
Naujausios
Lietuvoje žiemoti lieka vis daugiau paukščių
Iš 388 Lietuvoje priskaičiuojamų paukščių rūšių net 133 lieka žiemoti mūsų krašte. Pasak Tytuvėnų regioninio parko ekologės Deimos Pranckūnienės, žiemojantiems paukščiams reikalinga protinga žmonių pagalba. Reikia žinoti, kuo ir kaip paukščius lesinti, kokias lesyklas ir kur jiems įrengti.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Paukščiams protą sumaišo šiluma
2015 metų duomenimis, Lietuvoje yra užfiksuotos 388 paukščių rūšys. Nors visai neseniai paukščių rūšių buvo 383.
Pasak Tytuvėnų regioninio parko ekologės Deimos Pranckūnienės, paukščių rūšių daugėja kas metai. Bet tai nereiškia, kad visos rūšys Lietuvoje ir gyvena. Gal – tik praskrenda, paukščiukų neperi, gal – tik žiemoja?
Ankstesniais metais, įprastomis šaltomis žiemomis likdavo žiemoti apie 77 paukščių rūšys. Šylant klimatui, situacija greitai keičiasi. 2013 metais užfiksuotos Lietuvoje likusios 133 paukščių rūšys. „Paukščiai apsigauna, jiems tiesiog protą sumaišo šiluma, nestabilus žiemų prasidėjimas, staigūs sprogstantys šalčiai. Sparnuočiai nespėja sureaguoti ir išskristi. Yra buvę metų, kai pajūryje sušalo labai daug ten žiemojančių kurapkų. Kurapkos nėra „emigrantės“, bet jos nebuvo pasiruošusios staigiam atšalimui“, – sakė D. Pranckūnienė.
Lietuvoje žiemoti lieka zylutės šiaurinė, didžioji, ilgauodegė, pilkoji, juodoji, kuoduotoji. Beje, ne visus žiemoti liekančius paukščius galima pamatyti. Ne visi traukia prie žmonių. Pavyzdžiui, meletos, kurių visos rūšys (pilkoji, žalioji, juodoji) įrašytos į Raudonąją knygą.
Žiemoja tiek naminis žvirblis, tiek ir karklažvirblis. Nelieka žiemoti pirmasis pavasario pranašas – kovas, bene vienintelis iš varninių šeimos. Šarkos, varnos, kuosos, krankliai, kėkštai – žiemoja. Ir žmonių nesibaimina. Kaip ir geniukai – mažieji, didieji, vidutiniai, tripirščiai. Neišskrenda kurtiniai, tetervinai, kurapkos, jerubės, putpelės.
Lieka egliniai, pušiniai, margasparniai kryžiasnapiai, rečiau matomi, miškuose žiemojantys paukščiai. Užtat šie paukščiai išgliaudo ir išbarsto įvairias sėklytes. Lieka Lietuvoje ir mažytės karietaitės, kukučiai, gražiagalvės, bukučiai, liepsnelės, sniegenos, senuose eglynuose gyvenantys nykštukai, visi karveliai, kikiliai. Strazdai mėgsta uogas, todėl žiemą sukiojasi aplinkui namus, sodybas, lesa gudobelių, raugerškio, kitus vaisius bei uogas. Anksčiau buvo manoma, kad lieka tik porų neturintys strazdai, bet ornitologai nustatė, jog Lietuvoje žiemoja visi.
Stambiausi liekantys žiemoti paukščiai – žaliūkės. Jos nebijo atskristi į lesyklėles lesalo.
Lietuvos nepalieka nei paukštvanagiai, nei pelėdos, nei jūriniai ereliai.
„Svečiams iš Šiaurės Lietuva yra kurortas, todėl jie čia mielai žiemoja. Vieni iš jų – svirbeliai – pranašauja šaltą žiemą. Šiemet šie paukščiai pasirodė anksti. Nutupia elektros laidus kolonijomis ir svirbia. Lesa visas uogas, kaip ir strazdai. Iš Šiaurės atskrenda žiemoti starta, šiaurinis kikilis, iš plėšrūnų – tūbuotasis suopis. Vandeninis strazdas atskrenda jau žiemą į Lietuvą, nardo neužšąlusiose upėse, ieško sau lesalo. Dubysoje yra matytas. Tikra retenybė“, – pasakojo ekologė.
Iš Lietuvos paukščius veja lesalo nepriteklius. Kai lesalo pakanka, paukščiai ir lieka.
Lesinti ar nelesinti?
Šis klausimas, pasak D. Pranckūnienės, labai svarbus. Vieni tvirtina, jog lesinimas supainioja paukščių natūralius procesus, jie nebemoka pasirūpinti savimi. Taip nėra. Specialistai – ornitologai pasisako už lesinimą, pagalbą paukščiams ne tik šaltuoju, bet ir likusiais metų laikais.
