
Naujausios
Kiekvienam lietuviui – po puodelį
Prieš pustrečių metų Pagojo kaime, netoli Kelmės, įsikūrusi uždaroji akcinė bendrovė „Ronelda“ per minutę pagamina po 400 vienkartinių popierinių puodelių. Per mėnesį sugebėtų puodeliais aprūpinti kiekvieną lietuvį, nes jų pagamina apie tris milijonus.
Tai didžiausia iš trijų Lietuvoje vienkartinius puodelius gaminančių įmonių. Joje darbo gavo kelios dešimtys Kelmės rajono gyventojų. Keletas jų – grįžę iš emigracijos.
Iš „Roneldos“ puodelių geria Lietuvos ir kitų Baltijos šalių degalinių, lauko kavinių lankytojai, bendrovių ir įstaigų darbuotojai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Svajonė apie Pagojo verslo parką
UAB „Ronelda“ įkurta 2015 metų rugsėjo mėnesį. Vykdantysis direktorius šiaulietis Arūnas Karžinauskas sako, jog Kelmė logistikos požiūriu verslui gana nebloga vieta. Pro šalį eina automagistralė Ryga – Kaliningradas, netoli – Vilniaus – Klaipėdos autostrada.
Todėl ir nupirko vieną iš buvusios „Kelmės statybos“ pastatų. Po kurio laiko į patalpas atvežė ir vienkartinių puodelių gamybos staklių liniją. Įdarbino pirmuosius penkis darbininkus.
Ponas Arūnas – patyręs ir su laikmečiu žengiantis verslininkas. Anksčiau jo pradėtu ekologiško kuro verslu sėkmingai rūpinasi sūnus, todėl šiuo metu jis visą savo dėmesį gali skirti naujam popierinių puodelių verslui.
„Esu kūrybingas žmogus. Versle man įdomiausia pradžia, kol susiduri su iššūkiais. O kai viskas pradeda sklandžiai funkcionuoti, tampa stabilu, norisi vėl ko nors naujo. Kūrimo procese visko būna. Neįmanoma išvengti sunkumų. Bet nesu tas žmogus, kuris sėdi prie televizoriaus ir dejuoja, kaip sunku gyventi“, – atvirai sako verslininkas.
Jam asmeniškai būtų buvę patogiau vienkartinių puodelių gamyklą kurti Šiauliuose, kur gyvena. Tačiau pagalvojo, jog Šiauliams mažai ką tereikš kelios dešimtys darbo vietų. Tuo tarpu dideliu nedarbu garsėjančiai Kelmei naujasis jo verslas gali padėti daugiau.
Šiek tiek paveikė ir sentimentai – iš Kelmės rajono yra kilusi verslininko mama, viena iš įmonės akcininkių.
A. Karžinauskas turi svajonę suburti Pagojo kaime veikiančias įmones ir įkurti Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybę. Čia, buvusioje „Kelmės statybos“ bazėje, kurią išsaugojo buvęs jos direktorius Albinas Palaikis, dirba 14 įmonių: nekilnojamojo turto turi AB Kelmės pieninė, įsikūrė tarptautinė grūdų supirkimo įmonė „Scandagra LT“ ir daugelis kitų. Kuo ne verslo parkas?
Nusilenkia ekologijai
UAB „Ronelda“ gamina kartoninius puodelius, kurių vidus padengtas kelių mikronų plastiko sluoksniu. Puodeliai atitinka aukštus kokybės ir ekologijos standartus, yra draugiškesni aplinkai už plastiko indelius. Kartoną perka iš Skandinavijos kompanijų, nes Lietuvoje niekas tokio negamina.
Šiuo metu yra galimybės gaminti puodelius ir iš visiškai suyrančios medžiagos, tačiau tokia gamyba – rizikingesnė. Mat tokie puodeliai turi galiojimo laiką. Jie gali suirti net nenaudojami, tiesiog stovėdami sandėlyje. Ateityje bendrovė ketina statyti daugiau staklių linijų, leisiančių gaminti aukštesnės kategorijos – dvisienius puodelius.
Šiuo metu „Ronelda“ pagamina apie 400 puodelių per minutę. Per mėnesį jų pagamina apie tris milijonus. Pajėgumai leistų gaminti dvigubai daugiau. Įmonė pajėgi tiekti ne tik didelius kiekius, bet ir tenkinti individualius klientų poreikius. Puodeliai, pagaminti pagal individualų dizainą, tarnauja ir perkančios įmonės ar prekinio ženklo reklamai.
Savo gaminius „Ronelda“ realizuoja Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse. Juos perka degalinės, kavinės, jais prekiauja „Sanitex“ įmonių grupė bei kiti didmenininkai.
Kartais ir patys įmonės darbuotojai nustemba pamatę savo puodelį traukinyje, autobusų stotyse, Palangos paplūdimiuose ir kavinėse. Patys gamintojai ne visada žino, kas yra galutinis jų produkcijos vartotojas.
Niekas neruošia specialistų
Šiuo metu vienkartinius kartoninius puodelius Lietuvoje gamina tik trys įmonės. UAB „Ronelda“ – didžiausia ir viena pirmųjų, pradėjusi šį verslą Lietuvoje.
Vykdantysis direktorius A. Karžinauskas pasakoja, jog tai nėra labai paprastas verslas. Jis reikalauja nemažai investicijų. Bendrovės gamybinėse patalpose stovi apie dešimt staklių, kurios atlieka skirtingas funkcijas – nuo kartono ritinių dažymo iki pagaminto puodelio pakavimo.
