Lietuvą griaunanti vidinė migracija

Lietuvą griaunanti vidinė migracija

Lie­tu­vą griau­nan­ti vi­di­nė mig­ra­ci­ja

Dr.Vai­do­tas Ka­ni­šaus­kas

Ma­te­ma­ti­kos docentas, is­to­ri­jos magistras

Ry­šys tarp išo­ri­nės ir vi­di­nės mig­ra­ci­jų

Pas­ta­ruo­ju me­tu Lie­tu­vo­je su­si­rū­pin­ta žmo­nių iš­vy­ki­mu iš ša­lies, t.y. išo­ri­ne – tarp­tau­ti­ne mig­ra­ci­ja. Ir tai ne­nuos­ta­bu, nes XXI am­žiaus pra­džio­je jau pra­ra­do­me apie pu­sę mi­li­jo­no gy­ven­to­jų, tad Lie­tu­vo­je jų li­ko ma­žiau nei 3 mi­li­jo­nai.

Ko­dėl taip įvy­ko? Įp­ras­ta ma­ny­ti, kad pa­grin­di­nės mig­ra­ci­jos prie­žas­tys yra eko­no­mi­nės, to­kios kaip ma­žos gy­ven­to­jų al­gos ir di­de­lė so­cia­li­nė ne­ly­gy­bė Lie­tu­vo­je. Ka­dan­gi al­gos Lie­tu­vo­je ky­la la­bai lė­tai, o apie pro­gre­sy­vi­nius mo­kes­čius da­bar nie­kas ne­be­kal­ba, tai ga­li pa­si­ro­dy­ti, kad išo­ri­nės mig­ra­ci­jos ne­ga­li­ma su­val­dy­ti. O vis dėl­to, jei ne su­val­dy­ti, tai nors pri­stab­dy­ti šią mig­ra­ci­ją ga­li­ma ma­ži­nant vi­di­nės mig­ra­ci­jos mas­tus Lie­tu­vo­je. Apie tai išsamiau ir bus kal­ba­ma šia­me straips­ny­je. Bet pir­miau­sia te­gu kal­ba skai­čiai.

1 len­te­lė. Mig­ran­tų skai­čiai Lie­tu­vo­je nuo 2001 iki 2016 me­tų (Lie­tu­vos sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas)

Su­da­rė Dei­vi­das Le­su­tis

Aki­vaiz­du, kad šie skai­čiai ne­la­bai ką sa­ko. Pa­to­giau juos pa­teik­ti diag­ra­ma:

1 pav. Mig­ran­tų skai­čiai Lie­tu­vo­je nuo 2001 iki 2016 me­tų

Štai ke­li skai­čiai iš pa­teik­tos len­te­lės ir diag­ra­mos. Kas­met mig­ran­tų (ap­jun­giant vi­di­nius su išo­ri­niais mig­ran­tais) ša­ly­je yra vi­du­ti­niš­kai 94,7 tūkst. (XXI a.), išo­ri­nių mig­ran­tų – 40,1 tūkst. 2001 me­tais mig­ran­tų bu­vo 65,7 tūkst., o 2016 m. – 118,9 tūkst.; mak­si­mu­mas – 133 tūkst. (2010 m.). Ana­lo­giš­kai, 2001 m. išo­ri­nių mig­ran­tų bu­vo 26,3 tūkst., o 2016 m. – 50,3 tūkst.; mak­si­mu­mas – 57,9 tūkst. (2005 m.).

Prak­tiš­kai mig­ran­tų kas­met yra 2,4 kar­to dau­giau ne­gu išo­ri­nių, va­di­na­si, vi­di­nių mig­ran­tų yra dau­giau. Iš ki­tos pu­sės, iš 1 pav. ma­to­me, kad yra griež­ta pri­klau­so­my­bė tarp mig­ran­tų ir iš­vyks­tan­čių­jų į už­sie­nį. Aki­vaiz­džiai ma­to­me, kad tie ki­ti­mai yra pro­por­cin­gi (em­pi­ri­nė ko­re­lia­ci­ja 0,9).

