Ministras: milijardai eurų investuoti, bet džiaugsmo mažai

Ministras: milijardai eurų investuoti, bet džiaugsmo mažai

Mi­nist­ras: mi­li­jar­dai eu­rų in­ves­tuo­ti, bet džiaugs­mo ma­žai

Va­kar že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je su­si­ti­ko su ra­jo­no ūki­nin­kais, at­sa­kė į kai ku­riuos jų klau­si­mus, kal­bė­jo apie Lie­tu­vos že­mės ūkio pro­ble­mas. Vie­na jų – per daug au­gi­na­ma grū­di­nių kul­tū­rų ir per ma­žai – gy­vu­lių.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Su­si­ti­ki­mo pra­džio­je Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­ja Emi­li­ja Ri­mei­kie­nė pri­sta­tė si­tua­ci­ją ra­jo­ne.

Šiau­lių ra­jo­ne yra daug smul­kių ūki­nin­kų. Pag­rin­di­nė ūkio ša­ka – au­ga­li­nin­kys­tė. Kas­met ma­žė­ja gal­vi­jų ir kar­vių au­gin­to­jų.

Pris­ta­ty­da­mas ap­si­lan­ky­mo tiks­lą že­mės ūkio mi­nist­ras B. Mar­kaus­kas sa­kė, kad at­vy­ko ne tiek at­sa­ky­ti į ūki­nin­kų klau­si­mus, kiek pa­si­tar­ti, ko­kių po­ky­čių rei­kia.

Mi­nist­ras pa­si­da­li­jo fak­tu – per tą lai­ką, kai esa­me Eu­ro­pos Są­jun­go­je, į Lie­tu­vos že­mės ūkį bu­vo in­ves­tuo­ta 23 mi­li­jar­dai eu­rų, o pa­si­džiaug­ti ne­la­bai yra kuo. Per šį lai­ko­tar­pį su­ma­žė­jo pie­no ūkiai, pie­no pri­mel­žia­ma dvi­gu­bai ma­žiau, kiau­lių užau­gi­na­ma tris kar­tus ma­žiau. Tik grū­dų sek­to­rius ne­ma­žė­ja. Šios per­mai­nos, pa­sak mi­nist­ro, tu­ri įta­kos ir kai­mų ny­ki­mui.

Nors Lie­tu­vos si­tua­ci­ja ki­tų Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lių kon­teks­te nė­ra iš­skir­ti­nė, ta­čiau mi­nist­ras pri­pa­ži­no, kad ne vis­kas bu­vo pa­da­ry­ta stip­ri­nant vi­du­ti­nius ūkius. To­kių ša­ly­je ma­žu­ma, do­mi­nuo­ja smul­kūs ar­ba stam­būs ūkiai.

B. Mar­kaus­kas sa­kė, kad mais­tas pa­sau­ly­je tam­pa stra­te­gi­ne pre­ke, ir Lie­tu­va, bū­da­ma ag­ra­ri­nis kraš­tas, iš to ga­lė­tų ne­blo­gai gy­ven­ti, juo­lab kad at­si­ve­ria vis dau­giau eks­por­to rin­kų, lie­tu­viš­kais mais­to pro­duk­tais do­mi­si In­di­ja, Bra­zi­li­ja, ki­tos to­li­mos ša­lys.

Mi­nist­ras at­krei­pė dė­me­sį, kad dau­ge­ly­je Lie­tu­vos re­gio­nų grū­di­nin­kys­tė pra­de­da ge­ro­kai vir­šy­ti vi­sas ki­tas že­mės ūkio ga­my­bos ša­kas, ir ky­la ri­zi­ka priau­gin­ti dau­giau, ne­gu bus ga­li­ma rea­li­zuo­ti. Kon­ku­ren­ci­ja au­ga iš to­kių di­de­lių ša­lių kaip Ru­si­ja ir Uk­rai­na.

„Ver­čia su­ne­rim­ti tai, kad ma­žė­ja mel­žia­mų kar­vių ir gal­vi­jų skai­čius, iš­sky­rus mė­si­nių gal­vi­jų skai­čių. Bet tai su­si­ję su ne­ma­žo­mis iš­mo­ko­mis. Jei­gu iš­mo­kų ne­lik­tų, ar ši ūkio ša­ka bū­tų ren­ta­bi­li?“ – svars­tė mi­nist­ras.

B. Mar­kaus­kas ūki­nin­kus ra­gi­no im­tis gy­vu­li­nin­kys­tės dar ir dėl to, kad moks­li­nin­kai jau skam­bi­na pa­vo­jaus var­pais dėl pra­stė­jan­čios dir­vo­že­mio būk­lės.

