
Naujausios
Keturias padangas į sąvartyną, kitas – į pamiškę?
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro duomenimis, neseniai vykusios talkos „Darom“ metu Šiaulių mieste ir rajone surinkta beveik 8,7 tonos nebetinkamų naudoti padangų. Talkininkai padangas tempė iš paežerių, miškų, parkų, pakelių. Kodėl padangas labiau apsimoka išvežti į gamtą, o ne į sąvartyną?
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Paprašė dokumento
Šiaulietis Algirdas „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kaip atėjus pavasariui nusprendė išsikuopti garažą, kuriame per ilgus metus buvo prisikaupę įvairiausio šlamšto, tarp jo – ir keletas senų padangų. Internete susirado, kur Šiauliuose nemokamai galima pristatyti padangas. Tiesa, tik keturias per metus.
Padangų garaže mėtėsi kiek daugiau, susikrovė visas. Negi lauksi kitų metų?
Atvykus į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę iš šiauliečio nemokamai sutiko priimti tik keturias padangas, be to, dar paprašė asmens dokumento, reikėjo nurodyti gyvenamąją vietą ir automobilio numerį.
Kitas padangas pasiūlė vežti į kitą aikštelę, kur jos bus priimtos už atitinkamą mokestį. Ponas Algirdas nusprendė geriau parsivežti jas namo ir kitą kartą atvykti su draugu ar šeimos nariu, kuris savo vardu į sąvartyną atiduotų padangas.
Grįždamas namo šiaulietis atkreipė dėmesį, kad pakelėje link atliekų surinkimo aikštelės mėtosi padangų.
„Kam mokėti pinigus arba temptis padangas atgal, jeigu galima numesti pakelėje? Žiūrėk, bus kokia talka, ir kas nors surinks“, – svarsto ponas Algirdas.
Už padangą – iki pusės euro
Kodėl atvežus senas padangas reikia pateikti asmens dokumentą ir koks mokestis yra taikomas, jeigu norima palikti daugiau nei keturias padangas, paklausėme Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ekologės Ingos Grigaliūnienės.
Pasak specialistės, jei gyventojas nori atsikratyti daugiau nei keturiomis naudoti nebetinkamomis padangomis, jas reikėtų vežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Bertužių kaime, Kairių seniūnijoje, Šiaulių rajone. Už atvežtas padangas tektų mokėti.
Už naudoti nebetinkamas padangas, kurių aukštis iki 100 cm ir plotis iki 40 cm – 40,34 euro už toną su PVM, už padangas, kurių aukštis nuo 100 cm iki 220 cm ir plotis nuo 40 cm iki 100 cm – 133,1 euro už toną su PVM.
Vadinasi, jeigu lengvojo automobilio padanga sveria apie 8 kilogramus, tuomet už ją reikėtų susimokėti apie 0,32 euro. Žinoma, dar galite paskaičiuoti, kiek išdeginsite degalų važiuodami iki atliekų aikštelės.
Nepatogumų gyventojams greičiausiai sukelia ne tik atstumai, bet ir stambiagabaričių atliekų aikštelių dirbo laikas, mat ne visos dirba savaitgaliais ir po darbo valandų.
Pavyzdžiui, Šiauliuose Pailių gatvėje ir J. Basanavičiaus gatvėje esančios aikštelės pirmadieniais nedirba, kitomis darbo dienomis atliekas priima iki 18 valandos. Šeštadienį dirba nuo 9 iki 17 valandos.
Siekia užkirsti kelią piktnaudžiavimui
ŠRATC ekologė priminė, kad nemokamai keturias padangas per metus galima palikti ne tik didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ir atliekų priėmimo punktuose, bet ir perkant naujas padangas senąsias atiduoti jas parduodančiai įmonei (įmonės yra įsipareigojusios priimti tiek senų padangų, kiek naujų klientas perka), taip pat senas padangas galima nemokamai palikti autoservise, kuriame gyventojas keičia padangas.
Pasak I. Grigaliūnienės, nuo šių metų sausio 1 dienos atvežus visas pagal taršos leidimus galimas priimti atliekas privalu užpildyti atliekų priėmimo deklaraciją. Joje reikia nurodyti ne tik atvežusio asmens gimimo metus, gyvenamosios vietos adresą ir kontaktinį telefoną, bet ir asmens dokumento numerį. Asmuo gali pateikti asmens tapatybės kortelę, pasą, vairuotojo pažymėjimą (išduotą nuo 2005 m. lapkričio 1 d.).
„Tokia tvarka įvesta stengiantis kontroliuoti, kad įmonės nepiktnaudžiautų, siekdamos nemokamai atsikratyti didelių kiekių atliekų didelio gabarito atliekų surinkimo aikštelėse, kurios yra skirtos tik gyventojams“, – sako ekologė.
Beje, tvarkingai sudėtas padangas galima palikti prie mišrių atliekų konteinerio tomis dienomis, kai apvažiavimo būdu renkamos stambiagabaritės atliekos. Tokiu atveju dokumento pateikti nereikia. Palikti galima tik lengvųjų automobilių senas padangas ir tik nurodytose vietose. Daugiabučių namų gyventojai gali palikti atliekų surinkimo grafikuose nurodytose vietose, individualių valdų savininkai – prie savo konteinerio.
Atsakomybę turėtų prisiimti gamintojai ir importuotojai
Gal padangų problemą padėtų išspręsti depozito sistema? Pavyzdžiui, talkos „Darom“ dalyviai pastebėjo, kad įvedus gėrimų taros depozitą, žymiai sumažėjo besimėtančių plastikinių butelių ir skardinių.
Aplinkos ministerija, paprašyta pakomentuoti situaciją dėl ne vietoje išmetamų senų padangų, atsakė, jog „reikia aktyvesnio informavimo apie atliekų turėtojų galimybes ir pareigas“ ir kad „šis informavimas yra padangų importuotojų ir platintojų atsakomybė ir pareiga“.
Ministerija taip pat informavo, jog prieš mėnesį pateikė visuomenei derinti Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektą.
„Pagal dabartinį teisinį reglamentavimą padangų atliekų, kurios kaupiamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ar randamos išmestos į aplinką, sutvarkymą finansuoja savivaldybės, nors tai turėtų daryti padangų gamintojai ir importuotojai.
Aplinkos ministerija siūlo įstatyme nustatyti pareigą gamintojams ir importuotojams sudaryti sutartis su visomis savivaldybėmis dėl padangų atliekų surinkimo savivaldybių įrengtose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ir šių aikštelių eksploatavimo dalinio finansavimo.
Be to, Seime registruotas Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektas Nr. XIIP-4355, kuriame siūloma nustatyti, kad padangų platintojas privalo žinoti importuotoją. Šis pakeitimas skatintų vartotojus rinktis tik tuos platintojus, kurie prekiauja tik tokiomis padangomis, kurias tiekia savo pareigas (tarp jų, padangų atliekų tvarkymo organizavimą) vykdantys importuotojai“, – rašoma Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktoriaus Daliaus Krinicko atsakyme „Šiaulių kraštui“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiųmetės talkos „Darom“ metu vien Talkšos pakrantėje surinkta nemažai padangų. Iš viso po talkos į Kairių sąvartyną pristatyta beveik 8,7 tonos padangų.