Na­tū­ra­lus klau­si­mas, kaip ši­taip ga­li bū­ti, nes at­ro­do, kad vyks­tan­tys į už­sie­nį žmo­nės ne­si­ta­ria su tais, ku­rie ju­da ša­lies vi­du­je. Ka­dan­gi vi­di­niai mig­ran­tai įtrauk­ti į bend­rą mig­ran­tų skai­čių, ku­ris, be­je, ga­na pro­por­cin­gas išo­ri­niams mig­ran­tams, tai vi­di­nių mig­ran­tų skai­čius tam tik­ru po­žiū­riu re­zo­nuo­ja su išo­ri­ne mig­ra­ci­ja. Ats­ky­rus vi­di­nę mig­ra­ci­ją nuo išo­ri­nės, tarp jų gau­na­ma men­ka pri­klau­so­my­bė – ko­re­lia­ci­jos koe­fi­cien­tas ly­gus 0,2.

Vis dėl­to na­tū­ra­lu, kad po žo­džiu „mig­ran­tai“ sle­pia­si vi­si Lie­tu­vos gy­ven­to­jai, pa­ju­dė­ję iš gy­ve­na­mųjų vie­tų. Ir jei­gu to mig­ran­tų srau­to su­de­da­mo­ji da­lis – ju­dan­tys tik Lie­tu­vo­je (vi­di­niai mig­ran­tai) – ne­re­zo­nuos su išo­ri­niais mig­ran­tais, tai gal­būt su­triks ir su­ma­žės išo­ri­nė mig­ra­ci­ja.

Kad vi­di­niai mig­ran­tai tam tik­ru po­žiū­riu re­zo­nuo­ja­si su išo­ri­niais, ga­li­ma paaiš­kin­ti to­kiais sam­pro­ta­vi­mais. Vie­nam iš tė­vų iš­vy­kus į už­sie­nį, li­ku­si šei­ma gau­na pa­pil­do­mų pa­ja­mų, o tai lei­džia jai per­si­kraus­ty­ti (vi­di­nė mig­ra­ci­ja) į did­mies­tį, pvz., sos­ti­nę, kur aukš­tes­nis pra­gy­ve­ni­mo ly­gis.

Jei mig­ruo­ja abu šei­mos mai­tin­to­jai, tai li­kę vai­kai daž­niau­siai ap­si­gy­ve­na pas vie­ną iš gi­mi­nai­čių – dė­dę, te­tą ar mo­čiu­tę ar­ba se­ne­lį, ku­ris aki­vaiz­džiai ne­gy­ve­no su vai­kų tė­vais – vėl įvyks­ta ju­dė­ji­mas ša­lies vi­du­je (vi­di­nė mig­ra­ci­ja). Ži­no­mi at­ve­jai, kai li­kę vie­ni vai­kai ap­si­gy­ve­na pas vy­riau­sią, jau suau­gu­sį bro­lį ar se­se­rį, ku­ris at­lie­ka tė­vų vaidmenį.

Vi­di­nės mig­ra­ci­jos rai­da Lie­tu­vo­je XXI a. pra­džio­je

Vi­di­nė mig­ra­ci­ja pa­pras­tai yra su­pran­ta­ma kaip žmo­nių ju­dė­ji­mas ša­lies vi­du­je, pa­vyz­džiui, iš kai­mo į mies­tą ar­ba iš vie­nos ap­skri­ties į ki­tą. Ka­dan­gi mū­sų tiks­las – su­pras­ti vi­di­nę mig­ra­ci­ją ke­lian­čias prie­žas­tis, tai ver­ta pa­žiū­rė­ti, kaip ji vys­to­si il­ges­niu lai­ko­tar­piu, pa­vyz­džiui, nuo 2001 iki 2016 m.

Šiuo at­ve­ju pa­to­gu pa­si­nau­do­ti tuo fak­tu, kad Lie­tu­va su­skirs­ty­ta į 10 ap­skri­čių, ku­rio­se gy­ve­na tam tik­ras Lie­tu­vos gy­ven­to­jų skai­čius. Tuos gy­ven­to­jų skai­čius pa­da­li­nus iš bend­ro gy­ven­to­jų skai­čiaus ša­ly­je ati­tin­ka­mais me­tais mes gau­si­me kiek­vie­nos ap­skri­ties pro­cen­ti­nę gy­ven­to­jų da­lį vi­sų gy­ven­to­jų at­žvil­giu.

