
Naujausios
Mekių vištos domina ne tik parodų dalyvius
Mekių kaimo (Joniškio r.) gyventojas Gediminas Jančauskas veislinius naminius paukščius pradėjo auginti prieš septynerius metus. Per tą laiką jis rinkosi veisles, kurios ir kiaušinių daug dėtų, ir būtų mėsingos. Ar tokių būna? Taip. Dabar augintojo vištaitės ir kiaušiniai keliauja net į kaimyninę Latviją, o jubiliejinės Kučino veislės vištaitės viena po kitos sulaukė titulų Baltijos šalių paukščių parodose.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Tarp vištų – ir apdovanota parodoje
Gediminas Jančauskas kieme išrikiuoja keturis narvus su veislinėmis porelėmis. Pirmajame kudakuoja ir kakariekuoja australorpai.
„Tai – mėsinės dedeklės, išvestos Australijoje. Mišrios paskirties – ir deda daug kiaušinių, ir mėsos nemenkai turi. Iš visų mišrios paskirties vištų veislių ši – produktyviausia. Gaidys sveria iki keturių kilogramų,“ – aiškina šeimininkas, iš narvelio iškeldamas juodą kaip derva kakariekorių.
Toliau – Jubiliejinės Kučino veislės atstovai. Rusvaplunksniai, gelsvaplunksniai, aukso spalvos kaklais, plačia krūtine ir nugara, jų mėsa pasižymi baltymų gausa. Labai populiarūs naminiai paukščiai Latvijoje.
„Mėsa kietesnė negu broilerių, kurie labai greitai auginami. Jubiliejinės Kučino vištos auginamos pusę metų, tad mėsa brandi, visai kito skonio bei maistinių savybių,“ – pasakoja augintojas.
Būtent šios veislės antrametė višta sausio 21–22 dienomis Kaune, Aleksandro Stulginskio universiteto paviljone organizuotoje didžiausioje Baltijos šalyse paukščių parodoje pateko tarp penkių geriausiai įvertintų vištų. Ji iš vertintojų komisijos surinko 96 balus.
Tos pačios veislės, tik kita vištelė trečios vietos laimėjimą gavo tokioje pat parodoje prieš dvejus metus, 2015-aisiais.
Prancūzijos vėliavos spalvų vištos
Žaliakojės kurapkinės vištaitės – mažesnės, bet auga greitai. Gaideliai pasiekia iki 2,5 kilogramo gyvo svorio. Sakoma, kad jų kiaušiniuose yra mažiau cholesterolio, bet G. Jančauskas to negarantuotų – oficialių mokslinių įrodymų neturi.
O štai dar viena veislė – kreminiai legbarai – specialiai išvesta, kad dėtų žalsvos arba melsvos spalvos kiaušinius. Dėslios, deda po 270 kiaušinių per metus, kurių vienas paprastai sveria 60 gramų.
Ši veislė išsiskiria ir tuo, kad apžiūrint vienos dienos viščiukus maždaug 90 procentų tikslumu galima nustatyti, kur yra vištaitė, o kur – gaidukas, mat skiriasi jų spalva.
Lauko aptvare laksto visiškai baltų vištų pulkas. Tai – prancūziškos Galų Bresa veislės atstovai, be kurių gaidžio prancūzai neįsivaizduoja kalėdinio stalo. Įžvalgesnieji šiame paukštyje gali įžiūrėti Prancūzijos vėliavos spalvas: raudona skiauterė, baltos plunksnos, mėlynos kojos.
Neįprastai didelės perlinės vištos
G. Jančauskas laiko ir kalakutų, porelę fazanų dėl grožio ir nemenką būrelį perlinių vištų, kitaip vadinamų pentardų. Jos, išvydusios svetimą žmogų, ima taip garsiai tarškėti, kad, atrodo, išgirs ir kitame kaimo gale. Bet šios perlinės vištos irgi nėra įprastos, nes gerokai didesnės – mėsinės veislės.
„Perlinės vištos labai vertinamos Vokietijoje ir Prancūzijoje, o Rusijos carų pietų stalas be patiekalo iš šio paukščio neapsieidavo nė dienos,“ – pasakoja paukščių augintojas, pastebėdamas, kad perlinę vištaitę pirmą kartą nupešus vaizdas nepratusius gali šokiruoti. Ji atrodo tarsi sudaužyta – išorinė šlaunelių pusė ir menčių bei sparnų oda būna mėlyna. Tačiau mėsa puiki – kaip laukinio paukščio.
Hibridais nusivylė
Apie 50 vištų ir apie 10 perlinių vištų (jos nėra vištų rūšies atstovės) auginantis G. Jančauskas pirmus paukščius veisti pradėjęs apie 2009-uosius metus. Iš Kauno sugrįžęs į kaimą, vyras bandė auginti vadinamuosius „krosus“ – kryžmintus hibridus.
