
Naujausios
Levandų užburtos moterys
Mockūnuose, Giedrės Jankūnienės ūkyje, jau mėlynuoja levandos. Kaip ir visa gamta, šiais metais levandos savo žydėjimą paskubino. Šeimininkė Giedrė mus pasitinka provansiškame kampelyje: prie balto pinto stalelio, levandų apsupty, nuo saulės prisidengusi siuvinėtu skėčiu. Kuo ne Prancūzija? Giedrės teiraujamės, kuo ją, jos seserį Aušrinę ir mamą Otiliją sužavėjo šie kvapnūs mėlyni žiedai.
Levandų ūkio pradžia
– Levandų savo darželiuose turėjome visada, su kaimynais dalinomės. Galutinai levandos užvaldė po to, kai sesuo apsilankė Provanse ir išvydo mėlynuojančius laukus, – pasakoja Giedrė Jankūnienė.
Iš vyrų atsikovojusios devynis arus žemės, moterys kibo į darbą. Dvejus metus ruošė augalams žemę, o užpernai rudenį pasodino keturias vagas levandų. Pirmieji daigai atkeliavo iš nuosavų darželių, pirktinių – tik keli. Giedrė pasakoja: levandos dauginamos iš sunokusių levandų sėklų, šakelių arba skirstant krūmą.
– Pasodinom ir žiūrėjom, kas bus. Levandos augo, pražydo. Tuomet supratom, kad reikia kažką daryti toliau, – šypsosi Giedrė.
Levandų ūkis ėmė plėstis. Moterys sėjo levandas kovo pradžioje, jas daigino ant palangių. Kai žemė sušilo, tiesiai iš daigyklų levandas perkėlė į lauką. Vietoje užaugintos levandos – ištvermingos, atsparios šalnoms. Atvežtinės dažniausiai neperžiemoja – nušąla. O ir neįtikėtinai brangios – įsitikinusi Giedrė.
Apie levandų krūmelius ūkio moterys sukasi kaip apie mylimus vaikus: geni, tręšia, nunykusius krūmelius atsodina. Kenkėjai levandas ne itin mėgsta, tačiau į jų šaknis kartais įsisuka karkvabalių lervos, ir krūmelis žūva.
Taip ir matyti lauke tarsi pagal ūgį ir amžių susirikiavusios levandos: vyriausios, sukerojusios, žydinčios, ir mažesni, jaunesni krūmeliai. Levandų lauką puošia 1000 augalėlių, o kituose laukuose savo eilės laukia patys jauniausi, bet prakutę daigeliai. Jų – apie 2000.
Levandų augintoja Giedrė sako, jog šis jos pomėgis siejasi ir su jos profesija. Giedrė – istorijos ir geografijos dėstytoja Biržų technologijų ir verslo mokymo centre. Levandų ūkelyje praverčia ir istorijos, ir geografijos žinios. Levandos Lietuvos dvaruose buvo auginamos jau prieš porą šimtmečių. Tą Giedrei patvirtino ir Šiaulių botanikos sodo direktorė. Juk dvarininkai mėgo prancūziško stiliaus sodus. Tačiau populiaresnės levandos buvo Latvijoje.
Levandų burtai
Ir vis tiek neaišku: kodėl moterys pasirinko levandas, o ne kokias kitas gėles.
– Jos užburia, – kito paaiškinimo neranda Giedrė.
Giedrės mamos Otilijos Stirkienės aistra – išgauti iš levandų žiedų levandų vandenį arba hidralatą, taip moterys vadina šį stebuklingą vandenį. Distiliuojant iš levandų žiedų išgaunamos visos gerosios savybės. Levandų vandenį tinka naudoti kaip antiseptiką, odai drėkinti, raminti. Labai tinka po saulės vonių ar saulės pažeistiems plaukams atgaivinti, suminkštinti. Levandų vandenį moterys distiliuoja po to, kai nuimamas levandų žiedų derlius – liepą ir rugpjūtį. Šiemet levandų žiedais galima džiaugtis kur kas anksčiau.
Levandų žiedai tinka kvapnioms puokštelėms – namams puošti, kvėpinti. Sudžiūvę levandų žiedai spalvos nepakeičia, ilgai primena vasarą.