Pa­to­gu­mo dė­lei ap­skri­tys yra nu­me­ruo­ja­mos: Aly­taus (1), Kau­no (2) , Klai­pė­dos (3), Ma­ri­jam­po­lės (4), Pa­ne­vė­žio (5), Šiau­lių (6), Tau­ra­gės (7), Tel­šių (8), Ute­nos (9) ir Vil­niaus (10). No­rint pa­ma­ty­ti vi­di­nės mig­ra­ci­jos po­ky­čius Lie­tu­vo­je ir su­si­da­ry­ti bend­rą vaiz­dą, pa­kan­ka juos nag­ri­nė­ti kas 5 me­tai, nors rim­tes­niam ty­ri­mui pa­tar­ti­na nag­ri­nė­ti kas­met.

2 pav. Apsk­ri­čių gy­ven­to­jų kie­kio pro­cen­ti­nės da­lys vi­sos ša­lies at­žvil­giu, už­fik­suo­tos 2001, 2006, 2011, 2016 m. 1 pro­c. ati­tin­ka 35 tūkst. XXI a. pra­džio­je ir apie 30 tūkst. gy­ven­to­jų da­bar (Su­da­rė Dei­vi­das Le­su­tis)

2 pa­veiks­lė­ly­je ma­to­me, kaip pro­cen­ti­nė Lie­tu­vos ap­skri­čių gy­ven­to­jų da­lis kin­ta lai­kui bė­gant. Vie­no­se ap­skri­ty­se po­ky­čiai ne­žy­mūs – Kau­no ap­skri­ty­je pra­ktiš­kai iš­li­ko tas pa­ts gy­ven­to­jų pro­cen­tas (nuo 20,1 pro­c. iki 20 pro­c.) per vi­są nag­ri­nė­ja­mą lai­ko­tar­pį; ki­to­se – dras­tiš­ki po­ky­čiai: Vil­niaus ap­skri­ty­je gy­ven­to­jų nuo 24,4 pro­c. (2001 m.) pa­di­dė­jo iki 27,9 pro­c. (2016m.); Šiau­lių ap­skri­ty­je gy­ven­to­jų su­ma­žė­jo nuo 10,6 pro­c. iki 9,6 pro­c.; ki­tų ap­skri­čių gy­ven­to­jų po­ky­čiai nė­ra to­kie dras­tiš­ki.

Ver­ta pa­žymėti, kad Vil­niaus ir Kau­no ap­skri­tys yra di­džiau­sios pa­gal gy­ven­to­jų skai­čių – Vil­niaus ap­skri­ties di­dė­ji­mo dė­ka. Jo­se grei­tai gy­vens pu­sė ša­lies gy­ven­to­jų, nors pa­gal uži­ma­mą te­ri­to­ri­ją jos yra pa­na­šios į ki­tas ap­skri­tis. Jei dvi ap­skri­tys apy­tiks­liai tu­ri tiek gy­ven­to­jų, kiek li­ku­sios aš­tuo­nios, tai nie­ko ge­ro ne­ža­dan­tis fak­tas.

No­rint ge­riau pa­ma­ty­ti vi­di­nės mig­ra­ci­jos vyks­mą, rei­kia pa­si­telk­ti Lie­tu­vos že­mė­la­pį, ku­ria­me ati­de­da­me ap­skri­čių gy­ven­to­jų pa­di­dė­ji­mą (ža­lia spal­va) ir gy­ven­to­jų su­ma­žė­ji­mą (rau­do­na spal­va), įvy­ku­sį per pen­ke­rius me­tus. Kuo spal­va ryš­kes­nė, tuo gy­ven­to­jų po­ky­čio pa­di­dė­ji­mas / su­ma­žė­ji­mas yra stip­res­nis.