„Užsiauginti gali, bet toliau veisiant nieko neišeis, nes kitai kartai jie neperduoda savo gerųjų savybių. Ir dėslumas per metus sumažėjo dvigubai. Kai nusprendžiau tas vištas papjauti, paruošti mėsos konservų žiemai, dar labiau nusivyliau. Iš vieno tikro veislinio gaidžio buvo tiek mėsos, kiek iš keturių „krosų“. Todėl nutariau auginti tik veislinius mėsinių dedeklių tipo paukščius,“ – savo apsisprendimą argumentuoja G. Jančauskas, priklausantis Lietuvos veislinių paukščių augintojų asociacijai.
Pasirenkant tinkamus paukščius reikėjo laiko, todėl ūkis greitai nesiplečia. Pirmiausia įsigijo italų sidabrinių vištaičių, kurios gerai dėjo kiaušinius, tačiau paukščiai buvo smulkūs, o išperintų gaidžiukų nebuvo kur dėti.
Bandė auginti ir vandens paukščius – Indijos bėgikių veislės antis. Tačiau jų negalima laikyti viename tvarte su sausumos paukščiais, nes sklinda šiems pavojinga drėgmė, atsiranda infekcijų grėsmė. Kadangi kol kas antro tvarto neturi, vyras ančių atsisakė.
2015-aisiais metais, įregistravęs mažąją bendriją, per Darbo biržą gavo paramą ir įsigijo inkubatorius, kurie šiuo metu jau užkrauti kiaušiniais. Viščiukai perinami 21 dieną, perlinės vištos – šiek tiek ilgiau.
„Kodėl mažoji bendrija? Todėl, kad ūkininkams Darbo birža paramos neteikia. O Nacionalinė mokėjimo agentūra atsakė, kad esu per mažas ūkininkas, jog paramą gaučiau. Tai kaip tokiems mažiems, pradedantiems plėsti veiklą?“ – paaiškina G. Jančauskas.
Pardavinėja veislinius viščiukus ir kiaušinius
Paukščių augintojas pardavinėja ir veislinius viščiukus, ir inkubuojamus kiaušinius. Pastaruosius pirkėjams nuveža greitųjų siuntų tarnybos. Taip jie greitai pasiekia klientus. Užsakymų sulaukiama ne tik iš Lietuvos, – Klaipėdos, Varėnos, Alytaus bei kitų miestų ir rajonų, – bet ir kaimyninės Latvijos.
Veisliniai viščiukai kainuoja dvigubai brangiau negu mėsiniai broileriai. Kiaušiniai taip pat nepigūs. Tačiau Mekių gyventojas stengiasi palaikyti atgalinį ryšį su klientais, jis visada nori žinoti, kiek iš inkubuotų kiaušinių išsirito viščiukų.
„Aš pats esu „nudegęs“. Iš 20 kiaušinių, parvežtų iš Vengrijos, išsirito vos vienas viščiukas. Kitą sykį iš 20 kiaušinių turėjau tris viščiukus. Jeigu matau, kad iš vienu metu dėtų inkubuotų kiaušinių ir pas mane, ir pas kitus klientus paukščiukai ritosi prastokai, stengiuosi kompensuoti nuostolius. Bet jei pas kitus gerai, o vienam neišsirito, reiškia, gal prastas inkubatorius ar kažkas kita,“ – aiškina paukščių augintojas.
Paukščius G. Jančauskas vakcinuoja, šeria savo gamintais ir kombinuotaisiais pašarais. Vištos ūkyje turi daug laisvės. Būna ne tik tvarte, bet laksto lauko aptvaruose. Tvoros ir trys šunys saugo nuo ilgapirščių ir lapių. Pastarųjų, pasak augintojo, yra labai daug. Vos kelių kilometrų ruože važiuojant nuo Mekių iki Jauniūnų kaimo jis kaskart suskaičiuojantis iki dešimties lapių.
G. Jančauskas neužsidaro savo ūkyje. Jis – Mekių kaimo seniūnaitis ir vietos kaimo bendruomenės pirmininkas. Jis dalijasi ir patarimais, kaip auginti vištas, kitus naminius veislinius paukščius. Skaitė paskaitas keliose rajono seniūnijose. Kur pakviečia, mielai važiuoja. Norinčiųjų auginti veislines vištas daugėja.
Autorės nuotr.
Ant Gedimino Jančausko rankų – parodoje tarp penkių geriausiai įvertintų patekusi prizininkė – jubiliejinės Kučino veislės višta.
Mekių kaimo paukščių augintojas laiko tik veislines vištas ir gaidžius.
Žalsvi arba melsvi kiaušiniai – ne anomalija, būtent tokius deda kreminių Legbarų veislės vištos.
Gediminas Jančauskas laiko tokias vištas, iš kurių ir mėsos yra, ir gerai kiaušinius deda.
Štai šios kreminių Legbarų veislės vištos deda žalsvus kiaušinius.
Šios perlinės vištos, kurios labai garsiai triukšmauja, yra dvigubai didesnės už įprastus tos rūšies paukščius.
Tai – prancūziškos Galų Bresa veislės atstovai, kuriuose galima įžiūrėti Prancūzijos vėliavos spalvas: raudona skiauterė, baltos plunksnos, mėlynos kojos.
Juodas australorpų veislės gaidys sveria iki keturių kilogramų.