„Dėl in­ten­sy­vė­jan­čios au­ga­li­nin­kys­tės Lie­tu­vos dir­vo­že­mio hu­mu­so kie­kis da­ro­si pa­vo­jin­gai ma­žas. Jei­gu ir to­liau taip bus, atei­ty­je ga­li­me tu­rė­ti la­bai rim­tų pro­ble­mų su dir­vo­že­miu. Jau da­bar rei­kia įdė­ti vis di­des­nius mi­ne­ra­li­nių trą­šų kie­kius, kad gau­tu­me tuos pa­čius der­lius“, – at­krei­pė ūki­nin­kų dė­me­sį mi­nist­ras.

B. Mar­kaus­kas taip pat pa­nei­gė mi­tą, kad tik gy­vu­li­nin­kys­tė tu­ri įta­kos kli­ma­to kai­tai: „Bu­vau nu­ste­bęs su­ži­no­jęs, kad au­ga­li­nin­kys­tė tu­ri net di­des­nę įta­ką CO2 emi­si­jai. Bū­tent že­mės ap­dir­bi­mas ge­ne­ruo­ja di­des­nį CO2 iš­me­ti­mą, ne­gu gy­vu­li­nin­kys­tė.“

Mi­nist­ras taip pat ak­cen­ta­vo, kad ūki­nin­kai, už­sii­man­tys tik vie­na ūkio ša­ka, pa­vyz­džiui, grū­di­nin­kys­te, tam­pa la­biau pa­žei­džia­mi nei tie, ku­rie už­sii­ma ke­lio­mis ūkio ša­ko­mis. Mat iš­ki­lus kri­zei vie­na­me sek­to­riu­je, nuo­sto­lius pa­de­da „amor­ti­zuo­ti“ ki­ta ūkio ša­ka.

B. Mar­kaus­kas pa­si­džiau­gė, kad pa­sta­ruo­ju me­tu ša­lies ūki­nin­kai pra­dė­jo au­gin­ti dau­giau mė­si­nių paukš­čių.

Mi­nist­ras taip pat kal­bė­jo apie ūki­nin­kų koo­pe­ra­ty­vus, apie pa­grįs­tas ir ne­pag­rįs­tas ūki­nin­kų bai­mes dėl koo­pe­ra­ci­jos. Jo nuo­mo­ne, jun­gi­ma­sis į že­mės ūkio koo­pe­ra­ty­vus ga­li pa­dė­ti ūki­nin­kams par­duo­ti pro­duk­ci­ją už ge­res­nę kai­ną.

Po pra­ne­ši­mo B. Mar­kaus­kas at­sa­kė į ke­le­tą ūki­nin­kų klau­si­mų. Vie­na ak­tua­liau­sių pro­ble­mų – me­lio­ra­ci­ja. Mi­nist­ras pri­pa­ži­no, kad si­tua­ci­ja Lie­tu­vo­je blo­gė­ja, lau­kai kai kur tam­pa eže­rais, o vals­ty­bė neiš­ga­li skir­ti tiek pi­ni­gų me­lio­ra­ci­jai, kiek rei­kia. Išei­tis, pa­sak jo, bū­tų fon­dai, į ku­riuos įmo­kas mo­kė­tų ne tik ūki­nin­kai, bet ir gy­ven­to­jai, ku­rie nau­do­ja­si me­lio­ra­ci­jos tink­lais. Šių fon­dų ir vals­ty­bės lė­šo­mis bū­tų at­nau­ji­na­mos me­lio­ra­ci­jos sis­te­mos.

Ūki­nin­kus do­mi­no ir mi­nist­ro nuo­mo­nė dėl kai ku­rių po­li­ti­kų pa­si­sa­ky­mų apie ma­žus ūki­nin­kų mo­ka­mus mo­kes­čius. B. Mar­kaus­kas į tai at­sa­kė, kad po­li­ti­kai tam ir yra, kad po­li­ti­kuo­tų, o ūki­nin­kų mo­kes­čių per­žiū­ros ar­ti­miau­siu me­tu ne­pla­nuo­ja­ma.

Nors mi­nist­ras iš pra­džių sa­kė at­vy­kęs pa­si­tar­ti su ūki­nin­kais, ta­čiau po­kal­biui su jais lai­ko be­veik ne­bu­vo. Te­ko sku­bė­ti į su­si­ti­ki­mą Ak­me­nė­je.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas su­si­ti­ki­me su Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kais kal­bė­jo apie ri­zi­kas už­sii­mant vien au­ga­li­nin­kys­te.

Į su­si­ti­ki­mą su že­mės ūkio mi­nist­ru at­vy­ko ne­ma­žai Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kų. Juos do­mi­no mėš­lo tvar­ky­mo įsta­ty­mas, PVM ma­ži­ni­mas dar­žo­vėms, ga­li­my­bė for­muo­ti me­džiok­lės plo­tus, nau­do­ti len­kiš­kus che­mi­ka­lus lau­kų purš­ki­mui ir ki­ti klau­si­mai.