3 pav. Vi­di­nės mig­ra­ci­jos po­ky­čiai ap­skri­ty­se 2001–2006 me­tais (Su­da­rė Dei­vi­das Le­su­tis)

Prak­tiš­kai nuo 2001 m. iki 2006 m. bu­vo du gy­ven­to­jų trau­kos cent­rai – Klai­pė­dos ir Vil­niaus ap­skri­tys. Į jas plau­kė gy­ven­to­jai iš vi­sos Lie­tu­vos, ypač iš Šiau­lių (6), Pa­ne­vė­žio (5), Ute­nos (9) ir Kau­no (2) ap­skri­čių. Va­ka­ri­nės Lie­tu­vos ap­skri­tys pra­ktiš­kai dar iš­lai­kė sa­vo sta­bi­lu­mą – iš jų gy­ven­to­jų „nu­te­kė­ji­mas“ bu­vo ne­žy­mus. Per šį penk­me­tį Vil­niaus ap­skri­ty­je gy­ven­to­jų pa­di­dė­jo 0,9 pro­c., o Šiau­lių ap­skri­tis pra­ra­do 0,2 pro­c. gy­ven­to­jų.

4 pav. Vi­di­nės mig­ra­ci­jos po­ky­čiai ap­skri­ty­se 2006–2011 me­tais (Su­da­rė Dei­vi­das Le­su­tis)

Prieš tai bu­vu­sio penk­me­čio vi­di­niai po­ky­čiai tę­sia­si ir ki­ta­me penk­me­ty­je su ne­di­de­lė­mis išim­ti­mis: Kau­no ap­skri­tis pra­dė­jo po tru­pu­tį stab­dy­ti sa­vo žmo­nių „nu­te­kė­ji­mą“ į ki­tas ap­skri­tis, o va­ka­ri­nės Lie­tu­vos ap­skri­tys be­veik ne­beat­si­lai­kė prieš žmo­nių „nu­te­kė­ji­mą“, iš­sky­rus piet­va­ka­ri­nę – Ma­ri­jam­po­lės – ap­skri­tį. Šia­me penk­me­ty­je Vil­niaus ap­skri­tis pa­di­dė­jo 1,3 pro­c., o Šiau­lių ap­skri­ty­je su­ma­žė­jo 0,5 pro­c. gy­ven­to­jų. Vil­niaus ap­skri­tis aki­vaiz­džiai tam­pa Lie­tu­vos me­ga­cent­ru, iš­trau­kian­čiu iš li­ku­sios Lie­tu­vos di­de­lius žmo­giš­kų re­sur­sų kie­kius.

5 pav. Vi­di­nės mig­ra­ci­jos po­ky­čiai ap­skri­ty­se 2011–2016 me­tais (Su­da­rė Dei­vi­das Le­su­tis)

2011–2016 m. Kau­no ap­skri­tis su­stab­dė gy­ven­to­jų „nu­te­kė­ji­mą“ (bal­ta spal­va), vi­sos li­ku­sios ap­skri­tys, iš­sky­rus Klai­pė­dos ir Vil­niaus, vi­du­ti­niš­kai pra­ra­do nuo 0,1 iki 0,4 pro­c. sa­vo gy­ven­to­jų. Tuo po­žiū­riu ly­de­riu vėl bu­vo Šiau­lių ap­skri­tis, pra­ra­du­si 0,4 pro­c. gy­ven­to­jų.

Iš­va­dos. Grei­čiau­siai dirb­ti­niu bū­du su­da­ry­tos ne­ly­gios gy­ve­ni­mo są­ly­gos Lie­tu­vo­je, su­reikš­mi­nant sos­ti­nę Vil­nių ir uos­tą Klai­pė­dą, su­kė­lė di­de­lius vi­di­nius žmo­nių ju­dė­ji­mus, ka­da bė­ga­ma iš li­ku­sių ap­skri­čių į šiuos „ge­ro­vės“ trau­kos cent­rus. Pa­mo­kan­tis Kau­no ap­skri­ties pa­vyz­dys, ka­da spar­tus gy­ven­to­jų pra­ra­di­mas bu­vo su­stab­dy­tas ir to­liau sta­bi­li­zuo­tas.