„Paukščio iš proto neišvesi, beveik nė vienas nepripranta lesinamas. Pavyzdžiui, gulbės būna tol, kol užšąla telkiniai. Tiesa, prie lesinimo pripranta antys. Žmonės urbanizuotose teritorijose, miestų parkų tvenkiniuose, antis lesina žiemą-vasarą. Antys ne tik pačios lesalo nebeieško, bet ir savo vaikų nebemoko to daryti. Išperėjo, paaugo – ir visi „paprašaika“ prie žmonių plaukia. Auga „pašalpinių“ karta“, – pasakojo D. Pranckūnienė.
Sveikintinas lesinimas paukščių perėjimo metu, jeigu norima pagausinti paukštelių. Paukščiams tuomet lengviau pasirūpinti paukščiukais ir užauginti sveikesnę vadą.
Šaltuoju metų laiku, kai dienos trumpėja, o lesalo vis mažėja, specialistai rekomenduoja lesinti paukščius. Tačiau nereikia pamiršti tam tikrų taisyklių. Viena jų – lesinti nuolat. Paukščiai prisiriša prie lesinimo vietos, taupydami energiją, toliau ir neskrenda. Kita taisyklė – lesyklos turi būti saugios, kad jų nepasiektų paukščių priešai, pavyzdžiui, katės. Lesyklas geriausia įrengti netoli krūmų, gyvatvorių, kad, iškilus pavojui, paukščiai turėtų kur pasislėpti.
Smulkiuosius paukštelius reiktų pradėti lesinti iki iškrintant pirmajam sniegui. Kurapkoms pavėsines pravartu statyti pasnigus. Pasirūpinti reiktų ir sanitarais-plėšrūnais. Jiems sunkiausia antroji žiemos pusė. Plėšriesiems paukščiams galima įrengti pelių viliojimo vietas. Atvirose, be sniego vietose priklojama šiaudų, šiek tiek paberiama grūdų. Pelės mielai ten renkasi, o plėšrieji paukščiai lengviau jas pasigauna.
Paukščiams galima pagelbėti želdinant savo namų aplinką, pasodinant medžius ar krūmus, ilgai išlaikančius vaisius, uogas, sėklytes. Tinka gudobelės, raugerškiai, šaltalankiai.
Nieko sūraus !
Pati pagrindinė paukščių lesinimo taisyklė – negalimas joks sūrus lesalas.
Druska iš organizmo ištraukia vandenį, o žiemą dažnai nėra vandens paukščiams atsigerti.
Kuo įvairesnis lesalas, tuo paukšteliai būna stipresni, gauna vitaminų. Lesalas negali būti supelijęs, surūgęs ir panašiai.
„Paukščiai neskiria, blogas lesalas, ar geras, jie sulesa net chemikalais apdorotą lesalą. Pasekmės gali būti žiaurios“, – pažymėjo D. Pranckūnienė.
Paukščių lesinimui netinka juoda duona, kepta su mielėmis ir raugu. Paukštelių skrandžiuose duona pradeda rūgti.
Tinkamiausias paukščių lesalas – nesūdyti lašinukai, kitokie riebalai. Paukščiams patinka nelukštentos saulėgrąžos, žemės ir kitokie riešutai, sorų, kukurūzų kruopos, avižiniai dribsniai, kanapės, linai, spygliuočių, arbūzų, melionų, įvairių piktžolių sėklos. Tik agurkinių, arbūzinių sėklos netinka labai šaltomis žiemomis, nes paukščiams sunku jas išlukštenti.
Kai desertas – virtos bulvės, kiaušiniai, varškė.
„Galima paukščiukams paruošti ir specialų pyragą iš lydytų taukų, įvairių riešutų, saulėgrąžų, kruopų, sėklų. Viską suminkyti, palaikyti šaldytuve, vėliau – įdėti į tinkliuką ir pakabinti ant šakos“, – patarė Regioninio parko ekologė.
Vandens paukščių lesinimas žiemą – specifinis. Lesalą reikia berti prie properšų, į neseklų vandenį, dėti ant plaukiojančių padėklų. Gulbei reikia per dieną iki kilogramo lesalo, šie paukščiai reikalauja būti lesinami tris kartus. Antis užtenka palesinti ir sykį per dieną.
Lesyklėlė – ir iš tuščio tualetinio popieriaus ritinėlio
D. Pranckūnienė sakė, jog paukščiams galima įrengti įvairiausių lesyklų, iš iš įprastų, ir iš pačių netikėčiausių medžiagų.
„Kiekviena lesykla, kad ir kokia originali būtų, pirmiausia turi atitikti savo paskirtį. Lesyklą galima pagaminti iš senų plastikinių butelių, kibirėlių, kiaušinių dėkliukų. Pati paprasčiausia lesykla – tuščio tualetinio popieriaus ritinėlis, apvoliotas taukuose su sėklomis ir panašiai“, – sakė.
Deima Pranckūnienė džiaugėsi, jog kas metai vis daugiau žmonių rūpinasi paukščiais, padeda jiems išgyventi per žiemą.
Autorės nuotr.
Deima Pranckūnienė, Tytuvėnų regioninio parko ekologė, sakė, kad paukščius lesinti reikia atsakingai ir protingai.
Lietuvoje žiemoti lieka 133 paukščių rūšys. Žiemoja ir šarkos.
Redakcijos archyvo nuotr.
Lietuvoje žiemoja ir kuoduotoji zylė.