Kelionė per karščius gyvuliui – sunkus išbandymas

Kelionė per karščius gyvuliui – sunkus išbandymas

Kelionė per karščius gyvuliui – sunkus išbandymas

Kaip išvengti gyvūnams nepageidautinų kančių per vasaros karščius, pataria Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Algis Dranseika.

– Į ką reikia atsižvelgti planuojant karštu oru pervežti ūkinius gyvūnus?

– Planuojant ūkinių gyvūnų pervežimus, būtina atsižvelgti į didelę oro temperatūrą ir drėgmę. Tokiomis sąlygomis vežami gyvūnai gali patirti papildomą karščio stresą, smarkiai pablogėti jų būklė, jie gali net nugaišti.

Drėgmė sustiprina neigiamą aukštos temperatūros poveikį. Karštyje gyvūnai vėsinasi prakaituodami ar alsuodami, taip išskirdami vandens garus. Esant didelei drėgmei, vandens garų išskyrimas būna apsunkintas, todėl gyvūnai gali patirti bereikalingų kančių.

– Ūkinių gyvūnų vežimo sąlygos reglamentuotos galiojančiuose teisės aktuose. Kuriuos svarbesnius punktus paminėtumėte?

– Visų pirma reikėtų vengti keliauti karštuoju paros metu, planuoti keliones vakare ar anksti ryte, esant vėsesniam orui. Dažniau tikrinti gyvūnus ir stebėti, ar nesivysto karščio stresas. Aprūpinti gyvūnus vandeniu ar elektrolitų tirpalais. Padidinti kiekvienam gyvūnui tenkantį pakrovimo plotą ne mažiau kaip 30 procentų, padidinti transporto priemonių aukštį, kad pagerėtų oro cirkuliacija, kur įmanoma, nuimti papildomas platformas.

Naudoti sunkvežimius su šviesiais stogais, kad mažiau sugertų saulės šilumos, pakeliui esant būtinumui sustoti, paieškoti vietos pavėsyje.

– Ką dar turėtų numatyti gyvūnų kelionę planuojantys vežėjai?

– Pagal galiojančius teisės aktus,kiekvienai kelionei turi būti parengti neatidėliotinų priemonių planai, kurie ypač svarbūs esant ekstremalioms klimatinėms sąlygoms, tvyrant karščiui ar spaudžiant dideliems šalčiams.

Pavyzdžiui, neplanuoti transporto priemonės, vežančios gyvūnus, sustojimai kelyje, kurie normaliomis sąlygoms paprastai neturi didesnės reikšmės, tvyrant kaitrai, gali tapti kritinės situacijos priežastimi. Todėl tokiuose planuose turi būti detaliai nurodyti kontrolės postai, numatyta, su kuo susisiekti kritinėje situacijoje, kur gauti vandens, paaiškinta, kaip atpažinti karščio streso požymius ir kokių konkrečių veiksmų imtis. Gyvūnus vežantys vairuotojai turi būti apmokyti ir žinoti, kaip elgtis kritinėje situacijoje.

– Kokie reikalavimai keliami vežantiems gyvulius didesniais atstumais?

– Gabenant ūkinės paskirties gyvulius – kiaules, karves, arklius – ilgesniais negu 8 valandas trunkančiais maršrutais, būtinos tokioms kelionėms specialiai pritaikytos transporto priemonės. Mūsų tarnybos specialistai tikrina jas ir išduoda specialius patvirtinimo pažymėjimus.

Kad būtų galima išduoti transporto priemonės patvirtinimo pažymėjimą, joje turi būti sumontuota įranga temperatūrai sekti ir fiksuoti bei ventiliacijos sistema, kuri, išjungus variklį, veiktų dar apie 4 valandas.

Visose transporto priemonėse turi būti pakankamai vandens ir funkcionali girdymo įranga. Ne mažiau griežti reikalavimai taikomi ir patiems vežėjams. Jie turi būti susipažinę su konkrečiais transporto priemonės ventiliavimo ir temperatūros stebėjimo reikalavimais bei užtikrinti jų veikimą visos kelionės metu.

– Kokie pokyčiai gyvūnų organizmuose vyksta per karščius?

– Esant karštiems orams padidėja iš organizmo išskiriamų skysčių kiekis. Dėl šių priežasčių pakinta gyvūnų organizmų kraujotakos, kvėpavimo, nervų sistemų, kitų organų bei audinių fiziologinės funkcijos. Todėl ne tik vežami, bet ir laukuose ganomi gyvūnai turi turėti galimybę pakankamai gauti vandens, reguliariai, kelis kartus per dieną, būti pagirdyti.

Laikytojai turėtų pasirūpinti, kad gyvūnai nebūtų laikomi saulės atokaitoje karščiausiu dienos metu. Tam puikiai pagelbėtų medžių paunksnės ar gyvulių parginimas į tvartus vidurdienį, gyvūnų aplaistymas vandeniu. Tvartuose ir paukščių fermose turi būti įrengtos pakankamai efektyvios vėdinimo ir aliarmo sistemos.

– Ar gaunate piliečių skundų apie pastebėtus karštyje besikankinančius gyvulius?

– Pastarosiomis savaitėmis įsivyravus  dideliems karščiams sulaukėme keleto skundų. Mūsų tarnybos veterinarijos inspektoriai vyksta į tokias gyvulių laikymo vietas, vertina ir sprendžia, ar gyvūnai prižiūrimi tinkamai, aiškina jų laikytojams apie jų augintinių patiriamą stresą ir galimas perkaitimo pasekmes.

Parengė Natalija KONDROTIENĖ

Jono TAMULIO nuotr.

SIŪLYMAS: Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai rekomenduoja vengti gyvūnų pervežimo karštuoju paros metu, planuoti keliones vakare ar anksti rytą. Padidinti kiekvienam gyvūnui tenkantį pakrovimo plotą ne mažiau kaip 30 procentų, padidinti transporto priemonių aukštį, kad pagerėtų oro cirkuliacija.