Ar įma­no­ma su­stab­dy­ti to­kį gy­ven­to­jų bė­gi­mą iš pro­vin­ci­jos į sos­ti­nę ir uos­tą?! Pa­si­ro­do, ga­li­ma, ir la­bai ne­lauk­to­je sri­ty­je. Ir ta sri­tis yra Lie­tu­vos švie­ti­mo fi­nan­sa­vi­mo krep­še­lių sis­te­ma, ku­ri iki šiol dar eg­zis­tuo­ja.

Krep­še­lių sis­te­mos pa­nai­ki­ni­mas nu­kirs vie­ną iš vi­di­nės mig­ra­ci­jos šal­ti­nių ir pagaliau iš­gel­bės Lie­tu­vą nuo gy­ven­to­jų iš­vy­ki­mo į už­jū­rį

Ana­li­zuo­jant vi­di­nės mig­ra­ci­jos pa­ki­li­mus ir nuo­slū­gius bu­vo pa­ste­bė­ta neįp­ras­ta Lie­tu­vos švie­ti­mo sis­te­mos re­for­mos, ka­da bu­vo įves­ta krep­še­lių sis­te­ma, įta­ka vi­di­niams gy­ven­to­jų nu­te­kė­ji­mų srau­tams.

Kas tai yra „krep­še­li­nė“ švie­ti­mo sis­te­ma? Re­mian­tis Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mu ši sis­te­ma bu­vo įves­ta 2009–2010 m.m. Ana­li­zuo­jant moks­lo fi­nan­sa­vi­mą iki krep­še­lių sis­te­mos įve­di­mo ir po jo, pa­ste­bi­mas žy­mus to fi­nan­sa­vi­mo su­ma­žė­ji­mas.

Iš ki­tos pu­sės Lie­tu­vo­je bu­vo įves­ta dirb­ti­nė ma­žiau­sių Lie­tu­vos pi­lie­čių – moks­lei­vių ir stu­den­tų – so­cia­li­nė ne­ly­gy­bė. Ta ne­ly­gy­bė pa­si­reiš­kė tuo, kad vi­du­ri­nė­je mo­kyk­lo­je ati­tin­ka­mas fi­nan­sa­vi­mas ju­dė­jo kar­tu su moks­lei­vio krep­še­liu, o aukš­ta­ja­me moks­le krep­še­lį ga­vo tik la­bai ge­rai be­si­mo­kan­tys moksleiviai–studentai.

Bai­gę vi­du­ri­nes mo­kyk­las vie­ni moks­lei­viai ta­po „pra­sčio­kais“, t.y. be krep­še­lio, – jie, no­rė­da­mi gau­ti ge­rą iš­si­la­vi­ni­mą, tu­rė­jo jį už­si­dirb­ti, o tai ga­lė­jo pa­da­ry­ti tik ten, kur tas dar­bas yra leng­viau­siai su­ran­da­mas – tam la­biau­siai tin­ka sos­ti­nė Vil­nius ir iš da­lies uos­ta­mies­tis.

To­dėl krep­še­lių įve­di­mas iš­ju­di­no di­de­lius jau­ni­mo srau­tus ir jie pa­trau­kė į sos­ti­nę, ku­ri, de­ja, ne­su­ge­bė­jo jų vi­sų priim­ti ta pra­sme, kad ne­ga­lė­jo duo­ti dar­bo, ne­bū­ti­nai iš kar­to, bet ir po stu­di­jų bai­gi­mo, kas ver­tė jau­ni­mą dar­bo ieš­ko­ti to­liau, nes jie praė­jo „pra­di­nį mig­ran­tų ap­mo­ky­mą“ čia, Lie­tu­vo­je, ieš­ko­da­mi ge­res­nio gy­ve­ni­mo, ge­res­nio at­ly­gi­ni­mo.

