Mokosi senovinių amatų

Mokosi senovinių amatų

Mokosi senovinių amatų

Penktą kartą Radviliškio kultūros rūmuose organizuotos amatų dirbtuvės „Etnokultūrinis dialogas“ radviliškiečius moko senovinių amatų. Susidomėjimas jais kasmet vis didėja. Šiemet kursus lanko ir turiningai juose leidžia laisvalaikį per 130 įvairaus amžiaus radviliškiečių.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Panorusius išmokti senųjų amatų trečią mėnesį moko savo amato žinovai: medžio drožybos – Eugenijus Arbušauskas, keramikos dirbinių gamybos – Jadvyga Kurmanskienė, žvakių liejimo – Felicija Stasiūnienė, baisogalietė Aldona Ladukienė – kaip pasidaryti gaminių iš odos.

Eugenijus Arbušauskas jau trečius metus iš eilės savo patirtimi dalijasi su amatų dirbtuvių lankytojais. Norinčiųjų netrūksta ir šiemet – medžio drožybos kursus lanko per 30 radviliškiečių.

„Dauguma drožybos kursų lankytojų – vyrai. Tačia yra ir moterų bei vaikų. Kai kas pasimokyti ateina ir šeimomis: vyras su žmona, brolis su seserimi ar mama su sūnumi. Kiekvienas pradeda nuo lengviausio, o vėliau bandome padaryti ir ką nors sudėtingesnio“, – sakė drožėjas.

Nemažai radviliškiečių panoro išmokti pasigaminti papuošalų iš odos. Pirmą kartą užsiėmimus amatų dirbtuvėse vedanti baisogalietė tautodailininkė Aldona Ladukienė sako, kad nesitikėjo tiek daug dalyvių.

„Dėl gausaus dalyvių skaičiaus, kaip ir kituose kursuose, dirbama dviem pamainomis – vieną savaitę vieni, kitą – kiti. Tai, ko išmoksta pamokose, moterys bando daryti namuose. Kitoje pamokoje aiškinamės, kas ne taip pavyko“, – pasakojo vadovė.

Pakalbinta pedagogė Biruta Ostrauskienė sakė, kad kažkada neįgaliųjų draugijoje yra lankiusi panašius kursus.

„Dabar nusprendžiau dar labiau pasitobulinti. Labai patinka gaminti visokius papuošalus, sages, tačiau nemėgstu „aprengti“ oda knygų. Tokie kursai duoda labai daug. Jei reikia kokios dovanėlės, dabar jau galiu pasidaryti ir pati“, – sakė moteris.

Savo mokinėmis džiaugėsi ir žvakių liejimo paslapčių mokanti Felicija Stasiūnienė.

„Dirbiniams net pritrūkome nupirkto vaško, todėl pačios moterys jo įsigijo pas bitininkus, kad Kalėdoms ar kitai progai pasidarytų kuo daugiau įvairių formų žvakių“, – pasakojo F. Stasiūnienė.

Žvakes lydančios moterys džiaugėsi, kad šiemet Kultūros centras nupirko naujų žvakių formų, nes jos kainuoja tikrai nepigiai.

Netrūko mokinių ir keramikos užsiėmimuose, kuriuos vedė Jadvyga Kurmanskienė.

Šiuos kursus lanko apie 40 žmonių, nemažai jų tai daro antrus metus iš eilės.

„Kursams skiriama keletas valandų, tačiau jie užsitęsia daug ilgiau. Pernai daugiau dėmesio skyrėme pažinčiai su moliu, dalyviai mokėsi nurodytų darbų, o šiemet leidžiu mokiniams ir pafantazuoti, išsikrauti jų sugebėjimams“, – sakė J. Kurmanskienė.

Kursus antrus metus lankančiai Jūratei Kaučikaitei labai patinka lipdyti gyvus daiktus – gyvūnus, žmones, nes darant tokius darbus, reikia išgauti veido išraišką.

Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos pradinukų mokytoja Birutė Banienė labiausiai mėgsta lipdyti vazas, ąsočius.

Pasak Kultūros centro kultūros projektų vadovės Vaidos Norkevičienės, amatų dirbtuvėms skiriamų lėšų nebepakanka, nes norinčių lankyti tokius kursus kasmet vis daugėja.

Amatų dirbtuvės artėja į pabaigą. Tai, ką jų lankytojai padarė, bus parodyta dirbtuvių uždarymo parodoje.

Autoriaus nuotr.

DARBELIAI: Dirbtuvių lankytojų padaryti darbeliai – reikalaujantys kruopštumo ir atidos.

VADOVĖ: Jadvyga Kurmanskienė (dešinėje) įvairių molio dirbinių lipdymo amatų dirbtuvėse moko jau ne vienerius metus.

DROŽĖJAS: Eugenijus Arbušauskas (dešinėje) ne tik moko medžio drožybos, bet ir prireikus pats padeda mokiniams.

PAGALBA: Pirmą kartą amatų dirbtuvėse užsiėmimus vedanti Aldona Ladukienė moterims negaili patarimų.

PAPUOŠALAI: Nuo papuošalų iš odos įvairovės tiesiog raibsta akys.

MOKYTOJA: Felicija Stasiūnienė (dešinėje) antrus metus moko moteris lieti ir sukti žvakes.

FORMOS: Kokių tik formų žvakių moterys neišmoko padaryti.