 20 litrų talpos kibirą. Tačiau patį pantį nuveja per pusvalandį. O kai prasideda ganiavos sezonas, iš kaimo atvažiavę žmonės juos graibyte išgraibsto. Pernai vienas ūkininkas specialiai užsisakė 60 pančių.
Č. Ežerskio krautuvėlėje ant dviračio – ir daugiau prie ūkio praverčiančių daiktų. Kirvių, šakių, šluotų kotai. Iš beržo šakelių surištos šluotos.
Prieš bulviakasį didelę paklausą turi pono Česlovo pinti krepšiai. Krepšiams jis naudoja medinius lankus, vielinį pagrindą, kurį apipina stipriomis plastikinėmis juostelėmis.
Būna dienų, kai iš Česlovo krautuvėlės ant dviračio ratų niekas nieko nenuperka. Tačiau kai nuperka, tikrai smagu.
Darbštuolių šeima iš savo rankdarbių šiek tiek prisiduria prie pensijų. Česlovo žmona Irena mezga šlepetes. Tačiau savo rankdarbių ji nei mieste, nei turgelyje nepardavinėja. Kas žino praktiškas ir šiltas jos šlepetes, užsisako ir pasiima iš namų.
Autorės nuotr.
Česlovas Ežerskis kelias dienas per savaitę savo krautuvėlę ant dviračio atsiveža į miesto centrą.
Išmanus kelmiškis nereikalingus tinklelius nuo presuoto šieno perdirba į pančius.
Tokia sviestmuše vienas ūkininkas per savaitę sumuša 16 kilogramų sviesto.
Prie slastų pensininkui daugiausia darbo.
Vasarą Česlovas ežerskis prekiauja dailiais krepšiais.