Moks­lei­viai – stu­den­tai su krep­še­liais ta­po eli­ti­niais stu­den­tais, ku­rie vis dėl­to bu­vo iš­si­gan­dę per­mai­nų ne ką ma­žiau už jų ko­le­gas be krep­še­lių, to­dėl taip pat vy­ko į did­mies­čius, daž­niau­siai į Vil­nių ir Kau­ną. Krep­še­lių sis­te­mos ža­la Lie­tu­vos na­cio­na­li­niams in­te­re­sams ta, kad pa­li­kę sa­vo gim­tą­sias vie­tas bū­si­mi stu­den­tai ten ne­beg­rįž­ta, o įsi­ku­ria ten, kur bai­gia moks­lus ir gau­na dar­bą.

No­rė­da­mi ge­ro sa­vo mo­ki­niams, pro­vin­ci­jų mo­ky­to­jai juos agi­ta­vo ir da­bar agi­tuo­ja sto­ti į Vil­niaus ir Kau­no aukš­tą­sias mo­kyk­las, o iš ten šie jau ne­be­si­ruo­šia grįž­ti. Taip lai­kui bė­gant „ge­ri“ mo­ky­to­jai ne­be­tu­ri mo­ki­nių, ku­riuos mo­ky­tų, nes čia ne­be­lie­ka žmo­nių, ku­rie ga­lė­tų gim­dy­ti vai­kus.

Dras­tiš­kiau­si žmo­nių re­sur­sų pra­ra­di­mai bu­vo Šiau­lių ap­skri­ty­je, kas bu­vo pa­ro­dy­ta anks­čiau, ir čia pa­grin­di­nis kal­ti­nin­kas bu­vo ta ne­lem­ta Švie­ti­mo sis­te­mos įves­ti krep­še­liai.

XXI a. pir­mo­jo de­šimt­me­čio vi­du­ry­je Šiau­lių uni­ver­si­te­tas (ŠU) iš­gy­ve­no sa­vo „auk­so am­žių“ – ja­me mo­kė­si dau­giau kaip 13 tūkst. stu­den­tų. Da­bar ŠU mo­ko­si apie 2,5 tūkst. stu­den­tų.

Nuo­dug­nes­nė Šiau­lių mies­to ir ap­skri­ties gy­ven­to­jų di­na­mi­kos XXI a. pr. ana­li­zė ro­do, kad dau­giau­sia stu­den­tų ŠU „gau­da­vo“ iš sa­vo ap­skri­ties. Po 2009–2010 m.m. „krep­še­li­nės“ švie­ti­mo re­for­mos pra­ktiš­kai kas­met ŠU pra­dė­jo pra­ras­ti po 2,5 tūkst. stu­den­tų. Tai iš da­lies at­spin­di gau­tų krep­še­lių kie­kių ir priim­tų stu­den­tų į pir­mą kur­są skai­čiai (žr. 6 pav.).

Tai, kad di­džiau­si žmo­giš­kų re­sur­sų pra­ra­di­mai Lie­tu­vo­je vy­ko Šiau­lių ap­skri­ty­je, iš da­lies kal­ti ir ŠU, Šiau­lių mies­to ir ra­jo­no va­do­vai, nes prie­šin­gu at­ve­ju Šiau­lių ap­skri­ty­je žmo­nių ir tuo pa­čiu stu­den­tų bū­tų bu­vę pra­ras­ta pa­na­šiai kaip ir ki­to­se ša­lies ap­skri­ty­se.

6 pav. Gau­tų krep­še­lių ir priim­tų stu­den­tų skai­čius ŠU (Šal­ti­nis: Žiū­rai­tė I. Krep­še­lių sis­te­mos Lie­tu­vos aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se sta­tis­ti­nė ana­li­zė. Ba­ka­lau­ro dar­bas. Šiau­liai, 2016, p. 17.)

Net Vil­niaus uni­ver­si­te­tas (VU) „pa­si­me­tė“, įve­dus „krep­še­li­nę“ aukš­to­jo moks­lo fi­nan­sa­vi­mo sis­te­mą. Tai ma­to­me iš 7 pav. Įdo­miau­sia tai, kad po ke­lių me­tų VU at­si­ga­vo, aiš­ku, stu­den­tų iš pro­vin­ci­jos dė­ka. Ta­čiau ir jis dės­nin­gai po tru­pu­tį „trau­kė­si“. Tai ma­ty­ti iš to, kad VU ne­su­ren­ka stu­den­tų į tam tik­ras spe­cia­ly­bes, už­da­ro­ma ne­ma­žai įvai­rių ka­ted­rų.