Levandų žiedus moterys deda į maišelius ir slepia spintose. Spintos ne tik pakvimpa levandų žiedais – iš jų išsikrausto kandys, kurios šio kvapo labai nemėgsta.
Giedrė sako, jog levandų žiedų maišelius labai tinka pakabinti prie vaikiško vežimėlio ar pasidėti po pagalve. Jei neima miegas, tereikia maišelį pačežinti, pauostyti ir sapnai atkeliaus.
Levandų skanėstai
Levandų skoniu Giedrė paragina įsitikinti pačiai. Ant balto stalelio, šalia levandų lauko, moteris paruošusi levandų arbatos bei deserto – aviečių uogienės su levandų žiedais. Arbata ramina ir sužavi aromatu.
Levandų ūkio moterys levandų žiedais gardina pyragus, sausainius, ledus. Pasigiriu: teko ragauti levandomis gardinto ožkos sūrio, kurio gavau lauktuvių iš Olandijos. Sūris buvo violetinio atspalvio. Tačiau Giedrė paaiškina: gal sūris ir buvo gardintas levandomis, tačiau šis augalas sūrio nudažyti negalėjo – žiedai nedažo. Gamintojai į sūrį buvo pridėję dirbtinių dažų.
Pasak Giedrės, iš levandų išgaunamas ir eterinis aliejus, tačiau tą padaryti čia, ūkyje, vargu ar pavyks. Mat lietuviškomis sąlygomis užaugusios levandos tiek aliejaus nesubrandina.
Joninės levandų lauke
Įvairiausias rankų darbo smulkmenėlėmis su levandomis iš pradžių moterys dovanodavo draugams, artimiesiems. Tačiau dabar planuoja iš to kurti verslą. Sodyboje baigiama rengti patalpa, kur svečiams, atvykusiems pasigrožėti levandomis, moterys pristatys produkciją iš levandų, pavaišins levandų arbata, papasakos apie šiuos puikius augalus.
Ši Provanso stiliaus patalpa nors ir ne iki galo įrengta, bet svečių sulaukė jau per Jonines. Giedrei kilo mintis sukvieti biržiečius ir miesto svečius į sodybą ir švęsti Jonines ramiai, laikantis senųjų kupoliavimo tradicijų. Norinčiųjų atsirado nemažas būrys. Anot Giedrės, pavargusių nuo triukšmo žmonių. Tai – tarsi alternatyva miesto Joninėms, kurios švęsti kvietė su trankia muzika bei primirštomis tradicijomis. Levandų ūkyje žmonės tyliai pabuvo gamtoje, pynė vainikus, išgirdo pasakojimą apie žoleles, pasigrožėjo levandų žydėjimu.
Levandos – šilko tapyboje
Levandų žydėjimą Giedrė perkėlė ir į savo rankdarbius. Moteris kartu su mama priklauso „Kraitės“ klubo rankdarbių kūrėjoms. Giedrės tapyba ant šilko turėjome progos grožėtis parodose. Ant šilko Giedrė nutapė ir žydinčias levandas.
Levandinai ir kiti ūkio augalai
Į levandų laukus įsiterpia ir kiti ūkio moterų puoselėjami augalai. Pavyzdžiui, lietuviškos rūtos, kurios dabar taip išnyko biržiečių darželiuose, jog jaunosios prieš vestuves ieško su žiburiu. Moterys savo lauke įveisė ir vaistinę žiomenę. Tai – taip pat mėlynai žydintis vaistinis augalas, skleidžiantis malonų aromatą. Sunku nuo levandų atskirti ir jų pusbrolį – levandiną. Tai – hibridinis augalas, išvestas iš dviejų skirtingų levandų rūšių.
Kvies į edukacines programas
Giedrė tikina, jog išvysti visus šiuos augalus bei sužinoti jų gerąsias savybes jau greitai bus galima iš anksto užsiregistravus. Nes didelių grupių priimti iš karto nėra galimybių. Giedrė planuoja ūkyje surengti žydėjimo šventę – kai levandos dar labiau įsižydės.
Edita MIKELIONIENĖ
Editos Mikelionienės nuotr.
Giedrė Jankūnienė savo puoselėjamame levandų lauke.
Levandų žydėjimas.
Vaišės iš levandų Provanso stiliaus kampelyje.
Levandų ūkio moterų sukurta dekoracija.