Kiek kainuoja namų šiluma?

Kiek kainuoja namų šiluma?

Kiek kai­nuo­ja na­mų ši­lu­ma?

„Ener­gi­jos skirs­ty­mo ope­ra­to­riaus“ (ESO) cent­ri­nė­je būs­ti­nė­je pri­sta­ty­tas Lie­tu­vos gy­ven­to­jų nuo­mo­nės apie būs­to šil­dy­mą ty­ri­mas ir VGTU eks­per­tų at­lik­ta šil­dy­mo bū­dų ­ly­gi­na­mo­ji ana­li­zė.

Na­mų šil­dy­mo bū­dą gy­ven­to­jai ren­ka­si pa­gal du pa­grin­di­nius veiks­nius: kai­ną ir pa­to­gu­mą. Tai pa­ro­dė ša­lies di­džių­jų mies­tų gy­ven­to­jų ap­klau­sa, ku­rio­je da­ly­va­vo dau­giau kaip 1 tūkst. res­pon­den­tų. Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­to (VGTU) ir Ener­ge­ti­kų mo­ky­mo cent­ro at­lik­ta šil­dy­mo bū­dų ­ly­gi­na­mo­ji ana­li­zė at­sklei­dė, jog ren­kan­tis šil­dy­mo bū­dą, ver­tė­tų įver­tin­ti vi­sas in­ves­ti­ci­jas ir są­nau­das per il­ges­nį lai­ko­tar­pį.

Gy­ven­to­jų nuo­mo­nės ap­klau­sa, ku­rią šių me­tų ko­vo mė­ne­sį at­li­ko vi­suo­me­nės nuo­mo­nės ir rin­kos ty­ri­mų bend­ro­vė „Spin­ter ty­ri­mai“, pa­ro­dė, jog di­džiuo­siuo­se ša­lies mies­tuo­se du treč­da­liai gy­ven­to­jų nau­do­ja cent­ra­li­zuo­tą šil­dy­mą, li­kę – du­ji­nį šil­dy­mą (18 pro­c.) ar­ba kū­re­na kie­tą­jį ku­rą – mal­kas ar ang­lis (15 pro­c.). Ki­tus ši­lu­mos šal­ti­nius, pa­vyz­džiui, elekt­rą, geo­ter­mi­nį šil­dy­mą ar gra­nu­lių ka­ti­lus ren­ka­si la­bai ne­di­de­lė gy­ven­to­jų da­lis.

Re­mian­tis ap­klau­sos re­zul­ta­tais, gy­ven­to­jų šil­dy­mo bū­do pa­si­rin­ki­mui di­džiau­sią įta­ką da­ro kai­na ir pa­to­gu­mas. Ati­tin­ka­mai prio­ri­te­tą šiems šil­dy­mo kri­te­ri­jams tei­kė 42 pro­c. ir 39 pro­c. res­pon­den­tų. Pa­to­gu­mą ypač ak­cen­ta­vo tie gy­ven­to­jai, ku­rių būs­tas šil­do­mas du­jo­mis (44 pro­c.), ta­čiau ir jiems kai­na bu­vo la­bai svar­bus veiks­nys (38 pro­c.).

„Lie­tu­vo­je šil­dy­mo se­zo­nas trun­ka dau­giau kaip pu­sę me­tų, o iš­lai­dos jam su­da­ro di­de­lę gy­ven­to­jų iš­lai­dų krep­še­lio da­lį, to­dėl pa­si­rink­ti tin­ka­mą šil­dy­mo bū­dą la­bai svar­bu. Pas­te­bi­me, kad kai­na nė­ra vie­nin­te­lis reikš­min­gas veiks­nys gy­ven­to­jams, jie ne­no­ri at­si­sa­ky­ti kom­for­to, o daž­niau­siai mė­gi­na su­de­rin­ti abu veiks­nius“, – pri­sta­ty­da­mas ap­klau­sos re­zul­ta­tus va­kar spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je sa­kė ESO ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Liu­das Liut­ke­vi­čius.

Treč­da­lis did­mies­čių gy­ven­to­jų nu­ro­dė įsi­gi­ję įreng­tą būs­tą ir pa­si­rink­ti šil­dy­mo bū­do ne­ga­lė­ję. Vis dėl­to dau­giau kaip pu­sė gy­ven­to­jų, jei­gu tech­ni­nės ga­li­my­bės leis­tų, iš tra­di­ci­nių šil­dy­mo bū­dų pa­si­rink­tų du­jas. Apk­lau­sos duo­me­ni­mis, ak­ty­viau­siai du­ji­nį šil­dy­mą nau­do­ja kau­nie­čiai – taip šil­do­mi be­veik 28 pro­c. būs­tų, o kie­tuo­ju ku­ru – 15 pro­c. Vil­niu­je ir Klai­pė­do­je du­jo­mis šil­do­mi 14-15 pro­c. būs­tų, o kie­tuo­ju ku­ru – 9-11 pro­c.

Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­to kar­tu su Ener­ge­ti­kų mo­ky­mo cent­ru at­lik­tas šil­dy­mo bū­dų pa­ly­gi­ni­mas at­sklei­dė, kad įver­ti­nus in­ves­ti­ci­jas į šil­dy­mo sis­te­mą, ku­ro kai­nas, šil­dy­mo są­nau­das, šil­dy­tis na­mą kon­den­sa­ci­niu du­jų ka­ti­lu per de­šimt me­tų kai­nuos šiek tiek dau­giau nei kū­ren­ti kie­to­jo ku­ro ka­ti­lą mal­ko­mis.

„Gy­ven­to­jai, skai­čiuo­jan­tys tik ku­ro kai­ną, pa­mirš­ta pa­skai­čiuo­ti, kiek kai­nuo­ja įreng­ti sau­gią ka­ti­li­nę ar pa­tal­pas ku­rui lai­ky­ti, ne­bran­gi­na sa­vo lai­ko, neį­ver­ti­na ga­li­my­bių re­gu­liuo­ti tem­pe­ra­tū­rą būs­te. Mū­sų ana­li­zė ro­do, kad, ren­kan­tis šil­dy­mo bū­dą, ver­tė­tų įver­tin­ti vi­sas in­ves­ti­ci­jas ir są­nau­das per ge­ro­kai il­ges­nį lai­ko­tar­pį. Ki­ta ver­tus, sun­ku iš­ma­tuo­ti kom­for­to ly­gį“, – sa­kė VGTU pa­sta­tų ener­ge­ti­kos eks­per­tas Gied­rius Šiup­šins­kas.

VGTU ap­skai­čia­vo šil­dy­mo iš­lai­das per vi­du­ti­nį šil­dy­mo se­zo­ną 150 kv. m plo­to, C ener­gi­nę kla­sę ati­tin­kan­čiam in­di­vi­dua­liam na­mui, ku­ria­me gy­ve­na 4 as­me­nų šei­ma, kai pa­lai­ko­ma 18 laips­nių pa­tal­pų tem­pe­ra­tū­ra. Vi­sais at­ve­jais bu­vo lai­ko­ma, kad būs­tui nau­do­ja­mas grin­dų ir ra­dia­to­rių šil­dy­mas, o me­ti­nis ši­lu­mos po­rei­kis šil­dy­mui ir van­de­niui – 20 tūkst. kWh. In­ves­ti­ci­ja į šil­dy­mo sis­te­mą įver­tin­ta, ly­gi­nant to pa­ties ga­min­to­jo pa­teik­tas skir­tin­gų ka­ti­lų kai­nas.

Per de­šimt me­tų pi­giau­sia to­kį in­di­vi­dua­lų na­mą bū­tų šil­dy­ti mal­ko­mis, ta­čiau lai­ko užim­tų jų pa­ruo­ši­mas, taip pat rei­kė­tų skir­ti plo­tą mal­koms san­dė­liuo­ti.

Vie­nas iš pi­giau­sių šil­dy­mo bū­dų iš­lie­ka šil­dy­mas gam­ti­nė­mis du­jo­mis. Per 10 me­tų lai­ko­tar­pį gy­ven­to­jų bend­ros in­ves­ti­ci­jos į įran­gą ir iš­lai­dos ku­rui bū­tų apie 15 tūkst. eu­rų. Tai api­ma būs­to šil­dy­mą ir karš­to van­dens ruo­ši­mą.

Gra­nu­lių ka­ti­las yra kom­for­tiš­kes­nis nei įpras­tas kie­to ku­ro ka­ti­las, ta­čiau jam rei­kia di­des­nių pra­di­nių in­ves­ti­ci­jų, o ku­ras yra bran­ges­nis. Per de­šimt me­tų šis šil­dy­mo bū­das kai­nuo­tų apie 19 tūkst. eu­rų.

Ver­ti­ni­mas ro­do, kad bran­giau­sias bū­tų geo­ter­mi­nis šil­dy­mas. Tai le­mia di­džiau­sios iš ana­li­zuo­tų at­ve­jų in­ves­ti­ci­jos įran­gai, nors iš­lai­dos elekt­rai bū­tų san­ty­ki­nai ma­žes­nės per nag­ri­nė­tą 10 me­tų lai­ko­tar­pį.

Pa­gal EL­TA, ESO inf.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

Mar­ty­no Amb­ra­zo (EL­TA) nuo­tr.

DUO­ME­NYS: VGTU ap­skai­čia­vo šil­dy­mo iš­lai­das per vi­du­ti­nį šil­dy­mo se­zo­ną 150 kv. m plo­to, C ener­gi­nę kla­sę ati­tin­kan­čiam in­di­vi­dua­liam na­mui, ku­ria­me gy­ve­na 4 as­me­nų šei­ma, kai pa­lai­ko­ma 18 laips­nių pa­tal­pų tem­pe­ra­tū­ra. Per de­šimt me­tų pi­giau­sia to­kį in­di­vi­dua­lų na­mą bū­tų šil­dy­ti mal­ko­mis, po to – du­jo­mis, gra­nu­lė­mis, bran­giau­sias – geo­ter­mi­nis šil­dy­mas dėl di­de­lių in­ves­ti­ci­jų.