7 pav. Gau­tų krep­še­lių ir priim­tų stu­den­tų skai­čius VU (Šal­ti­nis: Žiū­rai­tė I. Krep­še­lių sis­te­mos Lie­tu­vos aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se sta­tis­ti­nė ana­li­zė. Ba­ka­lau­ro dar­bas. Šiau­liai, 2016, p. 24.)

Pa­na­ši si­tua­ci­ja bu­vo su KTU (8 pav.).

8 pav. Gau­tų krep­še­lių ir priim­tų stu­den­tų skai­čius KTU (Šal­ti­nis: Žiū­rai­tė I. Krep­še­lių sis­te­mos Lie­tu­vos aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se sta­tis­ti­nė ana­li­zė. Ba­ka­lau­ro dar­bas. Šiau­liai, 2016, p. 25.)

Įdo­mu, ko­kia si­tua­ci­ja Klai­pė­dos uni­ver­si­te­te (KU)? Ne­sun­ku pa­ste­bė­ti, kad si­tua­ci­ja KU (9 pav.) yra pa­na­ši į ŠU, ta­čiau stu­den­tų ma­žė­ji­mas ten bu­vo ne toks dras­tiš­kas. Tai reiš­kia, kad Klai­pė­dos ap­skri­tis ap­skri­tai ne­pra­ra­do žmo­nių, o jų net ir dau­gė­jo nag­ri­nė­ja­ma­me lai­ko­tar­py­je, nors stu­den­tų ir pra­ras­da­vo.

Grei­čiau­siai į Klai­pė­dą vy­ko žmo­nės, no­rin­tys kur­ti vers­lą pa­si­nau­do­da­mi uos­tu. Tuo pa­čiu ma­to­me, kad krep­še­lių sis­te­ma nau­din­ga tik Lie­tu­vos me­ga mies­tams – Vil­niui ir Kau­nui – ku­rie, šiaip ar taip, stu­den­tus daž­niau­siai gau­na iš li­ku­sių Lie­tu­vos ap­skri­čių, ku­rios to­kiu bū­du ne­be­tu­ri pa­kan­ka­mai jau­ni­mo, kad nor­ma­liai vys­ty­tų­si.

9 pav. Gau­tų krep­še­lių ir priim­tų stu­den­tų skai­čius KU (Šal­ti­nis: Žiū­rai­tė I. Krep­še­lių sis­te­mos Lie­tu­vos aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se sta­tis­ti­nė ana­li­zė. Ba­ka­lau­ro dar­bas. Šiau­liai, 2016, p. 27.)

Ga­lu­ti­nės iš­va­dos

Ka­dan­gi gim­tą­sias vie­tas Lie­tu­vo­je pa­lie­kan­čių žmo­nių srau­tai pro­por­cin­gi išo­ri­nei – tarp­tau­ti­nei mig­ra­ci­jai, tai ta da­lis žmo­nių, ku­rie ju­da Lie­tu­vos vi­du­je, re­zo­nuo­ja su tais, ku­rie iš­vyks­ta į už­sie­nį. To­dėl pa­nai­ki­nus dės­nin­gas vi­di­nės mig­ra­ci­jos pro­por­ci­jas, ku­rias są­ly­go­ja krep­še­lių sis­te­mos įve­di­mas, ša­lies at­ski­rų re­gio­nų silp­nas fi­nan­sa­vi­mas, žmo­nių bė­gi­mas iš re­gio­nų į sos­ti­nę ir pan., bus iš­ba­lan­suo­ta vi­di­nė mig­ra­ci­ja, ku­ri iš­ba­lan­suos ir tarp­tau­ti­nę. Tam tik­ru po­žiū­riu, ma­ži­nant vi­di­nę mig­ra­ci­ją ma­žės ir išo­ri­nė.