Dar didesnė problema – specialistai. Aukštosios mokyklos Lietuvoje iki šiol neruošė tokį verslą išmanančių inžinierių, profesinės mokyklos nerengė tokių mechanikų ar darbininkų. Net iš kitų bendrovių nepersiviliosi, pasiūlęs geresnes sąlygas, nes tokių specialistų tiesiog nėra.
Darbuotojai apmokomi darbo vietoje. Į kiekvieną reikia investuoti nemažai laiko ir kitų resursų. Todėl vėliau kiekvieną parengtą specialistą tenka saugoti. Be to, ir priimant į darbą reikia gerai pažinti žmogų, suprasti jo poreikius, įsitikinti, ar jis bus lojalus ir patikimas, o gal į įmonę ateis tik „peržiemoti“.
Bendrovės vadovas dar prisimena nemalonią patirtį, kai dalis pirmųjų rugsėjo mėnesį priimtų darbininkų pavasarį, prasidėjus žemės ūkio darbams, išėjo.
„Ieškojom mechaniko, siūlėm per tūkstantį eurų atlyginimo. Nepavyko rasti, – apie darbininkų ir specialistų paieškas pasakoja A. Karžinauskas. – Kai reikėjo darbininkų, Darbo birža pateikė 36 tinkančių bedarbių sąrašą. Visiems paskambinome. Neatsirado nė vieno norinčio dirbti. Žmonės mieliau naudojasi pašalpomis ir kitomis socialinėmis garantijomis.“
Darbo vietos paskatino grįžti emigrantus
Šiuo metu „Roneldos“ bendrovėje dirba per 20 žmonių. 14 iš jų – neįgalieji. Bendrovė ketina siekti socialinės įmonės statuso. Tuomet įdarbins dar daugiau neįgaliųjų.
Darbo vietų atsiras ir motyvuotiems dirbti bei uždirbti norintiems sveikiems žmonėms. Į netoli Kelmės esančią įmonę kelmiškiai atrieda ir dviračiais.
Direktorius labiausiai džiaugiasi, jog iš emigracijos pavyko sugrąžinti tris jaunus žmones.
Justinas Bandza pusę metų naktimis dirbo Anglijoje, salotų fabrike. „Naktinėse pamainose didesnis atlyginimas. Naktį dirbdavome po 10 valandų, per savaitę keturias naktis, – pasakoja Justinas. – Ten nelabai patiko. Daugiau pinigų, bet daugiau ir išlaidų.“
Justinas nusprendė dalyvauti Lietuvos darbo biržos projekte „Atrask save“. Baigė administravimo kursus. O prieš tris mėnesius jam buvo pasiūlytas darbas „Roneldos“ bendrovėje, apie dešimt kilometrų nuo jo namų Kukečiuose.
„Čia labai patinka. Geros sąlygos, puiki emocinė atmosfera. Yra ir daugiau jaunų žmonių, – džiaugiasi Justinas. – Turiu perspektyvų tobulėti. Jau dabar mane skiria prie atsakingesnių, sudėtingesnių darbų.“
Direktorius A. Karžinauskas taip pat džiaugiasi jaunu, imliu darbuotoju. Ragina jį baigti pradėtus mokslus Šiaulių valstybinėje kolegijoje, ketina siųsti vaikiną pasimokyti dirbti spaudos mašinomis.
Nuo pakartotinės emigracijos atsiradusi patraukli darbo vieta sulaikė ir Anglijoje dirbusį Donardą Rutkauską bei Švedijoje uždarbiavusią Giedrę Kastravickaitę. Jaunimas džiaugiasi, kad galės kurti šeimas Lietuvoje, čia auginti savo vaikus, dažniau matytis su artimaisiais. Be to, čia turi socialines garantijas, kaupia stažą pensijai.
Tarp pasiekimų ir problemų
Dar visai neseniai įsikūrusi UAB „Ronelda“ jau spėjo pelnyti „Creditinfo“ apdovanojimą „Stipriausi Lietuvoje“, kuris byloja apie finansinį įmonės patikimumą, rajono Verslininkų asociacijos diplomą „Už sėkmingą verslo startą“, Darbo biržos padėką už socialinę partnerystę bei kitų laimėjimų.
A. Karžinauską džiugina ir verslui draugiškas vietos valdžios gestas atleisti įmonę nuo nekilnojamojo turto ir žemės mokesčio.
Tačiau verslininkas sako, jog laukia dar nemenka krūva spręstinų problemų. Reikia rasti būdų, kaip organizuotai tvarkyti teritoriją, kurią šiuo metu dalijasi 14 įmonių. Reikės atsidalyti erdves, įveikti daugybę biurokratinių barjerų. Būtinas ir vandentiekis, kanalizacija, bendrų kelių renovacija ir priežiūra. Vėl teks susėsti drauge visoms keturiolikai įmonių.
„Nors į Kelmės rajoną esu tarsi įkritęs, neturiu čia jokio užnugario, tikiuosi įveikti visas kliūtis su vietinės valdžios bei Prekybos, pramonės ir amatų rūmų pagalba“, – viliasi A. Karžinauskas.
Autorės nuotr.
UAB „Ronelda“ vykdantysis direktorius Arūnas Karžinauskas, kūręs verslą didmiesčiuose, įvertino ir puikią Kelmės geografinę padėtį bei patogią logistiką.
Iš emigracijos sugrįžę jauni rajono gyventojai: Justinas Bandza ir Giedrė Kastravickaitė gavo darbo gimtinėje.
Bendrovės staklės gebėtų pagaminti šešis milijonus vienkartinių puodelių per mėnesį.
Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse žinomų „Roneldos"puodelių gamyba prasideda nuo kartono lakštų dizaino kūrimo.