Lie­tu­vos gy­ven­to­jų po­ky­čių ap­skri­ty­se ana­li­zė ro­do, kad Vil­niaus ap­skri­ty­je, ypač mies­te, yra su­da­ry­tos daug ge­res­nės žmo­nių eg­zis­ta­vi­mo są­ly­gos, ku­rios įta­ko­ja pro­vin­ci­jos ap­skri­čių gy­ven­to­jų „nu­te­kė­ji­mus“ į šį mies­tą (ap­skri­tį). Nors tai ir įvyks­ta ne­bū­ti­nai iš kar­to, ta­čiau ki­to­se Lie­tu­vos vie­to­se žmo­nės neuž­si­bū­na ir ju­da to­liau, pir­miau­siai po Lie­tu­vą, o pa­skui – ir į už­sie­nį.

Kau­no ap­skri­ties va­do­vai su­ge­bė­jo su­stab­dy­ti žmo­nių „nu­te­kė­ji­mą“ ir juos iš­lai­ky­ti sa­vo ap­skri­ty­je. Iš jų ga­li pa­si­mo­ky­ti ki­tų ap­skri­čių va­do­vai.

Dau­giau­siai žmo­nių vi­so­je Lie­tu­vo­je pra­ra­do Šiau­lių ap­skri­tis. Ka­dan­gi tos ap­skri­ties jau­ni­mas daž­niau­siai sto­da­vo į ŠU, tai „krep­še­li­nės“ sis­te­mos įve­di­mas aukš­ta­ja­me moks­le iš­lais­vi­no tą jau­ni­mą, ku­ris pa­skli­do po li­ku­sią Lie­tu­vą – ypač daug jo iš­vy­ko į Vil­niaus aukš­tą­sias mo­kyk­las. Di­de­lis jau­ni­mo jud­ru­mas ga­liau­siai iš­ju­di­no ir ki­tus ap­skri­ties žmo­nes, ku­rie la­biau­siai „ne­ken­tė“ sa­vo ap­skri­ties dėl įvai­rių prie­žas­čių, ki­taip ne­bū­tų jos pa­li­kę.

Krep­še­lių sis­te­mos įve­di­mas Lie­tu­vo­je su­kū­rė be­pre­cen­den­ti­nį jau­ni­mo ju­dė­ji­mą ša­lies vi­du­je, ir no­rint tą ju­dė­ji­mą pri­stab­dy­ti rei­kia vi­siš­kai at­si­sa­ky­ti tos sis­te­mos, dau­giau vals­ty­bi­nių vie­tų duo­dant pro­vin­ci­niams uni­ver­si­te­tams. Stu­den­tams vie­tos tu­ri bū­ti aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se, o ne pa­tys stu­den­tai tu­ri at­si­neš­ti jas.

No­rint pa­ža­bo­ti mil­ži­niš­ką vi­di­nę mig­ra­ci­ją ša­ly­je rei­kia di­džiu­lius re­sur­sus, tiek fi­nan­si­nius, tiek žmo­giš­kuo­sius, in­te­lek­tua­li­nius, siųs­ti į Lie­tu­vos pro­vin­ci­ją – vi­sur, iš­sky­rus Kau­no, Vil­niaus ir Klai­pė­dos ap­skri­tis.

Ka­dan­gi nuo vi­di­nės mig­ra­ci­jos la­biau­siai nu­ken­tė­jo Šiau­lių ap­skri­tis, tai jai tu­ri bū­ti su­telk­tas di­džiau­sias dė­me­sys. Jei Šiau­lių ap­skri­ty­je pa­vyk­tų pri­stab­dy­ti vi­di­nę mig­ra­ci­ją, va­di­na­si, ją pa­vyk­tų pri­stab­dy­ti bet kur ir bet ko­kio­mis są­ly­go­mis.

Nuo­šir­džiai dė­ko­ju ŠU stu­den­tui Dei­vi­dui Le­su­čiui už pra­di­nę len­te­lę, pa­da­ry­tą gra­fi­ką ir že­mė­la­pius, ku­rie pa­nau­do­ti straips­ny­je.